smartfon Xiaomi Mi MIX Alpha
Xiaomi Mi MIX Alpha (fot. Xiaomi)

Premiera Xiaomi Mi MIX Alpha – przyszłość nadeszła już dziś

Debiut Xiaomi Mi MIX Alpha można przyrównać do premiery Xiaomi Mi MIX. Pierwsza generacja tego smartfona bardzo mocno wpłynęła na segment smartfonów i najnowsza również może to zrobić, bowiem wyprzedza swoje czasy – czegoś takiego nie pokazał jeszcze żaden producent.

Xiaomi Mi MIX Alpha – specyfikacja

Smartfon wygląda niewiarygodnie zjawiskowo – jego ekran (nazywany przez producenta Surround Display) pokrywa nie tylko prawie cały front, ale także krawędzie i niemal cały panel tylny, jedynie na pleckach jest wąski pasek, w którym umieszczono potrójny aparat. Gdyby chcieć policzyć screen-to-body ratio, wyszłoby… 180,6%!

Xiaomi Mi MIX Alpha jest smartfonem koncepcyjnym, lecz podczas konferencji producent przedstawił działający prototyp. Na pierwszy rzut oka wygląda jak składana konstrukcja pokroju Huawei Mate X, ale w rzeczywistości ekran Surround Display „zawija” się wokół całego urządzenia, więc nie ma tu ruchomych elementów.

Xiaomi Mi MIX Alpha nie ma głośnika – dźwięk generowany jest przez drgania wyświetlacza. Dolna ramka ma grubość zaledwie 2,15 mm. Jako że jest smartfon przyszłości, na jego pokładzie nie zabrakło modemu 5G. Urządzenie nie ma także aparatu stricte do selfie – jego rolę przejął potrójny moduł na tyle, dzięki temu, że ekran znajduje się również na panelu tylnym i może dawać użytkownikowi podgląd podczas robienia samopstryków.

smartfon Xiaomi Mi MIX Alpha
Xiaomi Mi MIX Alpha w trakcie ładowania baterii (fot. Xiaomi)

Wypada również dodać, że podczas używania jednej strony Xiaomi Mi MIX Alpha, ekran na drugiej jest nieaktywny. Jeśli jednak użytkownik obróci smartfon o 180°, wyświetlana aktualnie aplikacja czy plik automatycznie „przerzuci” się na drugą stronę (podobnie, jak w Huawei Mate X). Producent deklaruje też, że zastosował zaawansowane mechanizmy zapobiegające przypadkowym dotknięciom.

Xiaomi Mi MIX Alpha wyposażono też w aparat o rozdzielczości 108 Mpix (12032×9024 pikseli) z sensorem o rozmiarze 1/1.33″. Jest to pierwszy, oficjalnie zapowiedziany smartfon z taką matrycą na pokładzie. Dzięki technologii łączenia pikseli, mogą osiągnąć one rozmiar nawet 1,6 µm (standardowo pojedyncze mają wielkość 0,8 µm). Pozostałe „oczka” mają rozdzielczość 20 Mpix (117° FOV) i 12 Mpix.

aparat w Xiaomi Mi MIX Alpha
Aparat w Xiaomi Mi MIX Alpha (fot. @Xiaomi)

Obudowa Xiaomi Mi MIX Alpha wykonana jest z tytanu, ceramiki i szkła szafirowego. Xiaomi aktualnie jest na etapie testowej produkcji, jednak prototypy będą dostępne dla klientów do obejrzenia w autoryzowanych sklepach producenta (zapewne tylko w Chinach).

Sugerowaną cenę pierwszej partii Xiaomi Mi MIX Alpha, która zostanie wyprodukowana, ustalono na… 19999 juanów (równowartość ~11000 złotych).

Źródło: Xiaomi, @Xiaomi