konsola Microsoft Xbox Series X console
Microsoft Xbox Series X (źródło: Microsoft)

Mamy to! Znamy cenę i datę rozpoczęcia sprzedaży konsoli Microsoft Xbox Series X

Dopiero co Microsoft zaanonsował nową konsolę Xbox Series S, a już oficjalnie poinformował, kiedy flagowa Xbox Series X trafi do sprzedaży. Zainteresowani (i zniecierpliwieni) gracze z pewnością się ucieszą – pierwsi będą mogli ją zamówić w przedsprzedaży już w tym miesiącu!

Microsoft Xbox Series X – kiedy rozpocznie się przedsprzedaż konsoli?

Na amerykańskiej stronie Xboxa pojawiła się informacja, że przedsprzedaż konsoli rozpocznie się w Stanach Zjednoczonych już 22 września 2020 roku. Z kolei dostępność planowana jest na dopiero 10 listopada, więc pre-order potrwa przez aż siedem tygodni. Cenę w USA ustalono na 499 dolarów. Dla porównania, Xbox Series S ma tam kosztować 299 dolarów, a w Polsce 1349 złotych.

Jeśli natomiast chodzi o dostępność w Polsce, to przedsprzedaż również ruszy 22 września, a premiera rynkowa planowana jest na 10 listopada 2020 roku. Cena Xbox Series X w kraju nad Wisłą ma wynosić 2249 złotych.

Co zaoferuje konsola Microsoft Xbox Series X?

Microsoft deklaruje, że „w porównaniu do poprzedniej generacji, Xbox Series X to konsola, która w niezwykły sposób łączy w sobie moc obliczeniową i prędkość, dokonując skoku technologicznego w każdym obszarze”.

Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanego, dedykowanego procesora kolejnej generacji, który korzysta z najnowszych architektur Zen 2 i RDNA 2 firmy AMD. Z kolei technika Variable Rate Shading (VRS) umożliwi twórcom gier efektywne wykorzystanie pełnej mocy Xbox Series X i osiągnięcie stałej liczby klatek na sekundę oraz wyższej rozdzielczości obrazu. Do tego jest jeszcze sprzętowa akceleracja DirectX Raytracing, która pozwala na wygenerowanie dynamicznego i realistycznego środowiska w grach.

konsola Microsoft Xbox Series X console
Microsoft Xbox Series X (źródło: Microsoft)

Ponadto nowa, flagowa konsola Microsoftu zaoferuje graczom dedykowany dysk SSD o pojemności 1 TB i funkcję Quick Resume, która pozwoli na „niemal natychmiastowe wznowienie rozgrywki w wielu grach”.

Według deklaracji Microsoftu, konsola Xbox Series X zaoferuje 12 teraflopów mocy, „prawdziwe 4K” i współpracę z 8K, a także do 120 klatek na sekundę. Do tego sprzęt ma działać cicho i się nie nagrzewać nawet podczas grania na maksymalnych ustawieniach. Utrzymać temperaturę w ryzach umożliwi zastosowanie dzielonej płyty głównej oraz radiator zintegrowany bezpośrednio z obudową, komora parowa i wiatrak (podobno „cichy niczym szept”).

Dodatkowo posiadacze flagowej konsoli Microsoftu będą mogli korzystać z dedykowanych kart pamięci Storage Expansion Card o pojemności 1 TB. Według deklaracji producenta, działają one analogicznie do wbudowanego dysku SSD oraz zapewnia „maksymalną prędkość i wydajność”.

Microsoft Xbox Series X Storage Expansion Card 1 TB
Xbox Series X – Storage Expansion Card (źródło: Microsoft)

Polecamy również: