WWDC 2012: iOS 6 z 200 nowościami (integracja z FB, nowe mapy, Siri dla nowego iPada, itd.), 650 tysięcy aplikacji w App Store

ios 6 ipad

Konferencja rozpoczynająca Worldwide Developer Conference (WWDC) 2012 dobiegła końca (jak na Apple była dość długa: dwie godziny). Podczas jej trwania zdradzonych zostało wiele interesujących informacji dotyczących ilości sprzedanych urządzeń z iOS, ilości aplikacji dostępnych w App Store oraz, co chyba nas wszystkich najbardziej interesuje, najnowszej wersji systemu operacyjnego Apple – iOS 6.

Koncern z Cupertino sprzedał 365 milionów urządzeń pracujących w oparciu o iOS, z czego obecnie aż 80% działa pod kontrolą ostatniej wersji platformy, iOS 5. Żeby tego było mało, firma Apple poinformowała, że z iMessage korzysta już ponad 140 milionów użytkowników, którzy wysłali łącznie już ponad 150 miliardów wiadomości SMS i MMS.

Kolejną interesującą wiadomością ujawnioną podczas WWDC była ilość aplikacji dostępnych w App Store. Teraz już oficjalnie wiemy, że w sklepie Apple znajdziemy ponad 650 tysięcy programów (z czego 225 tysięcy na iPada), które pobrane już zostały w sumie ponad 30 miliardów razy. Przyznajcie, że statystyki te prezentują się imponująco.

Przejdźmy jednak do najistotniejszej nowości z WWDC 2012, mianowicie: iOS 6. Postaram się pokrótce przybliżyć najciekawsze nowości, które jesienią znajdziemy w najnowszej odsłonie platformy. W sumie nowości jest 200, aczkolwiek Apple podzieliło się jedynie najważniejszymi z nich – pozostałe będziemy mogli odkrywać podczas korzystania z urządzeń z iOS 6, kiedy ten zostanie udostępniony.

Integracja z Facebookiem. Nie jest to dla nas zaskoczenie. Ledwie kilkanaście dni temu Tim Cook w rozmowie z AllThingsD zdradził, że pracują nad przygotowaniem jak najlepszego sposobu korzystania z tego portalu społecznościowego. I tak, jak się tego spodziewaliśmy, będzie można szybko dzielić się zdjęciami, stronami internetowymi, filmami, itp. czy „polubić” aplikacje w App Store. Co więcej, będzie można korzystać z Siri do wydawania komend w aplikacji Facebook.

„Nie przeszkadzać” (z ang. do not disturb). Włączenie tego trybu automatycznie wyciszy dźwięk pojawiających się powiadomień push i sprawi, że ekran nie będzie się świecił w momencie, gdy np. ktoś będzie do nas dzwonił przez Facetime, przesyłał wiadomość, etc. Co ciekawe, będzie można stworzyć tzw. białą listę osób – kiedy będą próbowały się z nami skontaktować, mimo trybu „nie przeszkadzać” urządzenie odpowiednio o tym nas powiadomi dźwiękowo.

Udoskonalenia w Safari. Przeglądarka doczekała się Reading List offline, synchronizacji zakładek przez iCloud czy możliwości wgrywania zdjęć na strony internetowe bezpośrednio z poziomu przeglądarki.

Siri w nowym iPadzie. Wiadomość ta, na pierwszy rzut oka, może spowodować radość u posiadaczy tabletów Apple najnowszej generacji. Haczyk jest jeden: asystentka głosowa znana z iPhone’a 4S nie jest dostępna w języku polskim, więc jest to jedynie dla nas ciekawostka, z której skorzystają ewentualnie osoby biegle władające innymi językami. Siri poszerzyła ich znajomość o kolejnych kilka. Do angielskiego, japońskiego, francuskiego i niemieckiego dołączyły następujące: włoski, hiszpański, koreański, mandaryński i kantoński.

Nowe mapy. Gdy w sieci pojawiły się nieoficjalne informacje dotyczące debiutu nowych map w iOS 6, nie dowierzałam. Jak się jednak okazało po wielu tygodniach, wieści te się sprawdziły i Apple faktycznie porzuciło rozwiązanie Google. I tak, w nowej aplikacji będzie dostępna nawigacja turn-by-turn czy informacje dotyczące natężenia ruchu na drogach. Bajer bardzo przydatny Amerykanom – ciekawe jak to się będzie sprawdzało w Polsce…

Facetime dzięki 3G. Jeśli lubicie korzystać z Facetime, ta informacja na pewno Was ucieszy. Wraz z pojawieniem się iOS 6, wszyscy użytkownicy sprzętu Apple będą mogli przeprowadzać rozmowy wideo nie tylko przez łączność bezprzewodową (WiFi), ale również dzięki 3G.

Shared Photo Streams w iCloud. Bardzo prosty sposób dzielenia się zdjęciami. Wystarczy wybrać fotki, które chcemy przesłać dalej, zaznaczyć żądane osoby, a te już po chwili będą mogły je zobaczyć na swoim sprzęcie z iOS 6.

To oczywiście jedynie kilka wybranych, moim zdaniem najważniejszych nowości, jakie znajdziemy w iOS 6. Jeśli macie inne interesujące typy – chętnie je poznam w komentarzach,.

Niestety, potwierdziły się spekulacje sprzed konferencji, że Apple przestaje wspierać iPada pierwszej generacji. iOS 6 będzie bowiem dostępny dla iPada 2 i nowego iPada, a także następujących urządzeń: iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S oraz iPod touch czwartej generacji. Najnowsza wersja systemu Apple już dziś powędruje do deweloperów, natomiast posiadacze urządzeń z nadgryzionym jabłkiem na obudowie będą się mogli z niej cieszyć dopiero jesienią.

źródło