O jeden notch za daleko. Sharp prezentuje smartfon Aquos R2 Compact z dwoma wycięciami w ekranie

Rok 2018 można swobodnie nazwać „rokiem notcha”. Wycięcia w ekranach smartfonów stały się tak powszechne, że łatwiej byłoby mi wyliczyć, które z nowych urządzeń go nie mają niż podać wszystkie te, w których wycięcie w ekranie się pojawiło. Nie licząc jednak kuriozalnego błędu w w Google Pixelu 3 XL, dotąd nie mieliśmy na rynku urządzenia z dwoma notchami. Cóż, ten dzień musiał jednak kiedyś nadejść.

Reklama

Aquos R2 Compact to nowy smartfon Sharpa, który najpewniej nigdy nie trafi do Europy. Powodem, dla którego o nim wspominam jest jego niecodzienny design – ma dwa wycięcia w ekranie.

https://youtu.be/crZVnIMWXQQ

Reklama

Taki pomysł zrodził się już w głowach projektantów ZTE – podobny projekt został już nawet opatentowany. Nikt dotąd jednak nie odważył się z niego skorzystać. Dla wielu pojedyncze wycięcie w ekranie i tak jest już wystarczającym powodem do irytacji – ale dwa? Można było się domyślić, że jeśli jakaś firma zdecyduje się na takie rozwiązanie, to będzie to odważny producent z Japonii.

Po co zatem drugi notch u dołu ekranu w R2 Compact? Zamontowano tam czytnik odcisków palców. Obsługuje on także nawigację gestami – użytkownicy mogą przesuwać po nim palcem w lewo bądź prawo, co zastępuje przyciski „wstecz” oraz ostatnio wybranych aplikacji.

Ciekawostką jest, że Aquos R2 Compact dołącza do wąskiego grona flagowych maluchów, z wymiarami 131 × 64 × 9.3 mm i wadze 135 gramów. Smartfon jest więc odrobinę mniejszy (a na pewno cieńszy) od Sony Xperii XZ2 Compact – chyba jedynego pięciocalowca z aktualną, topową specyfikacją, dostępną na naszym rynku.

Ekran małego Sharpa ma 5,2 cala i wyświetla obraz w 120 Hz, co jest rzadkością samą w sobie, a co dopiero wśród smartfonów o mniejszych ekranach. W środku działa Snapdragon 845, do spółki z 4 GB RAM-u i 64 GB pamięci wewnętrznej. Aparat główny ma matrycę 22.6 Mpix, zaś przednia 8-megapikselowa kamera oprócz funkcji typowo fotograficznych, oferuje także rozpoznawanie twarzy. Całość zasila bateria 2500 mAh.

Jak wspomniałem na wstępie, Aquos R2 Compact nie wyjdzie poza granice Japonii. Może to i dobrze – lepiej, żeby producenci nie sugerowali się tym, że smartfon z dwoma wycięciami w ekranie może być z powodzeniem produkowany i sprzedawany.

https://www.tabletowo.pl/2018/08/21/porownanie-sony-xperia-xz1-compact-sony-xperia-xz2-compact/

źródło: xda-developers