smartfon Xiaomi Mi Mix 3 smartphone
Xiaomi Mi Mix 3 (fot. Bartosz Dul / Tabletowo.pl)

Xiaomi ma patent na smartfony z dwoma otworami w ekranie. Oby go nie wykorzystało

Nie wiem, czy jestem w większości, czy mniejszości, ale nie podoba mi się trend wycinania części wyświetlacza. Wszystko jednak wskazuje na to, że będzie się on rósł w siłę w 2019 roku, ponieważ producenci raczej niechętnie sięgają po slidery czy wysuwane kamerki do selfie i rozmów wideo. Xiaomi może pójść nawet o krok dalej i wypuścić na rynek smartfon z dwoma otworami w ekranie.

Pęd w kierunku osiągnięcia 100% współczynnika screen-to-body ratio wydaje mi się coraz bardziej bezsensowny, ponieważ smartfon trzeba mieć za coś złapać bez obaw o to, że przypadkiem coś się włączy wnętrzem dłoni, jak ma to miejsce w urządzeniach z obustronnie zakrzywionym wyświetlaczem.

I chociaż smartfony z bardzo wysokim współczynnikiem screen-to-body ratio wyglądają świetnie i są prawdziwą ucztą dla oczu, to producenci muszą gdzieś wcisnąć kamerkę do selfie i rozmów wideo. Dźwięk można bowiem emitować za pośrednictwem drgań wyświetlacza, a czujniki umieścić pod ekranem. Być może kiedyś to samo będzie się dało zrobić z aparatem, lecz na razie trzeba szukać innych sposobów.

Zyskującym ostatnio na popularności jest wycinanie otworu w ekranie. Na coś takiego zdecydował się już Samsung (Galaxy A8s i nadchodzące flagowce z serii Galaxy S10), Huawei (Nova 4) i Honor (View 20), a wkrótce do tego grona dołączy też Motorola (P40) i zapewne jeszcze wielu innych producentów. Xiaomi może jednak pójść o krok dalej i wyciąć nie tylko jeden, a aż dwa otwory w wyświetlaczu.

Chińska marka uzyskała bowiem patent na 24 projektów smartfona z takim rozwiązaniem – kilka z nich widzicie poniżej. Osobiście mam jednak nadzieję, że Xiaomi nie zdecyduje się ich zastosować w praktyce, ponieważ z dwojga złego lepiej chyba wygląda już jeden większy, owalny otwór jak w Galaxy S10+.

fot. WIPO via LetsGoDigital

Z drugiej strony, część z Was zapewne pamięta jeszcze smartfon Sharpa z dwoma notchami (co za poroniony pomysł!), więc dlaczego Xiaomi nie miałoby wyciąć dwóch otworów w wyświetlaczu? Wszakże to również będzie coś nowego i „innowacyjnego”, nawet jeśli takiemu mnie na widok czegoś takiego krwawią oczy ;)

O jeden notch za daleko. Sharp prezentuje smartfon Aquos R2 Compact z dwoma wycięciami w ekranie

*na zdjęciu tytułowym Xiaomi Mi Mix 3

Źródło: WIPO przez LetsGoDigital