fot. CNIPA via TigerMobiles

Okrągłe aparaty chyba robią się modne. Xiaomi też chce taki mieć

Chyba jesteśmy świadkami narodzin nowego, dość nieoczekiwanego trendu. Coraz częściej na horyzoncie pojawiają się bowiem smartfony, w których aparat główny został umieszczony na okrągłej wyspie. Rozwiązanie to zastosuje Huawei w Mate 30 Pro i HMD Global w Nokii 5.2, a teraz podobne opatentowało też Xiaomi.

Nie wiem, jak Wam, ale mnie okrągła wyspa z aparatem kojarzy się przede wszystkim ze smartfonami Motoroli, ponieważ to właśnie ta marka w ostatnich latach wypuściła najwięcej modeli z takim rozwiązaniem, przez co stało się ono jej znakiem rozpoznawczym zaraz obok charakterystycznej literki „M”.

Reklama
Smartfony z serii Moto G6 (fot. Andrzej Libiszewski / Tabletowo.pl)

Zupełnie nieoczekiwanie okrągłą wyspą zainteresowała się konkurencja. Fakt, na początku 2019 roku na rynek trafiła Nokia 9 PureView z czymś takim na pokładzie, ale reszta nowo debiutujących smartfonów miała raczej dość „klasycznie” wyglądający moduł aparatu. Właśnie dlatego wyjątkowo na ich tle wyróżniły się Huawei Mate 20 i Mate 20 Pro z kwadratową wyspą na panelu tylnym (która pojawi się również w Mate 30 Lite).

W ostatnim czasie na horyzoncie pojawiło się jednak zaskakująco dużo nowych smartfonów z okrągłą wyspą z aparatami, przez co zaczynam podejrzewać, że być może jesteśmy świadkami nowego, dość nieoczekiwanego trendu w tym segmencie. Rozwiązanie to ma bowiem zastosować Huawei w Mate 30 Pro i HMD Global w Nokii 5.2, a teraz okazuje się, że zapatruje się na coś podobnego także Xiaomi.

W bazie Chińskiej Narodowej Agencji Własności Intelektualnej (CNIPA) opublikowano bowiem patent Xiaomi, który zakłada wyposażenie smartfona w mechanizm slidera oraz wspomniany już aparat umieszczony na okrągłej wysepce. W tym konkretnym przypadku moduł składa się z czterech „oczek”, co sugeruje, że mamy tu do czynienia z high-endem.

fot. CNIPA via TigerMobiles

Jako że podobnie wygląda już Xiaomi Mi Mix 3 (oraz Mi Mix 3 5G), można pomyśleć, iż właśnie zobaczyliśmy Mi Mix 4, gdyż byłby on rozwinięciem poprzednika. Nie wiadomo jednak, czy tak jest naprawdę, ponieważ jeszcze nie wyciekły żadne informacje na temat designu nowego smartfona z tej serii.

Xiaomi Mi Mix 4 „powinien” mieć teleobiektyw z super zoomem

Xiaomi Mi Mix 4 „powinien” mieć teleobiektyw z super zoomem, jak Huawei P30 Pro

Źródło: CNIPA przez TigerMobiles, GizmoChina