Reklama

Android TV i Chromebooki bez obsługi xCloud. Szykujcie kable HDMI

Nie tak dawno swoją premierę miała usługa Microsoftu pod nazwą xCloud. Ma ona umożliwić strumieniowanie gier na komputer czy smartfonie. Niestety, nie będzie ona dostępna dla użytkowników posiadających Android TV oraz Chromebooki.

Reklama

xCloud wchodzi do gry, jednak nie wszędzie

Na początku przypomnijmy najważniejsze informacje o xCloud. Jest to usługa umożliwiająca granie w chmurze, przez co nasze urządzenie nie musi fizycznie spełniać wymogów danej gry. Pozwala ona na strumieniowanie tytułów z Xboxa na komputer, tablet czy smartfon. Jest to rozwiązanie Microsoftu, które ma konkurować m.in. z GeForce Now od NVIDII czy Stadia od Google.

Tyle w teorii, która przedstawia się znakomicie. Co więcej, usługa ta jest już dostępna w Polsce dla posiadaczy abonamentu Xbox Game Pass Ultimate oraz sprzętu z Androidem i Windows 10 na pokładzie. Dla fanów Apple mamy niestety smutną wiadomość – na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka nie pogramy w gry z Xboxa, przynajmniej na razie.

Microsoft Xbox xCloud
xCloud nie będzie obsługiwał streamingu na Android TV oraz Chromebooki (źródło: Microsoft / Xbox)

Przykra wiadomość nadeszła także dla posiadaczy telewizorów z Android TV oraz osób użytkujących Chromebooki. Oni również nie zagrają na swoim sprzęcie w gry przeznaczone na konsole od Microsoftu.

Cytując oficjalny profil supportu Xboxa na Twitterze:

Granie w chmurze nie jest obecnie obsługiwane na urządzeniach z systemem iOS. Ponadto, urządzenia, które działają w zmodyfikowanych, alternatywnych lub emulowanych wersjach Android OS (w szczególności, ale nie tylko: Chrome OS, Fire OS, OxygenOS, Android TV, Android Auto lub BlueStacks) nie będą obsługiwać grania w chmurze.

Co ciekawe, Google Stadia także nie obsługuje strumieniowania gier na Android TV, jednak w tym przypadku możliwość zagrania na Chromebookach jest dostępna od początku istnienia usługi.

Sytuacja ta w przypadku Microsoft xCloud, ale także streamingu od Google jest co najmniej dziwna, ponieważ gry i tak są odpalane w chmurze i nie powinny występować żadne przeciwwskazania, aby zagrać w nie na jakimkolwiek sprzęcie. Pozostaje mieć nadzieję, że zarówno Microsoft, jak i Google w końcu zdecydują się na dodanie wsparcia dla Android TV (i Chromebooków) w niedługim czasie.

Polecamy również: