Google Android 11 Go Edition
Android 11 Go Edition (źródło: Google)

Google udostępnia Android 11 Go Edition. Przyniesie dużo nowego

W 2017 roku Google zaprezentowało pierwszą edycję Android Go Edition (z oznaczeniem 8.1 Oreo). Projekt stale jest rozwijany i teraz wydano najnowszą wersję oprogramowania do budżetowych urządzeń mobilnych – Android 11 Go Edition.

Android Go uratował wiele tanich smartfonów i tabletów

Jak podaje Google, Android Go kontroluje pracę ponad 100 milionów budżetowych urządzeń mobilnych na całym świecie. Można to uznać za sukces, dlatego projekt ten cały czas jest rozwijany, choć prywatnie odnoszę wrażenie, że Android 10 Go Edition nie cieszył się wśród producentów tak dużą popularnością jak poprzednie wydania.

Teraz, po premierze Androida 11, przyszedł czas na udostępnienie jego „lżejszej” wersji – Google oficjalnie omówiło, co nowego przyniesie Android 11 Go Edition. Trochę tego jest.

Android 11 Go Edition

Google deklaruje, że na nowym Androidzie aplikacje uruchamiają się o 20% szybciej niż na Android 10 Go Edition. Ponadto wszystkie konwersacje prezentowane są w dedykowanej przestrzeni w sekcji powiadomień, dzięki czemu użytkownik będzie mógł odpowiedzieć na wiadomości z jednego miejsca, bez względu na to, za pośrednictwem którego komunikatora ktoś napisał (a dziś często korzysta się z więcej niż jednego, zatem rozwiązanie to zapewni wygodne rozmowy).

Jak podkreśla Google, mimo że Android 11 Go Edition jest „lżejszą” wersją Androida 11, oferuje taki sam poziom bezpieczeństwa i ochronę prywatności, w tym możliwość jednorazowego przyznania uprawnień aplikacji (na przykład do aparatu, mikrofonu czy lokalizacji) oraz automatyczne resetowanie uprawnień, gdy użytkownik długo nie korzysta z jakiegoś programu.

Po interfejsie Android 11 Go Edition użytkownicy będą mogli poruszać się za pomocą gestów, co powinno zdecydowanie ułatwić obsługę, jako że ekrany w smartfonach, w tym także tych budżetowych, są coraz większe.

Google Android 11 Go Edition gestures gesty
źródło: Google

W Android 11 Go Edition, a dokładniej w aplikacji Files by Google, pojawiła się nowa funkcja Safe Folder – użytkownik dostanie do dyspozycji specjalną przestrzeń do przetrzymywania plików, do której dostęp zabezpieczony będzie czterocyfrowym kodem PIN.

Google Android 11 Go Edition Safe Folder
źródło: Google

Google podaje, że od przyszłego miesiąca Android Go Edition będzie dostępny na wszystkich nowych urządzeniach z do 2 GB RAM. Dzięki temu aplikacje nie tylko mają uruchamiać się o 20% szybciej, ale dzięki 270 MB dodatkowej pamięci w tle będzie mogło działać do trzech-czterech aplikacji.