Recenzja nowego iPada (2012)

nowy ipad

Od światowej premiery nowego iPada minęły trzy tygodnie, od polskiej – tydzień. Ten czas zdążył sprawić, że emocje związane z tym wydarzeniem opadły, dzięki czemu można było na spokojnie zająć się testowaniem najnowszego urządzenia z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. W ostatnim czasie iPad towarzyszył mi praktycznie na każdym kroku – był kompanem na uczelni, w autobusie i w trasie… Po tygodniu spokojnie mogę powiedzieć na jego temat kilka słów i przekazać Wam własną opinię dotyczącą nowego iPada (w moim przypadku 32GB, WiFi+3G).

Na początek należy Wam się jednak krótkie wyjaśnienie. Wszyscy wiedzą, że iPad trzeciej generacji tak naprawdę niewiele różni się od poprzednika, przez co skupianie się wyłącznie na nowościach, jakie w nim znajdziemy, mija się z celem – to w sporej części zrobiłam w pierwszych wrażeniach. Dlatego właśnie postanowiłam, że poniższa recenzja będzie szczegółowa i zawierała czasem banalne informacje, bowiem idę na kompromis. Z jednej strony stawiam na przedstawienie najważniejszych zalet i wad nowego iPada. Z drugiej natomiast mam nadzieję, że tekst przyda się wszystkim osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tabletami Apple, przez co nie do końca wiedzą „z czym to się je” – wplecione są bowiem informacje dla niektórych oczywiste, a dla innych całkowicie nieznane. Jeszcze jedno: na pewno będę powtarzać niektóre kwestie z pierwszych wrażeń, ale jest to nieuniknione, bowiem o wielu rzeczach już wspomniałam, ale należy to zrobić raz jeszcze w pełnej recenzji modelu. Do dzieła!

Parametry techniczne iPada trzeciej generacji:
– ekran Retina, 9,7″, IPS, 2048 x 1536 pikseli, 264 ppi,
– dwurdzeniowy procesor Apple A5X z czterordzeniową grafiką,
– aparat iSight o rozdzielczości 5 Mpix z nagrywaniem w Full HD (1080p),
– kamerka FaceTime, VGA,
– WiFi,
– Bluetooth 4.0,
– akcelerometr, żyroskop, czujnik naświetlenia otoczenia
– GPS,
– 32GB pamięci,
– 1GB RAM,
– iOS 5.1,
– bateria: 42.5W,
– 3.5 jack audio,
– 30-pinowy port,
– wymiary: 241,2 x 185,7 x 9,4 mm,
– waga: 652 g.

nowy ipad tablet apple

Pudełko i co w zestawie

Pudełko iPada trzeciej generacji nie zmieniło się w stosunku do poprzednich. Jest niewielkie i eleganckie, na jego wierzchu widnieje wizerunek urządzenia, które znajdziemy w środku. Klasyka w wykonaniu Apple. W zestawie z tabletem znajdziemy kabelek do podłączania tabletu do komputera z przejściówką do ładowarki sieciowej oraz jednostronną instrukcję obsługi, dwie naklejki Apple i igiełkę pomocną przy otwieraniu slotu kart SIM (dobrze, że robi się to raz na długi czas). Miło by było, gdyby w pudełku znalazło się miejsce także dla ściereczki do ekranu oraz słuchawek – niestety, na takie dodatki nie ma co liczyć.

Zaraz po wyjęciu z pudełka iPad prosi o podanie kilku istotnych informacji, które są częścią konfigurowania urządzenia. Po wprowadzeniu posiadanego Apple ID (lub założeniu nowego konta) i kilku innych krokach – między innymi założeniu darmowego konta iCloud (– chmura Apple, umożliwiająca synchronizowanie danych), sprzęt jest gotowy do pracy.

Nowy iPad został wyposażony w ekran o przekątnej 9,7”, nad nim mieści się kamerka i czujnik światła (swoją drogą, działa świetnie i w każdym oświetleniu dopasowuje optymalną jasność ekranu), natomiast pod – standardowo – przycisk Home. Prawy bok urządzenia został poświęcony na przełącznik blokady rotacji ekranu, który może służyć również do wyciszania (to można zmieniać w zależności od potrzeb: Ustawienia -> Ogólne -> Przełącznik boczny: zablokuj obrót lub wycisz), a zaraz pod nim zostały umiejscowione przyciski głośności – warto dodać, że przyciskiem służącym do przygłaszania można również robić zdjęcia. Lewy bok to jedynie slot kart SIM w wersji miniaturowej (microSIM) w postaci szufladki, do otwarcia której należy użyć igiełki. Tył iPada skrywa u góry: włącznik modelu służący także do usypiania, aparat oraz 3,5 jacka audio, na dole – głośnik monofoniczny, obok którego mamy 30-pinowe złącze do ładowania i podłączania tabletu do komputera, natomiast w centralnej części obudowy – charakterystyczne logo Apple.

nowy ipad tablet apple

Nowy iPad nie należy do najcieńszych i najlżejszych tabletów na rynku (iPad 2 ma grubość 8,8 mm i wagę 601 g z WiFi, 613 g z 3G, natomiast nowy iPad – 9,4 mm i 652 g z WiFi, 662 g z 4G. Mimo to świetnie leży w dłoniach, nie ma się wrażenia, że może z nich wypaść – nawet trzymając jedną ręką, co ostatnio często mi się zdarza – a waga nie jest zbytnio odczuwalna. Na uwagę zasługuje również doskonałe wykonania iPada i spasowanie elementów aluminiowej obudowy, ale w przypadku Apple to przecież standard. Choć i tutaj można się przyczepić, aczkolwiek nie wiem czym konkretnie jest to spowodowane – ku mojemu zdziwieniu, już po kilku dniach użytkowania modelu, zauważyłam, że zbiera się brud między ramką modelu, a ekranem – w dwójce czegoś takiego nie zauważyłam (też macie ten problem?).

Z bardzo praktycznego punktu widzenia polecam mieć zawsze przy sobie ściereczkę do ekranu (której, jak wspomniałam, zabrakło w zestawie), bowiem wyświetlacz iPada uwielbia zbieranie odcisków palców. Podobnie zresztą jak jego tylna obudowa – strasznie się “palcuje”, co niezbyt ciekawie wygląda.

Wyświetlacz

Niektórzy mówią, że Retina jest przereklamowana. Wszystkim tym, którzy faktycznie tak sądzą, polecam przejść się do któregokolwiek sklepu umożliwiającego przyjrzenie się włączonemu nowemu iPadowi i zapoznanie się z nią. Wyświetlacz tabletu jest bowiem rewelacyjny. Rozdzielczość 2048 x 1536 pikseli i 264 ppi robi wrażenie na papierze, a jeszcze lepsze w rzeczywistości. Wszystkie osoby, które miały styczność z moim iPadem, wychwalały jego ekran za niesamowitą ostrość wyświetlanych czcionek i wszystkich ikonek,  a także żywe i naturalne kolory. Jasne, bez Retiny też można by się obejść – ale trzeba przyznać – Apple zrobiło kolejny krok w stronę udoskonalania mobilnego sprzętu (jeśli plotki się potwierdzą, niebawem w ślad za nim ma pójść Samsung z tabletem Galaxy Tab 11.6, którego ekran ma mieć rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli). Gdyby nie Retina, zapewne w nowym iPadzie zabrakłoby procesora z czterordzeniową grafiką i lepszej baterii – ciekawe co wtedy Apple by wykombinowało, by nas zaskoczyć… Ale Retina jest i świetnie się spisuje. Niektórzy martwili się, że aplikacje dostępne w AppStore nie będą sobie zbyt dobrze radziły na ekranie o tak wysokiej rozdzielczości. Ku naszemu pozywanemu zaskoczeniu, deweloperzy w bardzo szybkim tempie dopasowują swoje programy do Retiny – już jest takich ponad 800 (za Verge).

nowy ipad tablet apple

Ekranowi nie można nic zarzucić. Jest tak samo czuły, jak w przypadku poprzednich generacji tabletu Apple. Matryca oferuje szerokie kąty widzenia, dzięki czemu oglądanie zdjęć czy filmu w towarzystwie nie będzie kłopotliwe dla osób, które będą się znajdowały z prawej bądź lewej strony urządzenia. Multitouch działa bez żadnych problemów – w mgnieniu oka przybliża i oddala żądane treści. Podobnie jak żyroskop, który odpowiada za błyskawiczną zmianę orientacji obrazu. Choć oczywiście w dalszym ciągu można iPada używać jako lusterka – pod warunkiem, że ekran dopiero co wyczyściliśmy z odcisków palców…

Na uwagę zasługuje także klawiatura ekranowa. Są osoby, które twierdzą, że na wirtualnych klawiaturach nie da się pisać, że są niewygodne i nigdy nie pozwolą na taki sam komfort pracy, jak na fizycznych. Ja do nich na szczęście nie należę. iPadowa klawiatura (iOS 5.1) jest najwygodniejszą, z jaką dotychczas miałam do czynienia (a uwierzcie mi, że miałam sporo doświadczeń). To właśnie ona sprawia, że pisanie newsów na Tabletowo.pl podczas zajęć na uczelni nie jest męczarnią (pozdrowienia dla wszystkich z UJK ;)). Klawiatura może być „zadokowana” (umiejscowiona na dole ekranu), jak i „oddokowana” (po środku ekranu). Ale ustawienie miejsca, w którym będzie się znajdować, to tylko połowa jej możliwości. Mamy bowiem także możliwość ustawienia klawiatury na całą szerokość wyświetlacza, a jeśli zachodzi taka potrzeba, w każdej chwili można podzielić ją na dwie mniejsze – do wygodniejszego pisania kciukami (i tu warto nadmienić, że faktycznie są ukryte przyciski, o których wspomnieliśmy w tym wpisie). Ustawienia te można zmieniać dłużej przytrzymując ikonkę odpowiedzialną za chowanie klawiatury (prawy dolny róg ekranu) lub za pomocą gestów – by podzielić klawiaturę wystarczy przesunąć po niej dwoma palcami w przeciwne strony (tj. lewym w lewo, prawym w prawo). Oczywiście nie należy również zapomnieć o wprowadzaniu polskich znaków za pomocą muśnięcia danej literki od dołu (o, a, e i pozostałych) od góry.

klawiatura nowy ipad klawiatura nowy ipad

Wydajność i iOS

Jako że przez długi czas miałam do czynienia z iPadem 2, mam skalę porównawczą jeśli chodzi o wydajność obu urządzeń. I mogę stwierdzić, że nie uległa zmianie. W dalszym ciągu iPad jest świetnie i płynnie działającym urządzeniem, nawet jeśli mamy otwartych sporo aplikacji – w takich warunkach urządzenie nie spowalnia. Ale ma na to wpływ również podwójnej pamięci RAM – w nowym iPadzie znajdujemy 1GB RAM. To w praktyce oznacza jeszcze lepsze odczucia w kontakcie z iPadem – bez problemu można jednocześnie słuchać muzyki i przeglądać strony internetowe, a najważniejsze jest to, że wcześniej zamknięta strona internetowa nie musi być przeładowywana przy ponownym uruchomieniu przeglądarki.

A skoro już o niej mowa, Safari jest bardzo intuicyjną aplikacją, która sprawia, że korzystanie z internetu na iPadzie jest bardzo przyjemne. Jednocześnie można mieć otwartych dziewięć kart, a przełączanie między nimi odbywa się w mgnieniu oka – podobnie jak przewijanie stron czy przybliżanie tekstu. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że iPad nie oferuje Flasha.

recenzja nowego ipada

Wraz z tabletem otrzymujemy kilka preinstalowanych aplikacji: Kalendarz, Notatki, Przypomnienia, Mapy, YouTube, Wideo, Kontakty, Wiadomości, iTunes, Kiosk, Photo Booth, Ustawienia, GameCenter, FaceTime, Aparat, Zdjęcia, Muzyka, Safari, Mail, AppStore. Resztę musimy pobrać za darmo lub kupić w wirtualnym sklepie AppStore.

recenzja nowego ipada recenzja nowego ipada recenzja nowego ipada recenzja nowego ipada

Obsługa gestów w iPadzie

Osoby, które nie miały dotychczas do czynienia z żadnym iPadem, najprawdopodobniej chętnie dowiedzą się jakie gesty obsługuje to urządzenie. A jest ich całkiem sporo, co powoduje, że korzystanie z tabletu jest jeszcze bardziej intuicyjne.

Gesty – cztery lub pięć palców:
– zsuń palce – ekran początkowy,
– przesuń w górę – panel wyboru programów (to samo pokaże się na ekranie po dwukrotnym wciśnięciu przycisku Home), umożliwiający ich zamknięcie – wystarczy dłuższe przytrzymanie palca na wybranej ikonce i kliknięcie w minus, który się pojawi,
– przesuń w lewo/prawo – przełącz program.

Należy zauważyć również jak proste jest robienie screenów – wystarczy w jednym czasie przytrzymać włącznik tabletu i przycisk Home. Wszystkie zrzuty ekranu zapisują się automatycznie w galerii. Warto wspomnieć także o powiadomieniach – te możemy zobaczyć wysuwając belkę z góry ekranu.

Grzeje się czy się nie grzeje – oto jest pytanie…

Faktycznie obudowa nowego iPada w lewym dolnym rogu (tj. z tyłu, obok głośnika) po zaledwie kilku minutach trzymania w rękach staje się ciepła – bardziej niż miało to miejsce w iPadzie 2 lub poprzednim. Im dłużej pracujemy na iPadzie i im bardziej zaawansowane i wymagające rzeczy na nim robimy – czyli np. gramy w gry, mamy otwartych klika programów, a w tle odbiera nam się poczta i pojawiają się powiadomienia z Facebooka, Twittera i innych portali – wtedy iPad nagrzewa się do tego stopnia, że trzymanie go w rękach staje się niekomfortowe. Ale! Nie jest to znowu aż tak wielki problem, jak niektórzy wyolbrzymiają, bo przecież z każdej sytuacji jest kilka wyjść. Ja ostatnimi czasy, jak zbyt długo z niego korzystam, tłumaczę sobie, że jak robi się bardzo ciepły, muszę mu po prostu dać odpocząć ;) po chwili ostyga i znów można bezproblemowo pracować. Kolejnym wyjściem jest trzymanie go w pozycji poziomej z przyciskiem Home po lewej stronie – wtedy nie mamy styczności z miejscem, które się nagrzewa (nie przejdzie u osób, które wolą używać tabletu w pionie). Jeszcze innym – zakup jakiegoś pokrowca, który chroni tylną obudowę przed zbieraniem kurzu, a jednocześnie izoluje nas od ciepłych pleców iPada. A do tego wszystkiego Apple twierdzi, że temperatura jest w normie.

nowy ipad tablet apple nowy ipad tablet apple

4G – yeah! Szkoda, że nie dla nas

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nowy iPad jest pierwszym iGadżetem oferującym 4G. Szkoda tylko, że w Polsce nie działa. Jak się słusznie domyślacie, tablet Apple w naszym pięknym kraju korzysta z 3G, natomiast z dobrodziejstwa 4G w tym modelu mogą się cieszyć mieszkańcy Ameryki Północnej. Nowy iPad Obsługuje połączenia UMTS/HSPA (850/900/1900/2100 MHz) i GSM/EDGE (850/900/1800/1900 MHz), dzięki czemu nawet w Polsce możemy liczyć na osiągnięcie prędkości pobierania do 42Mbps – komuś się może ta sztuka udała?

Akumulator

Istotną zaletą tabletu Apple każdej generacji był akumulator, który mógł się pochwalić ponadprzeciętnym czasem pracy na jednym ładowaniu – co ważne, nie tylko na papierze, ale także w rzeczywistości. Tak też jest i tym razem. Nowy iPad działa praktycznie tyle samo, co jego poprzednik mimo tego, że musi uciągnąć zdecydowanie lepszy ekran (o czterokrotnie wyższej rozdzielczości!), za który odpowiedzialny jest procesor z czterordzeniową grafiką. W moim przypadku, przy ciągle włączonym WiFi (lub 3G, gdzie nie mam dostępu do hot-spotów), jasności ustawionej na 50% i dość intensywnym użytkowaniu, spokojnie starcza na 9,5-10 godzin pracy. Udało mi się wypracować schemat, według którego wstając rano zabieram się zamęczenie iPada (zwłaszcza pisanie newsów na uczelni, granie w gry czy sprawdzanie poczty i czytnika RSS), a kładąc się spać podłączam go do ładowarki i sprzęt mam gotowy do pracy na następny dzień. Da się oczywiście wypracować nawet i dłuższy czas, podczas którego iPad nie będzie wołał o podłączenie do prądu nawet przez 10-11 godzin, ale wtedy wiadomo, że wiąże się to z jeszcze mniej intensywnym korzystaniem z niego (najlepiej przy wyłączonym WiFi/3G). Ładowanie akumulatora – z zegarkiem w ręku – trwa 5,5 godziny.

Nowego iPada można także ładować przez USB. Aczkolwiek zdarza się, że po podłączeniu do komputera wyskakuje komunikat „ładowanie nie odbywa się”. Po zakupie iPada 2 postanowiłam to obejść, a że od tego czasu nie zmieniałam laptopa, nie miałam obecnie żadnych problemów z ładowaniem. Pisałam wtedy: kilku producentów przygotowało specjalne aplikacje umożliwiające ładowanie iPada: Gigabyte, ASRock oraz Asus. Osobiście posiadam laptopa Toshiby, jednak zdeterminowana postanowiłam zainstalować aplikację udostępnioną przez Asusa i… na szczęście zadziałało.

nowy ipad tablet apple

Aparat

Po amerykańskiej premierze iPada obejrzałam trochę zdjęć zrobionych tym urządzeniem przez zagraniczne redakcje i miałam całkiem niezłe zdanie na temat aparatu, który się w nim znajduje. Jak się jednak okazało, rzeczywistość wszystko zweryfikowała. Aparat o rozdzielczości 5 Mpix (nagrywający wideo w Full HD – 1080p) owszem, robi dobre zdjęcia, ale wyłącznie w słońcu. W pochmurne dni lub w oświetlonym pomieszczeniu wychodzą one dość przeciętnie, o czym możecie się przekonać poniżej (jeśli ktoś potrzebuje w oryginalnej rozdzielczości, proszę dać znać).

recenzja nowego ipada nowy ipad recenzja nowego ipada recenzja nowego ipada recenzja nowego ipada recenzja nowego ipada

Poniższe zdjęcie i przykładowy filmik jest autorstwa Janusza Karweta (blog), którego opinię dotyczącą nowego iPada możecie przeczytać tutaj.

nowy ipad 2012 zdjęcia

Moim zdaniem aparat jest umieszczony w złym miejscu – zdecydowanie bardziej wolę, jeśli oczko znajduje się po środku. W przypadku aparatu w iPadzie mamy do czynienia z oczkiem w rogu, przez co często zdarza się, że przypadkiem zasłonimy je sobie palcem. Zdjęcia możemy robić zarówno dzięki dotykowemu przyciskowi, który pojawia się na ekranie, ale także za pomocą przycisku służącego do przygłaszania muzyki. Podczas robienia fotek możemy ustawić sobie pojawienie się siatki na ekranie, a także w mgnieniu oka zmienić aparat na przednią kamerkę lub tryb robienia zdjęć na nagrywanie wideo. Na uwagę zasługuje bardzo dobrze działający touchfocus. Z zoomu nie polecam korzystać, bo zdjęcia wychodzą wtedy bardzo nieciekawe.

Dodatkowo iPad posiada kamerkę iSight, która umożliwia bezproblemowe przeprowadzenie rozmowy wideo przez Skype oraz FaceTime.

Każde zdjęcie znajdujące się w galerii, można poddać bardzo podstawowej obróbce. Do dyspozycji mamy obrót, autokorektę (bardzo fajnie działa), usunięcie efektu czerwonych oczu oraz możliwość wykadrowania zdjęcia.

Fotki z galerii można wysłać mejlem, dodać do wiadomości, użyć jako tapety, wrzucić na Twittera, skopiować, wydrukować bądź też usunąć. Można także włączyć pokaz slajdów z różnymi efektami przejść i muzyką w tle. Przeglądanie zdjęć jest bardzo płynne, a multitouch działa bez zarzutów.

recenzja nowego ipada

Filmy na nowym iPadzie

W przypadku filmów na nowym iPadzie nie zmieniło się dosłownie nic w stosunku do poprzedniego modelu, więc pozwolę sobie przekleić fragment dotyczący tej kwestii z recenzji iPada 2:

Oglądanie filmów nie jest zbyt wygodne tylko z jednego powodu – urządzenie posiada ekran w formacie 4:3, a filmy najczęściej nagrywane są w zupełnie innym – 16:9, przez co na ekranie zostają czarne pasy (zarówno na górze, jak i na dole). Aby odtworzyć filmy na iPadzie należy je najpierw przekonwertować na MP4, co jest jednym z największych minusów tabletu. Im większy plik, tym dłużej musimy czekać na jego konwersję – jest to uciążliwe dla wszystkich posiadaczy iPada. Można do tego użyć darmowego programu Aleesoft Free iPad Video Converter (do pobrania tutaj).

Ale konwersji można także uniknąć. Wystarczy użyć aplikacji CineXPlayer (płatnej 3,99 dolarów – w ciągu roku zdrożała o dolara! ale, jak słusznie informuje CyberAngel1975 w komentarzu – oferuje możliwość oglądania filmów w 3D, co kiedyś było opcją płatną). Filmy (testowałam w .avi) wystarczy wrzucić do folderu programu (odtworzyć iTunes -> iPad -> zakładka Programy -> CineXPlayer i tu dodać wybrane filmy). I gotowe.

Istnieje jeszcze jedna możliwość – ale tylko dla osób, które chcą oglądać wideo w zasięgu sieci domowej. Rozwiązaniem jest program Air Video (płatny 2,99 dolarów). Wystarczy zainstalować na swoim komputerze aplikację Air Video Server, udostępnić wybrane foldery z filmami i otworzyć aplikację Air Video na iPadzie. Program konwertuje filmy „w locie”, więc czasem ładowanie trochę trwa, jednak jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym nie chce się czekać na konwertowanie filmów.

nowy ipad tablet apple

Muzyka na nowym iPadzie

Apple w dalszym ciągu upiera się, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczanie w iPadzie jednego głośnika. Szkoda, bo przydałoby się stereo – zarówno przy oglądaniu filmów, jak i podczas słuchania muzyki. Trzeba jednak zauważyć, że jakość odtwarzanego dźwięku stoi na bardzo wysokim poziomie. Słuchanie utworów nawet na ustawionej maksymalnej głośności jest przyjemne, wydobywający dźwięk jest czysty i nie słychać żadnych szumów. Ale aż się prosi o stereo! Może kiedyś się tego doczekamy.

Sam odtwarzacz muzyczny nieskomplikowanie wygląda, a korzystanie z niego nikomu nie powinno sprawić żadnych problemów. Utwory można posegregować według albumów i wykonawców, ale można także wyświetlić pełną listę utworów i, jeśli poszukujemy konkretnego – wyszukać go dzięki wyszukiwarce.

GPS

Jeśli interesowaliście się iPadem, na pewno wiecie, że GPS oferowany jest wyłącznie w wersji z 4G (w Polsce z 3G). Jest to spowodowane faktem, iż do działania wymaga połączenia z internetem. A jeśli już je ma, działa świetnie. Kilka razy sprawdzałam jak radzi sobie z określaniem mojego położenia w terenie, a także z wytyczeniem tras i śledzeniem mojej pozycji – zawsze był niezawodny. Podczas pisania recenzji, w pomieszczeniu oczywiście, mapa pokazywała, że jestem 156 metrów od miejsca zamieszkania – całkiem nieźle.

recenzja nowego ipada

iTunes nie jest takie straszne

iPad, jako jedno z wielu urządzeń Apple pracujących w oparciu o iOS, po podłączeniu z komputerem automatycznie komunikuje się z iTunes. Jest to miejsce służące do zarządzania zawartością urządzenia, do którego należy się przyzwyczaić. Niektórzy twierdzą, że bez sensu jest brak możliwości przegrywania plików jak do normalnej pamięci masowej i wymieniają to jako jedną z głównych wad iPada. Według mnie jest to szukanie dziury w całym, bowiem obsługa iTunes do najtrudniejszych nie należy. Jedyna akcja po podłączeniu iPada do komputera wykonywana poza iTunes, to możliwość importowania urządzenia oraz wyświetlenie plików graficznych (można zgrać zdjęcia, ale nie można ich wgrać z pamięci komputera).

Ale żeby komunikować się z iTunes wcale nie trzeba podłączać tabletu do komputera. Wystarczy podłączyć do źródła zasilania (ładowarka sieciowa) i do tej samej sieci WiFi, w której znajduje się nasz komputer. Dzięki temu iPad bezprzewodowo synchronizuje się z iTunes po WiFi (wcześniej trzeba na komputerze ustawić tę opcję -> iTunes -> Podsumowanie -> Synchronizuj z tym iPadem przez WiFi).

Do czego służy iTunes?
– synchronizacji kontaktów (z Windows Contacts, Outlook, Google Contacts oraz Yahoo! Address Book) i kalendarzy (Outlook) – zakładka Informacje,
– synchronizacji programów, usuwania ich z urządzenia, zmieniania położenia danych aplikacji na ekranach w iPadzie – zakładka Programy,
– synchronizacji muzyki, filmów, książek: wystarczy wgrać wybrane utwory muzyczne do biblioteki (przeciągając je do tam i upuszczając), a następnie zsynchronizować – zakładki: Muzyka, Filmy, Książki,
– synchronizacja zdjęć: akcja wygląda nieco inaczej niż w powyższych przypadkach. Ustalamy wybrany folder z komputera i dopiero wtedy synchronizujemy. Może być inny niż ten ustawiony do importu zdjęć z iPada.

A oprócz tego iTunes pokazuje ile miejsca w pamięci urządzenia zajmują poszczególne multimedia (audio, zdjęcia, programy, inne, wolne). Za jego pomocą można także sprawdzić uaktualnienia systemu operacyjnego, przywrócić dane fabryczne, a także skorzystać ze sklepu AppStore. Można także stworzyć Kolekcję Domową – pozwala członkom rodziny na łatwe kopiowanie plików między różnymi komputerami w domu, umożliwia także odtwarzanie materiałów z biblioteki na iPhonie, iPadzie, iPodzie touch i Apple TV.

Podsumowanie

Lista usprawnień wprowadzonych w nowym iPadzie nie jest wcale długa, ale taka właśnie jest polityka Apple – z każdym rokiem poprawia swoje produkty i serwuje nam kolejne nowości. Tym razem zaliczymy do nich przede wszystkim ekran Retina, który nie mógłby zaistnieć bez niesamowicie pojemnej baterii i czterordzeniowej grafiki, aparat o rozdzielczości 5 Mpix (wyższej niż w iPadzie 2) oraz obsługę 4G, ale ta akurat dla nas jest nieistotna, bo w Polsce i tak możemy się cieszyć jedynie z 3G. Niektórzy twierdzą, że są to niewystarczające powody, by kupić nowego iPada, ja jednak jestem zadowolona z dokonanego zakupu. Jako narzędzie do blogowania, zarządzenia redakcją, mejlami i portalami społecznościowymi oraz do mobilnej rozrywki, sprawdza się wyśmienicie. Każdy na pewno znajdzie najbardziej odpowiednie dla siebie wykorzystanie iPada – bo skoro myśli nad kupnem tego urządzenia, to na pewno już wie po co. Najtrudniejszy orzech do zgryzienia mają jednak posiadacze iPada 2, którzy zastanawiają się nad przesiadką na nowego iPada. Decyzja ta do łatwych nie należy i zależy od indywidualnych potrzeb – jeśli kogoś nie obchodzi doskonały ekran Retina, spokojnie może zostać przy dwójce.

Czego brakuje w iPadzie? Standardowo, tego samego od dwóch lat: wyjścia HDMI, portu USB oraz slotu kart pamięci. Oczywiście można to wszystko obejść dokupując odpowiednie adaptery (swoją drogą – oryginalne bardzo drogie), ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi.

Jeśli macie jakieś pytania, zapraszam do zostawiania ich w komentarzach poniżej.

Komentarze

 • Lost

  Jedno sprostowanie Kasiu, żeby iTunes komunikował sie z iPadem bezprzewodowo, nie trzeba podpinać go do ładowarki, wystarczy ta sama sieć wifi. Podpięcie do ładowarki wymagane jest do automatycznego zrobienia kopii zapasowej całego urządzenia do iCloud.

  • Najwidoczniej mój iPad wprowadza w błąd ;-) Komunikuje mi, że “Automatycznie synchronizuj z iTunes na komputerze, gdy iPad jest podłączony do źródła zasilania i sieci WiFi”. A i tak funkcja ta mi nie działa, więc wspomniałam tylko jako ciekawostkę.

   Niemniej jeśli faktycznie jest tak, jak mówisz – dziękuję za info.

   • Lost

    A to już wiem, automatyczna synchronizacja do iCloud czy iTunes (w zależnosci co wybierzesz) będzie się odbywać za każdym razem, gdy podłączysz iPada do zasilania i gdy będzie on w sieci wifi. Natomiast niezależnie od tego, można robić kopię ręcznie oraz zarządzać plikami poprzez iTunes bez podłączania do ładowarki.

    • UK

     to nie watpie w PL napewno icloud czy inne rozwiazania cloudingowe napewno robia sporo roznicy ,przeciez sieci takie doskonalem ,przeciez hotspot gesciej niz chocby w Londynie przed Igrzyskami ….i wtedy sie obudzilem z tego pieknego snu o polskiej potedze i wszechobecnym postepie:) (Wspolczesne informatyczne Szklane Domy)

     Szkoda bo najbardziej podreczna i uzyteczna rzecza jest pamiec urzadzenia ,ktora to specialnie ogranicze poprzez brak od lat slotow rozszerzen firm apple aby zmusic swoich przeszczesliwych klientow do przeplacania za te pare dodatkowych GB wartych tyle co barszc w przypadku szybkiej SD(micro SD ) karty (class10)

 • d

  Świetna recenzja! Gratulacje!

  • jankov

   Kasiu, widzę że problem z gorącym tabletem jest jednak prawdą. Potwierdza to tylko moje obserwacje z iSpota. Natomiast dość mocno z tego akapitu widać, że wydałaś na niego swoje pieniądze. To tłumaczenie sobie, że przynajmniej można przerwę zrobić jest dość zabawne. Btw – zbieranie się brudu jest być może spowodowane właśnie tym nagrzewaniem się – pocą się ręcę i brud do wilgotnego lgnie. No nic, czekam na następny model zatem.

   A sama recenzja w pytkę. ;)

 • GieKa

  Na Tabletowo przydałby się czerwony, alarmowy, przycisk – “Zgłoś newsa” :) Ot choćby takiego
  http://di.com.pl/news/44481,1,0,Barnes__Noble_rowniez_w_Europie.html

  Ten komentarz można usunąć bo nic nie wnosi do tematu :)

  • Będzie coś takiego w nowej wersji strony, mam nadzieję, że wszystko się uda już niebawem ;-)

   A co do newsa – ze względu na pisanie recenzji nawet raz nie zajrzałam do RSS-a… pewnie zostanie na jutro. Dzięki za link :)

 • ort

  A jak wyglądają gry?

  • Ładnie ;-) A tak na poważnie: odniosłam wrażenie, że gierki pisane pod iPada 2 wyglądają dokładnie tak samo na nowym. A gierek zoptymalizowanych pod Retinę (jeszcze) nie miałam okazji testować, bo połączenie mojej karty z iTunes okazało się wybuchowe.

 • ort

  No i rozstrzygnięcie, na które czeka wiele osób. Ipad 3 czy Prime? Co byś wybrała?

  • Myślałam nad tym bardzo długo, ale nie napisałam nic na ten temat, bo odpowiedź jest trudniejsza niż by się mogło wydawać – zwłaszcza, jak ma się dość długo do czynienia z oboma modelami. Oba urządzenia warte są swojej ceny, ale różnią się między sobą kolosalnie – inne ekrany (przekątna, rozdzielczość, format), możliwość rozszerzenia pamięci lub jej brak (ewentualnie przez adapter), zupełnie inne systemy… Oba mi pasują. Każdy na to pytanie musi odpowiedzieć według indywidualnych potrzeb i ewentualnych sympatii do danego systemu.

   • ort

    haha, wiedziałem :)

   • mibo6666

    A czego używasz częściej? I który sprawia ,ze czasem musisz powiedzieć…. “kurde nie moge zrobić tego na tym tablecie brakuje mi tego i tego”

    • Siłą rzeczy ostatnio zdecydowanie częściej używam iPada. Do moich zastosowań opisanych zresztą w powyższej recenzji, nadaje się lepiej. Ale to tylko moje zdanie ;-)
     U mnie w starciu Prime vs nowy iPad wygrywa ten drugi i to właśnie iPad zostaje jako narzędzie pomocnicze przy pracy.

     • ort

      I o to nam chodziło

     • Ort – co nie zmienia faktu, że dalej zostaję przy zdaniu, że wybór pomiędzy tymi modelami zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych potrzeb i sympatii do danego systemu ;-)

     • a musialas duzo pisac,wyslac jakies wieksze maile(z zalacznikami) pracowac cos a’la arkusz kalkulacyjny itp??
      Tutaj pod wzgledem ergonomii ,przyjemnosci obcowania z urzadzeniem IPAD nie ma szans z choby Prime(hybryda).

      Mozna zaklinac rzeczywistosc na 101 sposobow ale interface iOS jest tez nie precyzyjny i mam niejednokrotnie problem z korekcja wlasnych maili,bo oczywiscie klawiatura wszsytkiego dotykowa nie wychwyci,nie pomoglo mi tez za bardzo dokupienie (BT) klawiatury,raczje to takei rozwiazanie przejsciowe niz przemylana do konca rzecz.

      DO zabawy owszem,ale szczerze powatpiewam w uzytecznosc tym bardziej nowego Ipada co do pracy(prawdziwej pracy…gdzie 3ba sie badz co badz troszke wysilic)

      pozdr

    • @ipad2 – jak zapewne wiesz, jestem blogerką, a to z kolei wskazuje na fakt, że naprawdę dużo piszę. Jak wspomniałam w powyższej recenzji, klawiatura iPada jest dla mnie najwygodniejsza (niż ekranowa w Transformer Prime też). Zdążyłam się do niej przyzwyczaić na tyle, że nie sprawia mi problemu pisanie na tym tablecie dłuższych tekstów. Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy ma inny gust i inne upodobania :-)

     • roozmair lapek pewnie tez ma jakis wplyw,ale z mojego dowiadczenia to klawiatura dotykowa co najwyzej sprawdzala sie w moim przypadku tylko co do krotkich tekstow,dlatego nie wyobrazam sobie uzytkowanie na dluzsza mete ipada bez chcoby dodatkowej klawiatury.
      Tutaj tez bardziej podoba mi sie pomysl stacji dokujacej ,pomijajac fakt braku rozszerzen i ich koszt w applu.

      Tym samym podobnie jak wielu uzytkowinikow apple(odsylac chocby moge do komentarzy na amozonie ,osob ktore kupily podobne akcesoria) ,dostawalem furii jesli chodzi o bledy podczas pisania na klawiaturze dotykowej.Poki co dla mnie nie jest to wciaz precyzyjne rozwiazanie,zarowno na iOS 5.0 czy tez ICS.

      pozdrawiam, mam nadzieje ze wyjasnilem moj poprzedni post.

   • dokładnie.

    Używa się sprzętu, który działa bez problemu, jest wygodniejszy i nie powoduje frustracji.

    Moim zdaniem ATP nie jest wart swej ceny, jeśli popatrzymy na jakość wykonania sprzętu i, tym bardziej, oprogramowania.

    pozdrawiam fanów Apple’a i Androida.

    • arek

     Nagrzewający się niczym toster tablet to dopiero jest mega inwestycja. lol. :D

     • no plus wszystkie przylaczki do niego ,to przeciez mega interes…szkoda ze tylko dla apple a nie koncowego klienta ;))

      Test -zawsze mnie rozbawi ,prawie do lez :)
      Przywiazenie do marki nabiera w jego przyapdku nowego niz tylko marketingowego znaczenia..prawie uduchowionego,cos jak Scientolodzy:)

      pozdrawiam

  • Co za pytanie. Oczywiście, że ipad. Tutaj nie ma nawet porównania.

   • arek

    A jednak są osoby, które widzą sporo wad w iPadach!

    • cyberangel1975

     Wady w iPadzie widzą głownie Ci co go nie używają…

     • arek

      To samo tyczy się wad w androidzie, lol. :D

     • ja

      @arek
      właśnie nie to samo,
      poczytaj statystyki, zdecydowana większość użytkowników ipada jest bardzo zadowolona i w życiu by się nie przesiadała na androida (straszne niedopracowanie systemu i brak aplikacji odstrasza większość rozsądnych ludzi).
      Co do zadowolenia użytkowników androida to już różnie bywa… często przesiadają się na iOS właśnie.
      Sam miałem androida i od kiedy dłużej pobawiłem się ipadem to androida już kilem nawet nie tknę.

     • Niestety nie tylko oni,bo przeciez nie byloby tak duzej spolecznosci chocby zainteresowanej JB(jego z crackowaniem)
      Niestety jest to produkt apple i co za tym idzie wiaza sie tutaj juz na samym wstepie szereg niedogodnosci,plus cala ich polityka.

      Mam tylko wrazenie ze najbardziej go bronia Ci ,ktorym trudno czasem przyznac ze nie tylko sporo przeplacili ale ze urzadzenie jednak pomimo (marketingu apple) rozczarowywuje..przeciez to mialobyc narzedzie ery”post PC” ktore powinno niebawem zastapic ;) jasne :)

      Nie tak dawno z kolei czytalem o pogorszeniu sie jakosci projektow w apple od okresu smierci Jobs…tylko patrzec jak sie powtorzy znana jzu wsczesniej historia.Wielki bum i tak samo spektakularne zejscie z sceny …samo zycie

  • cyberangel1975

   Ciekawy artykuł.
   Autor zwrócił iPada ponieważ woli mniejszy ekran, nie potrzebuje LTE i bardziej podobają mu się wersje ulubionych czasopism na Kindle (Android).
   Co to wnosi do tematu?

   • nic to, zaślepieni androidohejterzy widzą nagłówek i wklejają go wszędzie, jak to ludzie z niesmakiem oddają ipady i biorą w zamian kindle’a :)

    • Sam napewno bede wymienial Ipada(nowego) na cos bardziej funkcjonalnego ale z racji czasu niestety bede zmuszony go teraz kupic(ceny w USA jednak sa bardziej konkurencyjne) ,tak wiec nie kazdy musi byc slepo zapatrzony w to urzadzenie.Tym bardziej ze tak wiele mu do idealu uzytecznosci jednak nadal brakuje.

     Dla mnie ma on taka sama ilosc wad jak i zalet,a o polityce tzw. stopniowego postepu apple wole sie w oglole sie nie wypowiadac,bo to zakrawa na absurd.
     Zreszta to napewno firma “specialna” podobnie jak ich marketing.

    • ja

     @post mortem

     Weź kup sobie jakiegoś androida i przestań marudzić:)
     Zabawy będziesz maiła po pachy, ciągle będziesz grzebał w systemie instalował, sprawdzał czemu się nie zawiesza i nie działa jak powinien, znowu instalował, zmieniał romy i tak w kółko, nudzić się nie będziesz na pewno:)

     Android sam w sobie jest tak angażujący, że nie będziesz miał czasu używać go do normalnej pracy. Najpierw będziesz musiał pobawić się kilkoma romami, doinstalować antywirusy, firewalle, sto aplikacji z marketu które służą tylko i wyłącznie do zmiany ustawień/konfiguracji systemu (kuriozalne jest to, że top najlepszych androidowych aplikacji nie służy do pracy/zabawy tylko do zmiany/konfiguracji samego systemu). Z androidem jest tak jak ze starym samochodem, musisz najpierw posiedzieć nad nim tydzień w garażu, żeby potem przejechać się w weekend kilometr za miasto i modlić się, żeby coś się nie popsuło. Inna sprawa, że w przypadku samochodu jest przynajmniej przyjemność z jady, android, nawet jak działa, to przez brak płynności, żadnej przyjemności z używania nie daje – to nie ipad gdzie wszystko jest super płynne).

     natomiast jak ci polityka appla nie pasuje to nie kupuj ipada, albo kup i nie marudź, bo teraz zachowujesz się jak zachwiany emocjonalnie 7 latek.

    • cyberangel1975

     @post mortem

     Ale wiesz, że na prawdę nikogo nie interesują Twoje rozterki? Kup co chcesz i po prostu przestań zanudzać.
     Co Tobie się nie podoba innym odpowiada, świat byłby nudny gdyby wszyscy chcieli tego samego (nawet jeśli był by to ogryzek :D )

  • o tak !
   najlepszy system to ten ktorego obsluzy zarowno 5 latek i 85latek

   ciekawa logika

   • Lost

    Nie najlepszy, bo ‘lepszość’ to kwestia indywidualnych potrzeb, tylko najbardziej uniwersalny.

    • nic to czekam,to czekam na W8 na ARM :)

     Jakby co bede mial bialego(taki sie lepiej uplynnia) “the new ipad” na zbyciu za pare miesiecy,prawdopodobnie z klawiatura :P

  • Android’sFanboj

   Co za pytanie. Oczywiście, że Transformer Prime. Tutaj nie ma nawet porównania. Za dużo mniej otrzymujemy dużo więcej, między innymi:

   a) rewelacyjnie wykonany, cały z aluminium (tak, tak zero tandetnego plastiku – fanboje apple nie macie się do czego przyczepić), cieniutki, leciutki, nie grzejący się tablet, który w połączeniu z ICS-em po prostu smiga,
   b) bardzo wygodną i perfekcyjnie wykonaną fizyczną klawiaturę wraz z touchpadem w zestawie, która nie dość, że zasila dodatkowo tableta (patrz punkt c) to jeszcze spełnia rolę covera, podstawki. Oczywiście są dostępne i na ipada jakieś tam tandetne plastikowe, trzeszczące klawiatury w pokrowcach, ale to nie ta klasa to jak syrenka przy porshe.
   c) 22h pracy na baterii w połączeniu ze stacją – sprawdzone empirycznie, bateria ładuje się do 100% w 3-4h i po odłączeniu od zasilania jest w niej faktycznie 100%, bez ściemniania, owijania, pokrętnego tłumaczenia się, że tak jest lepiej, że my wiemy lepiej,
   d) zestaw portów – USB, microSD, czytnik kart, hdmi, zero kombinowania z icludami czy innymi wynalazkami typu itunes – chcesz oglądać zdjęcia z aparatu wkładasz kartę do czytnika, chcesz oglądać film podpinasz dysk na USB 1TB, 2TB, ile chcesz – gdzie Tobie ktoś da iclouda 1TB? Ile będzie trwało wgranie do iClouda MKV-a 20GB, jak bo potem oglądać skoro potrzeba 20Mbps? Chcesz oglądać na 56” podpinasz pod TV kabelkiem hdmi za 15zł czy streamujesz przez DLNA,
   e) preinstalowane aplikacje które bez problemu radzą sobie z dokumentami worda, exela, pdf-a, do tego świetny odtwarzać który bez problemu łapie divxy, xvidy w HD/SD, wbudowane DLNA. Oczywiście, że na ipada można wszystko dokupić z apple store, ale to chyba nie o to chodzi by po kupieniu tableta dokładać kolejne 50USD na niezbędne aplikacje bez których można sobie oglądać wyłącznie mega płynne przewijanie ikonek raz w lewo raz w prawo. Prawda jest też taka, że udział tabletów z androidem rośnie z miesiąca na miesiąc więc aplikacji w AM tych tabletowych będzie coraz więcej.
   f) prawdziwą przeglądarkę z flashem, jasne zaraz odezwie się „stado fanbojów” twierdzących, że flash jest stary, zamula, ale niech to „stado fanbojów” pokaże jak sobie radzi z na przykład http://www.supermemo.net, a jak już naprawdę nie będziesz chciał flasha co za problem – wyłączysz w menu,

   A bajek w stylu, że się wiesza, restartuje nie słuchaj – mój pierwszy transformer pierwszej generacji miał tę przypadłość, że się restartował, no cóż może się przytrafić nawet najlepszym, ale od czego jest gwarancja? Po tygodniu od zgłoszenia miałem sprawnego Transformera nie wychodząc z domu. Który to przez kolejne pół roku nie powiesił się ani razu.

   Mój drugi nabytek Transformer Prime działa bez problemowo od wyjęcia z pudełka (wifi/gps chyba na złość niektórym fanbojom apple też).

 • mibo6666

  Kasiu a jak z kamerka do skype? Jest jakaś różnica wzgledem ipada2? Jak nie to kaszana…..

  edit.
  Wyczytałem ,ze jest ta sama co w dwojce…wiec do niczego sie nie nadaje :(

 • dandy

  Ja mam pytanie :) Chciałbym poznać waszą odpowiedź. Zamierzam kupić iPada i oczywiście nie mogę się zdecydować czy zakupić ‘2’ czy Nowego. Będę używał tabletu oczywiści do internetu, muzyki, aplikacji, czsami może jakiś film zobaczę(choć wiem, że proporcje ekrau są złe do filmów). Czasami chciałbym zagrać w jakąś super gierke, która będzie wyglądać naprawde świwtnie, więc wiem, żę tutaj Nowy iPada by się spisał. Tylko nie mogę się zdecydować, czy naprawde warto dopłacać ? Proszę o pomoc, co byście zrobili na moim miejscu ? ;>

  • Ja na Twoim miejscu kierowałabym swoją kasę w kierunku nowego iPada. Ale to wiadomo, że każdy patrzy według indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. To nie jest łatwa decyzja, na pewno ;-)

   • ja wrecz odwrotnie ,szczegolnie biorac pod uwage szereg i to nieodosobnionych opinii na zagranicznych portalach ze z nowym sa rozne problemu…

    pozczawszy od ladowania baterii,po nagrzewanie …retina az taka wazna nie jest chyba ze masz zamiar uzywac tabeletu jak i tez widzialem jako deski do krojenia(to bedziesz mial problem w odroznieniu deski o zdjecia) jak dla mnie poprzedni model byl sensowniej dobracowany a tabletem i tak wpelni nie zastapisz ani konsoli ani PC(napewno nie w tej genereacji i nie w konfiguracji samego tabeltu,koncept juz lekko tracajacy przeszloscia w dobie tabletow nawet z biedronki ;)

    • jkboss

     Nie zgodzę się z tym. Uważam,że do każdego tabletu powinno się dokupić futerał, aby obudowa się nie rysowała, czy użycia go jako stojak przy oglądaniu filmów, pisaniu na klawiaturze ekranowej, bądź Skype. Owy pokrowiec rozwiązuje “problem” nagrzewania, który tak został przez ludzi rozdmuchany, jakby na nowym iPadzie można było upiec tosta. Z ładowaniem problemu nie ma. Bateria trzyma ile powinna. Retina jest ekranem, który robi OGROMNĄ różnicę. Wszystko wygląda bardzo czyściutko, więc wydaje mi się, że 100$ więcej za nowego to coś oczywistego i chyba lepiej ciut poczekać, dorobić, jeśli brakuje, niż kupić “dwójkę”.

    • a ten znowu swoje. Cały świat idzie w wyświetlacze wysokiej gęstości, tymczasem post mortem będzie się bronił rękami i nogami, tłumacząc sobie i, niestety, wszystkim dookoła, że takie wyświetlacze są niepotrzebne.

     Pewnie korzenie ma jeszcze w DOSie, po co okienka skoro mamy literki. A drukarki laserowe po co ? skoro mamy igłowe? Pamięci flash? po co skoro mamy karty dziurkowane? Monitory LCD? a po co skoro mamy bursztynowego 14″ Neptuna?

     • sylas11

      Jestem pewien, że gdyby a nowym iPadzie nie było ekranu o zwiększonej rozdzielczości, to byś bronił starej rozdzielczości 1024×768 niczym Jagiełło Grunwaldu :D

      A przy okazji skoro jesteś aż tak nowoczesny, to odpowiedz może jeszcze na te pytania: A po co nam gniazda i karty SD? A po co nam urządzenia i złącza USB, HDMI? A po co nam widżety na ekranie? A po co nam alternatywne sklepy? Po co otwarty system? A może po co możliwość pisania aplikacji przy użyciu SDK działającego pod wieloma systemami operacyjnymi a nie tylko jednym wybranym? No tak, odpowiedź można przewidzieć: skoro iPad tego nie ma, widać nie jest to potrzebne.

      I najważniejsze pytanie: a po co nam taki troll jak Ty? No, na to ostatnie pytanie odpowiedź akurat jest oczywista – każdy lubi od czasu do czasu takiego nakarmić, co niniejszym czynię ;)

     • hehe dobre,przeciez o ile mnie pamiec nie myli to wysletlacze wyzszej jakosci byly zawsze domena innych niz apple producentow,nie mowiac ze to apple rozwazalo zakup OLED technologii od swojego glownego kooperanta SAMSUNGA.

      FAcet zejdz na ziemie,nie wszsytko sie kreci woko Retiny…

     • nie mowilem ze gimnacjum level:)

      pozdrawiam z wyjatkowo slonecznego dzisiaj Londynu:)))
      Roznica taka ze tutaj ipad jest juz bardziej czyms normalnym,kolejnym gadzetem (moze nei az tak w porownaniu ze Stanami) ale zdecydowanie to raczej modny gdzet niz efektywne narzedzie,nie mowiac ze kazda najdrobniejsza rzecz apple zyczy sobie krocie,zeby za tym szla jakosc badz jakas inwencja..a tak konkurencja ma juz dawno to wssytko.

      Co to Full HD to i owszem ponoc tez inne tablety maja sie pojawic z wieksza rodzielczoscia ,tylko czy i jak ja wykorzystasz to tez ciekawe bedzie,skoro to tylko internetowy tablet a nie kido domowe,badz laptop,ktorym nigdy nie bedzie.

      Smieszne jest slepe bronienie producenta ,ktory jest nie jest czyms wyjatkowym ,ktory swoj produkt opiera na reklamie snobizmu niz innowacyjnosci i uzytecznosci.
      Jeszcze tylko mi brakuje uslyszych ze zamiast pamieci to przeciez jest iCloud,co tym bardziej jest smieszne w PL i tamtejszej infrastrukturze czy to (3g/czy ilosci hotspotow ogolnie dostepnych)…o 4G to juz nawet nie mowie.

     • jkboss

      Apple kieruje swoje produkty w publikę, a zdecydowana większość to ludzie przeciętni, tworzący statystyki. Pozostali próbują, więc uderzać w trochę inną część rynku, niż ta zdominowana przez Jabłko. Kreują produkty bardziej otwarte, licząc na to, że Ci “uwięzieni” w regułach gry Apple w ramach buntu kupią ich produkt. Niestety Moi Kochani, to Jobs pierwszy pokazał Wam na oczy tablet. Coś co natychmiast pokochaliście. Gdyby nie Jabłko, jestem przekonany, że tablety dziś nie byłyby tak popularne jak są.
      Co do bronionego przez nas ekranu, to sami piszecie, “ponoć też inne tablety mają się pojawić”… Ponoć i mają. Do tego czasu minie minimum pół roku. Więc nie pisz mi, że to żadna nowość, skoro jak sam wiesz jak do tej pory nikt tego nie ma W TABLECIE. I powiem coś jeszcze… To bateria jest bardziej rewolucyjna, o czym się tak bardzo nie mówi, że przy takim wyświetlaczu trzyma ponad 10godzin.

      PS. A ja kolegę “post mortem” pozdrawiam w wyjątkowo piękny poranek z ślicznej Kalifornii. Widzę, że już zapomniałeś skąd pochodzisz i Polska to tylko już “tamtejsza infrastruktura”. Gratuluje poczucia przynależności do ojczyzny. Nie zapominaj, że do Londynu może sobie każdy polecieć na weekend za 150zł, więc wybacz, ale nikogo to już nie podnieca.
      Wysłane z Nowego iPada ;)

     • do Californii tez:P
      w promocji :):)
      toz to nie koniec swiata…przeciez:)
      A wizy do USA mozna szybciej i mniej stresowo dostac glownie poza macierzystym krajem(PL) :)

      swoja droga to ipady plyna nie z Californi a od Foxconnu z Chiny:) chyba ze sie cos ostanio zminilo i labor cost w Californi spadl na leb na szyje:)

  • aaa

   1024×768 to rozdzielczość trochę przedpotopowa. Radzę nowego.

 • ort

  Jak nie masz 2 to brałbym 3. Ja też tak zrobie :) Widziałem ten ekran i rzeczywiście jest bardzo fajny. Ja uważam że warto dopłacić.

 • dandy

  Ok, dzieki :) Więc postanowiłem, że jak bezme iPada to nowego no ale jeszcze jest ten Prime, albo Infinity…

 • cyberangel1975

  Przy okazji warto dodać, że CineXPlayer oferuje możliwość oglądania filmów w 3D (kiedyś była to opcja płatna teraz w standardzie).

 • Figaros

  Recenzja super filmik oglądałem z otwartą buzią i przez chwilę bardzo się odrealniłem i podjarałem a po chwili pomyślałem kurdę gdyby ten tablet był na androidzie .Ja nie jestem jakimś fanboyem androida poprostu nigdy mi nie pasował itunes(mam ipoda) poza tym ja chyba jestem trochę uzależniony od wgrywania roota i wgrywania nowego softu do mojego wysłużonego sgsa .Posiadam też tab’a 10.1 i wszystkie te urządzenia są na ICS i mimo wszystko wolę mieć gorszy wyświetlacz ale system w którym uwielbiam grzebać i kombinować.Jakkolwiek to tylko moje upodobania ale nowy Ipad jest naprawdę super mam nadzieję że Samsung szybko wypuści coś ala retina , pozdrawiam Cię Kasiu i redakcję i tabletowiczów.
  PS:W miarę możliwości nagrywajcie więcej filmików tak jak ten powyższy świetnie wszystko odzwierciedla

 • Rafał K.

  Dzięki za recenzje, bawiłem się nim cały dzień i jakoś mnie nie urzekł, zostaje przy Prime, pozdrawiam!

  • dandy

   Tak, ale i tak nie ma w markecie (tzn. google play) aplikacji wykorzystujących tą rozdzielczeość ekranu :)

   • Rafał K.

    Jak na razie brak aplikacji w markecie to jedyna rzecz jaka mi nie odpowiada posiadając prime, do samego sprzętu nie mam żadnych zastrzeżeń. Myślę, że z czasem będzie ich coraz więcej ;)

    • “Brak aplikacji to jedyna rzecz, która mi przeszkadza” :) to najbardziej fanbojskie wyznanie, jakie czytałem na Tabletowo :)

     • Rafał K.

      A co w tym fanbojowskiego? przyznałem że google play na razie jest do bani. Używam ipada 2 i prime, ale ze mnie fanboy, ja Cie kręcę. Ogarnij się człowieku bo wciąż zachwalasz ipada a pewnie jedyne co miałeś na androidzie to kalkulator albo tablet bądź smartphone z biedronki.

    • sylas11

     Troszkę przesadziłeś… Używałem tabletu na Androidzie od czerwca zeszłego roku i w większości przypadków aplikacje dostosowane do rozdzielczości tabletów udawało mi się znaleźć. A resztę potrafię sobie sam napisać :D. Teraz, gdy stoję przed zakupem kolejnego tabletu (stary zgubiłem :/), to jedyna wątpliwość to taka, czy kupić go już teraz (Prime) czy poczekać jeszcze miesiąc/dwa na nowe modele… Używałem iPada 2 (krótko bo krótko) i rzeczywiście – przewijanie ikonek na lewo i prawo robi wrażenie, ale na krótką metę. Ważniejsze są (akurat dla mnie) inne rzeczy, które oferuje Android. Liczba i jakość aplikacji dla iOS mnie wcale nie powaliła – (prawie) wszystko co potrzebowałem, miałem i na Androidzie.

 • wujek

  Przeraża mnie brak flasha oraz ten ekran 4:3 przez co mam duzy dylemat co kupić czy PRIME czy wlasnie nowego ipada. Jedyne co mnie tak na prawdę rajcuje w ipadzie to ekran retina (brakuje wiekszej rozdzielczosci w prime ale ponoc w 2 kwartale ma wyjśc z full hd)

  • Prawda to, Transformer Pad Infinity 700: http://www.tabletowo.pl/2012/02/27/asus-prezentuje-padfone-transformer-pad-infinity-700-i-transformer-pad-300/ A drugi kwartał zaczyna się już jutro – ciekawe co na to Asus ;-)

   • wujek

    Zgadza sie, natomiast kończy sie za 3 miesiące ;) więc może być i w czerwcu…

    Myślę, że nowy prime będzie dobrą alternatywą tylko ja jestem niecierpliwy i najlepiej to już bym coś kupił ;]

    Na minus (jak dla mnie) w ipadzie jest IOS (od zawsze miałem androida i nigdy ios więc podejrzewam, że ciężko było by mi sie przyzwyczaić)

    Natomiast kupując teraz ipada to łatwo się go później sprzeda i mało straci w przeciwieństwie do prime ;)

    • propo odsprzedzy wychodze z tego samego zalozenia i kupie napewno nie jednego ipada(pewnie tez sprawdzona 2ke) dla kogos z rodziny.
     Tak czy inaczej nie traktuje tego urzadzenia powazniej niz tabletu do neta,prostych gier,bo nawet obsluga MS Office (o ile taki wyjdzie) bedzie na nim meczarnia,tutaj zawsze bedzie o wiele ektywniejsze rozwiazanie hybrydy jaka jest protoplasta tego rodzaju Asus Prime.

     Oby tylko pojawilo sie cos w koncu dopracowane i aby google w koncu ogranelo ten balagan roznorodnych wersji.

     Z cala pewnoscia tez ipada bede wpuszczal, w obieg mam nadzieje juz w pazdzierniku,jak pojawia sie chocby tablety z W8(moze tez i prime z tym systemem,bo napewno hardwarowo to zdecydowanie wole Asusa z HD display i z cala jego wszechstronnoscia niz klasycznego tableta jakim jest wciaz ipad)

     Zaloze sie ze Asusa tez w razie koniecznosci o wiele lepiej i taniej serwisowac,cos przeciez nieuniknionego w urzadzeniu z wbudowana bateria.

     pozdrawiam rozsadnie kalkulujacych wady i zalety obydwu swiatow i dokonujacych zakupu z glowa,a nie pod wplywem jakich chorych emocji,tym bardziej pod wplywem zwyklego lansem(choc w PL to pojecie lekko abstrakcyjne ,biorac poziom przecietnych zarobkow vs chocby USA i koszt zakupu takiego ,jednego z wielu gadzetow jak ipad)

 • arek

  Jeżeli to tablet multimediany to może Pani Kasi napisała by jeszcze coś o obsłudze dlna? Czyli tablet w roli urządzenia na którym oglądamy jak i tablet w roli urządzenia z którego streamujemy treść do TV, czy też w roli serwera treści. Jest to wbudowaną usługą, czy potrzeba do tego zewnętrznych aplikacji? Jak z przewijaniem, napisami i tym podobnymi funkcjami.

  • arek

   No i jesli można to jakiś test wydajności wiifi w funkcji odleglości od AP (może jakieś pobieranie z domowego ftp-a). Piszę o tym bo streaming treści w fullHD wymaga stabilnego łącza bezprzewodowego.

  • arek

   oczywiście Pani Kasia a nie Kasi

  • Są do tego aplikacje, jak np. SmartStor Fusion Stream DLNA Digital Media App lub media:connect for DLNA and UPnP media streaming. Obie działają bez zarzutu. Bez problemu można odtworzyć treści na iPadzie, jak i z iPada np. na ps3 podłączonym do tv.

 • patyk

  podpinam się pod wątek:
  Ipad czy Prime.
  od prawie miesiaca sie waham co wybrac. kazdy ma plusy i minusy.
  Pani Kasiu czekamy na fachowe porownanie IOSa i Androida, na dwóch flagowych modelach ipad (3) i asus prime
  :)

  • wujek

   Podpisuję się pod prośbę :) mam ten sam dylemat…

   • Lost

    Tylko problem polega na tym, że takie rzeczy to bardzo indywidualny wybór, dostosowany do własnych potrzeb. Każdy na pytanie co jest lepsze iOS czy Android odpowie inaczej i każdy będzie miał rację.
    Ważne, żeby znać właściwości obu systemów i wiedzieć co nam lepiej pasuje. 

    • @Patyk, już na to pytanie odpowiadałam wyżej. Dokładnie tak samo, jak Lost tutaj ;)

     Napisałam: “Myślałam nad tym bardzo długo, ale nie napisałam nic na ten temat, bo odpowiedź jest trudniejsza niż by się mogło wydawać – zwłaszcza, jak ma się dość długo do czynienia z oboma modelami. Oba urządzenia warte są swojej ceny, ale różnią się między sobą kolosalnie – inne ekrany (przekątna, rozdzielczość, format), możliwość rozszerzenia pamięci lub jej brak (ewentualnie przez adapter), zupełnie inne systemy… Oba mi pasują. Każdy na to pytanie musi odpowiedzieć według indywidualnych potrzeb i ewentualnych sympatii do danego systemu.”

 • patyk

  kiedys ktos mi powiedzial “nie mozna porownywac rzeczy nieporownywalnych” – i chyba taki bedzie ten test (jezeli Pani Kasia sie podejmie).
  zupelnie inne systemy, zupelnie inne rozwiazania, zupelnie inne aplikacje, no ale cóż. moze cos da sie wyskrobac. :)

  ps. czy ktos w ipadzie umie “zawijac tekst” w operze mini? chciałbym, by po powiekszeniu tekstu tekst się zawijał, tak by nie trzeba było przewijać jeszcze na lewo i prawo. tak mi sie robi samo w domyslnej przegladarce na tel. HTC desire HD. nie ukrywam, ze to glowny argument- w moim przypadku – za zakupem, badz jednego, badz drugiego tabletu – niezbedne w pracy

  • grah

   Czyli masz HTC Desire HD?
   W takim wypadku polecam coś na androidzie, mniejsza frustracja przy przełączaniu się na nowy system (bez względu w którą stronę).

 • cyberangel1975

  Hm, zerknijmy do źródła.

  Pensje pracowników Foxconnu (składający “ogryzki”) są mniej więcej tej wysokości co w naszych fabrykach (i są najwyższe w Foxconnie).
  Zapowiedziano kolejne podwyżki.
  Wg. robotników pensje i warunki pracy są zdecydowanie lepsze niż gdzie indziej.
  Kontrola FLA doprowadziła do obniżenia liczby nadgodzin, co spowodowało znaczne zmniejszenie zarobków i protesty pracowników. W tej sytuacji Apple zgodziło się na podniesienie pensji pracowników i zatrudnienie kolejnych osób aby zmniejszenie liczby nadgodzin nie wpłynęło negatywnie na produkcję.

  Takie informacje możesz znaleźć w tekstach na stronie reuters.com (skąd autor artykułu czerpał podobno swoje informacje, a przynajmniej takie źródło podał pod tekstem, niestety nie podlinkował bezpośrednio do tekstu). Jak to się ma do tytułu?

  Czasami warto sięgnąć do źródła, w powiedzeniu “Prasa kłamie” jest wiele prawdy :D

 • LCD

  Jak dla mnie to iTunes nie tyle jest skomplikowany w obsludze, tylko sam fakt ze zeby cos wrzucic na apple to trzeba to wszedzie instalowac. Nie zawsze mozna cos takiego zrobic (np. na uczelni gdzie pracuje administratorzy zablokowali taka mozliwosc) i teraz jak przerzucic swoje rzeczy z komputera uczelnianego na ipada? Tylko wyslac na poczte czy dropbox’a (ale jak cos jest slusznych rozmiarow to nie zawsze jest czas zeby cos takiego zrobic), bo ani na tablet, ani na pendrive i do tabletu nie da rady.
  Nawet nie wiedzialem ze ipad i iphone nie otwieraja tylu formatow video, to i jako multimedialne urzadzenie sie srednio nadaja (chyba ze ktos od razu wyda troche kasy na programy).
  Podoba mi sie za to jedna rzecz: cala rzesza producentow robiaca rozne dodatki do tych urzadzen, bo latwiej to zrobic, wymiary sa znane, zlacze 30pin zawsze w tym samym miejscu itp. Google przy swoim systemie moglby wymagac troche standaryzacji jak np gniazdo usb na srodku dolnej krawedzi to wiecej by bylo roznego rodzaju stacji dokujacych i uchwytow samochodowych i nie trzeba by bylo tego wymieniac po zmianie urzadzenia.
  No i na koniec szkoda ze na video nie bylo pokazane jak wyglada np film z youtube, jak dziala przednia i tylna kamerka.

 • Zex

  Offtop.
  Yarvik Exxa 9,7″ w przedsprzedaży
  http://www.komputronik.pl/search/pl/run/showProducts/1/hide_boxes/1//searchString/ZXh4YQ==/category/1/
  .
  Cena-jakość atrakcyjna w stosunku do tabów na aukcjach.

 • KanonierKa

  Do autorki recenzji: pod akapitem “Aparat”, zdjęcie 7-dme z kolei i filmik pod nim, nie są Pani autorstwa, czemu więc ma służyć ?

  Jedno słowo do proporcji ekranu 4:3, która jest “wadą” przy oglądaniu filmów. Otóż niektóre filmy można oglądać na pełnym ekranie iPada, bez
  efektów czarnych pasów, wystarczy kliknąć w malutką ikonkę “powiększ”
  w prawym górnym rogu ekranu i po problemie z czarnymi pasami.
  Powtarzam niektóre filmy.
  i o tym należałoby wspomnieć dla tych, którzy nie mieli do czynienia z iPadem…

  Do wszystkich, powtarzających brednie o katorżniczych warunkach pracy w foxconnie i głodowych pensjach: przestańcie już wklejać te bzdurne teksty.
  Jak się okazało, jakiś dziennikarzyna, który chciał mieć swoje pięć minut,
  WSZYSTKO ZMYŚLIŁ. Oczywiście swoje pięć minut osiągnął, ale czy to jest
  rzetelność dziennikarska, nie mówiąc już o etyce ?

  • Hmmm… otrzymałam zgodę Janusza na publikację, a poza tym podane jest źródło, więc nie wiem o co chodzi. A doskonale pokazuje możliwości kamerki w fajnym terenie, osobiście nie miałam nic ciekawego do nagrywania.

   edit: już wszystko jasne, post się nie zaktualizował, przez co nie było widać kilku informacji.

   • jkboss

    Oj tam, oj tam, tyle szumu o nic. ;)

  • uze

   “Jedno słowo do proporcji ekranu 4:3, która jest „wadą” przy oglądaniu filmów. Otóż niektóre filmy można oglądać na pełnym ekranie iPada, bez
   efektów czarnych pasów, wystarczy kliknąć w malutką ikonkę „powiększ”
   w prawym górnym rogu ekranu i po problemie z czarnymi pasami.”
   Pamiętam czasy gdy miałem telewizor, faktycznie w tym formacie można było oglądać filmy i Dziennik Telewizyjny. Bo tak były w telewizji nadawane, ale nie znaczy to, że ten sam film obejrzany w 4:3 z uciętymi bokami da tyle frajdy co oglądany na panoramicznym ekranie, bez obcinania treści.
   Cudów nie ma, skoro dopasowujemy film, który z definicji nagrywany jest w panoramie, to nie możemy liczyć na to, że oglądanie go w prawie kwadracie będzie dawało porównywalne wrażenia z zamierzonymi przez reżysera ;P

   PS: Wiem, że zaraz podniosą się komentarze, że się nie znam a iPad przecież jest dobry do wszystkiego, ale po prostu musiałem to napisać, bo mi osobiście nie da się wmówić, że dostosowując w tym przypadku proporcje filmu do sprzętu sprawi się, że będzie się go lepiej oglądało :P

   • Bucz

    Ale przeciez podkreslil,ze chodzi tylko o niektore filmy. Moze chodzilo o takie gdzie rezyser zawarl caly przekaz na srodku ekranu? :)

 • Bucz

  Lol ale mam ubaw jak fanboje podniecaja sie ekranem wysokiej rozdzielczosc jak jeszcze miesiac temu zapierali sie, ze ekran 1024×768 jest wspanialy i nie widac zadnych pikseli.
  Zeby nie bylo, uwazam, ze ppi ponad 200 jest naprawde swietne, ja nawet bez ogladania retiny mam juz dosc ekranow 10″ z wvga.

 • patyk

  jeszcze jedno pytanie.
  co zrzera wiecej baterii. korzystanie z wifi czy 3g?
  na telefonie wydaje mi sie ze jednak 3g
  stad tez moje kolejne pytanie czy jest sens bawic sie w tablet z 3g., jak mam router w telefonie

  • Tradycyjnie korzystanie z 3G jest bardziej bateriożerne. Ale iPad nawet na 3G ciągnie te 9 godzin.

  • Bucz

   Wifi zuzwa mniej ale jak telefon ciagnie dane przez 3g i wysyla przez wifi to bateria wyczerpuje sie blyskawicznie, a chyba lepiej zeby padla bateria w tablecie niz w telefonie. W czasach gdy na Allegro mozesz kupic za 40zl zdrapke Orange z 6GB danych do wykorzystania przez rok, 3G w tablecie to naprawde swietna sprawa.

  • FcK

   Oj nie mów tak bo będziesz bardzo żałował wypowiedzianych słów. Pomyśl 1h mniej na tablecie z wifi & np. 2 dni działania telefonu czy wolisz by tablet i fon padł ci w jednym dniu czy tam paru godzinach?
   Bateria w telefonie podczas “funkcja router” niknie w oczach!

 • patyk

  ja na telefonie mam zupelnie inne odczucia. na wifi to tak jakby bateria w oczach spadala. a na 3g to calkiem spoko

  • Posiedź w sieci na 3G pół godziny (uważaj na transfer danych, co by Ci nie zeżarło Bóg wie ile), a później zrób to samo ale z WiFi – i zobacz ile procent baterii ubyło w obu przypadkach ;-)

   • patyk

    pewnie jest tak jak mowisz… ale….
    ale 3 g sie wylacza jak nie jest uzywane, czego nie moge powiedziec o wifi.
    jeden wypad w krotka trase w wlaczonym wifi i po chwili nie ma baterii.
    z 3g jest lepiej o tyle, ze sie samo wylacza jak nie uzywane, i szybko umie sie wlaczyc ponownie
    (tak przynajmniej u mnie na HTC desire HD)

    ps. czy moze ktos mi powiedziec co z tym zawijaniem tekstu.
    na chwile obecna tylko moj tel na domyslnej przegladarce zawija.
    ipad – nie zawija, tablet sony na androidzie – tez mi nie zawijal.

 • Zenek

  Podsumowując tę recenzję, filmy oglądać się da, ale należy je poddać procesowi czasochłonnej konwersji do MP4. Można też streamować z konwersją materiału w locie – tylko, który komp to uciągnie szczególnie materiał w HD? Inna sprawa to jakość z jednoprzebiegowej kompresji a tu mamy przecież cudną retinę. Mój poczciwy sgs 1 radzi sobie bez problemu z divx, xvid, mp4 bez instalowania czegokolwiek a tu multimedialny tablet w standardzie tego nie potrafi – dobre jak nie żenujące. Odnośnie multimedialności, z tego co wyczytałem w innych miejscach w sieci, to ios nie wspiera w ogóle DLNA – super, szczególnie gdy teraz każdy TV, amplituner dostępny w sklepie to już obsługuje. :-)

  Klawiatura ekranowa jest OK do wpisywania adresów stron internetowych, ewentualnie w przypadku gdy na fizycznej „dziobie się” dwoma palcami w innych przypadkach pasuje bardziej zwrot „jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma”.

  Odnośnie GPS w pomieszczeniu – obawiam się, że pozycja była ustalona, ale nie przez GPS-a tylko przy pomocy sieci wifi/GSM, albo wręcz zapamiętana ostatnia pozycja, bo 156m przesuniecie dla GPS-a to więcej niż błędny pomiar – może zatem jakiś test na zewnątrz, podczas jazdy autobusem?

  Odnośnie miejsca w którym zainstalowano kamerkę – na udostępnionym video fajnie to widać, że jest totalnie w złym miejscu – widzimy ładna poświatę od światła odbijającego się chyba od palucha trzymającego.

  Tablet się grzeje, jest nie komfortowy w trzymaniu, ale przecież można sobie zrobić mała przerwę w używaniu. Stivi i tak miał by swoje zdanie – tablety należy trzymać w rogach. :-)

  Odnośnie itunes, może i nie jest straszne, ale czy przypadkiem nie jest tak, że robi się niezły „bu*el” gdy zawartość itunes jest różna na różnych kompach? Nigdy nie używałem więc pytam grzecznie.

  • FcK

   to racja niezły burdel to wada iTunes na PC synchronizacja ok a jak na lapku to usuwa wszystko co na PC zostało synchronizowane MASAKRA :)

   • Lost

    Ludzie niestety na ogół nie wiedzą, że synchronizacji w iTunes w ogóle nie trzeba robić. Dla mnie osobiście jest to uciążliwe i zawsze wgrywam muzykę i filmy na iPada czy iPhone’a na zasadzie drag&drop. Moje wszystkie urządzenia są cały czas pod tym samym wifi, więc wystarczy, że włączę ekran komputera, przesunę pliki na ikonkę urządzenia i one już tam są. Bez podłączania, bez odpinania, nawet bez przenoszenia iPada, który jest w innym pomieszczeniu, ten sposób jest dla mnie najwygodniejszy. Jeśli chcemy transferować pliki z komputerów, które nie mają naszego itunes, to wystarczy wtedy dowolna przeglądarka i wifi.

  • Bucz

   Bez przesady. Nie wszystko musi byc preinstalowane w standardzie. Jesli da sie z za darmo zainstalowac z netu player do divx/mkv to nie ma przeciez tragedii.
   Co do DLNA to, niezaleznie czy dziala na iPadzie, technologia dla mnie bezuzyteczna jak sie nie ma serwera ktory wrzuca w locie napisy (chyba, ze cos takiego powstalo na Androida – chetnie poznam).

   Ja bym jeszcze ponarzekal na jakosc zdjecia tekstu (bo w plenerze tablet mi sie do zdjec nie przydaje) – czy na pewno nie da sie zrobic w lepszej ostrosci? Jesi nie, to autofocus jest do bani.

   No a tekst o dawaniu tabetowi odpoczac zeby ostygl zabrzmial troche jak zart, ale spojrzalem na date publikacji i nie byl to 1 kwietnia…

   • Bucz, a czy naprawdę wszystko zawsze muszę pisać na poważnie? Trochę uśmiechu nikomu nie zaszkodzi ;-) Poza tym, jest odpowiednia emotka przy tym fragmencie.

   • A, dodałam jeszcze jedną fotkę tekstu – zerknij wyżej.

   • arek

    W końcu to tablet multimedialny a nie tablet do multimediów w formacie MP4. Ten wymieniony w artykule player za darmo nie jest, chyba, że te 5USD to na aktywne okulary do 3D bo jak inaczej to 3D działa? :) A DLNA to świetna sprawa i nie koniecznie musimy nią odtwarzać filmy, moża przecież z tableta nakręcone aparatem video czy audio z mp3 stremować na TV czy amplituner. No i nie wszyscy potrzebują napisów do szczęścia.

   • Zenek

    Za tę kasę to ipad powinien odtwarzać bez problemu divx, xvid, MP4, h.246, no i wszelakie kontenery (mkv). Z playerami z apple store jest tak, że jeden odtwarza ten format przy innym się tnie, a użytkownik dostaję czerwonej gorączki. :D

    Za tę kasę to ipad powinien odtwarzać bez problemu przynajmniej najpopularniejsze divx, xvid, MP4, h.246, wmv, rmvb.

    Z playerami z apple store szczególnie tymi za free jest tak, że jeden odtwarza ten format przy innym się tnie i vice-versa, a użytkownik dostaję czerwonej gorączki zamiast oglądać. :D

    Co do DLNA, jak się czegoś nie ma to się uważa, że jest nie potrzebne. :-)

    No i Pani Kasiu, może jakiś test na BatteryGate – czyli odłączyć tablet jak tylko wskaźnik pokaże 100% i sprawdzić ile pochodzi tablet, jak i 100% + jedna godzina i znów test. ;-)

    • Bucz

     Hmm ale ja mam DLNA i w SGS1 i w Tabie 7.7 ale jak juz napisalem jest bezuzyteczne skoro nie moge wlaczyc napisow. Moze tylko zeby pokazac komus nagrania filmikow z kamerki. Generalnie uwazam, robienie z tabletu odtwarzacza filmow za bzdure czy to przez kabel czy bezprzewodowo.

   • uze

    Bucz, a możesz napisać jak jest z nagrzewaniem się SGT7.7? Bo o ile pamiętam jesteś jego posiadaczem…
    Pytam, bo właśnie przymierzam się do kupna…

    • Bucz

     Nagrzewa sie a jakze nawet do 40C, wspominalem o tym w recenzji. Ale nigdy do tego stopnia zeby sprawial jakis dyskomfort.

  • cyberangel1975

   “Mój poczciwy sgs 1 radzi sobie bez problemu z divx, xvid, mp4 bez instalowania czegokolwiek a tu multimedialny tablet w standardzie tego nie potrafi – dobre jak nie żenujące.”
   Żenująca to jest Twoja wypowiedź. iPad w chwili pierwszego odpalenia jest praktycznie goły (nie licząc kilku podstawowych aplikacji). I dla wielu osób to zaleta. Wszystko co mi jest potrzebne szybko znajdę w AppStore (płatne i darmowe aplikacje). Zgodnie z zasadą “There’s an app for that”…

   • arek

    ROLF. Na tej samej zasadzie to po kij dają w ipadzie zamontowany głośniczek, lepsze było by przecież miejsce na głośniczek, bo przecież u nas w city są Zeneki gold rączki for that, oni have speakers from stara nokia 3310 for that za jabola,. :D

    Pozdrowienia dla wyznawców “ugryzionego japka”.:D

 • FcK

  Masz rację Wady iPadów widzą tylko ci którzy ich nie używają albo po prostu nie lubią polityki apple ;)
  Miałem iPad 1-gen . Byłem nim zachwycony naprawdę ale gdy wyszedł iPad 2 to MUSIAŁEM go mieć lżejszy cieńszy i dostatecznie wydajny.
  Moim zdaniem iPad 3 nie wnosi więcej oprócz ekranu i lepszego aparatu.

  Android fajna sprawa otwarty system dobry dla Polaka można wgrywać PIRATY :) a na iPad nie :) i ten ogrom aplikacji :) na appstore

  • Pirat

   ,,Android fajna sprawa otwarty system dobry dla Polaka można wgrywać PIRATY” A Ty co jesteś Żyd,Kurd czy Ruski myślisz że tylko Polacy wgrywają piraty.Sam pewnie używałeś i używasz jakiś programów piracki ale się nie przyznasz bo masz iPada a przecież ich użytkownicy niczego nielegalnego nie wgrywają śmiech na sali.

  • FcK-kolejny appledroid :P roznie odrealniony co spiderman :)

 • patyk

  ale przyznam, ze z brakiem DLNA to mnie podłamaliscie.
  prime ma coraz wiecej plusów.

  • Na iPadzie dzięki specjalnym aplikacjom można odtwarzać bezprzewodowo treści multimedialne (wideo, muzykę i zdjęcia) z komputera – wystarczy użyć np. SmartStor Fusion Stream DLNA Digital Media App. Można też skorzystać z iMediaShare czy media:connect for DLNA and UPnP media streaming i odtwarzać treści z iPada np. na ps3 podłączonym do tv.

   • patyk

    a jak tv obsluguje tylko DLNA. to tez ten programik wypatrzy w sieci ipada?

 • testa

  A jak wyglada sprawa sciagania plikow na ipadzie? Mozna np sobie pobrac pdfa z www na ipada i pozniej go otworzyc lub inny plik (np spakowany rarem ?)

 • Rafał

  Witam, jak włączyć udostępnianie internetu z ipad3 ( hotspot osobisty ). Chcę udostępnić laptopowi.
  Internet 3G mam z Orange , taki na doładowania, na tzw. zdrapki.

  • Lost

   Nie wiem czy udało się komukolwiek uruchomić już hotspot na nowym iPadzie z Orange czy T-Mobile, to samo jest w przypadku amerykańskiego At&t, nie wiadomo o co chodzi.

   • arek

    There is an app for that. :D

  • Działanie funkcji zależy od operatora. Na chwilę obecną opcja na pewno nie jest dostępna w Orange (podobno trwają prace) i T-Mobile.

 • Maniek TABLETOFAN

  Błagam niech Pani zrobi recencję video tego tabletu razem z dedykowanym do niego smart coverem :).Pozdrawiam serdecznie ^^.

  • Smart Cover miałam z iPadem 2, do nowego iPada nie kupiłam ;-)

   • jkboss

    A to jakaś różnica? Jeśli tak, to dziwne, nie wiedziałem. Przecież Apple na swojej stronie nadal sprzedaje SmartCovery i rekomenduje je do iPadów. Sam się na to nie zdecydowałem na zakup z podowód wyraźnych śladów na ekranie pozostawianych po pewnym czasie użytkowania. Sam nie testowałem, ale widziałem u kilku znajomych.

 • Rafał

  To bardzo ciekawe, a ja myślałem że ta funkcja jest dostępna z poziomu urządzenia, a tu niespodzianka, operator to ustala.
  Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać :-(

  Pozdrawiam
  Rafał

 • ort

  A ja mam jeszze pytanie, Jakieś małe porównanie wrażeń z grania pomiędzy Ipadem i Primem?

 • Android’sFanboj

  Kolejne bugi po przegrzewaniu się i ładowaniu bateri które wychodzą na światło dzienne. Oczywiście wszyscy winni tylko nie apple. :-)

  http://myapple.pl/ipad/222365-ipad-3-nie-dzialajacy-internet.html
  https://discussions.apple.com/message/17979164#17979164

  • blazej33

   Czego to człowiek nie zrobi, żeby udowodnić, że moje jest lepsze….;-)

   Kupiłem New Ipad pomomo, że mam sprzęt na androidzie ładnie zroot-owany i custom-owany z kilku przyczyn:
   Założenie – głównie przeglądam internet, pocztę i korzystam z kalendarza (organizacja dnia)
   1 co by nie było w bebechach i tak trzeba to jakoś wyświetlić a obecnie rozdziałka Ipada bije wszystkich na głowę
   2 format 4:3 do moich założeń jest optymalny
   3 ja większość posiadaczy używam futerału więc problem grzania nie jest wyczuwalny (wiem, dla was jest ;-))
   4 jak brałem Samunga na początku roku to na koniec czułem się jak idiota bo wyszło 6 nowych modeli, a mój kosztował 1tyś mniej,
   więc w mojej ocenie Apple prowadzi stabilniejszą politykę produktu
   5 z przykrością dla Andków powiem, że Ipad odtwarza bez konwersji prawie wszystkie formaty video, z napisami i nie trzeba korzystać z Itunes, żeby wrzucić pliki (AVplayerHD)
   6 Płynność pracy i stabilność robi wrażenie

   Pozdr.
   Błażej

 • Lost

  Dla wszystkich zatroskanych problemami z nowym iPadem mam dobre wieści, według najnowszych badań, stopień zadowolenia użytkowników tabletu Apple’a wynosi aż 98%. To znaczy, że wszystkie afery są albo rozdmuchane, albo mają marginalny wpływ na codzienne używanie tabletu. Warto tu wspomnieć, że na tle konkurencji wynik iPada jest imponujący – Kindle od Amazonu zadowolił ok. 50% swoich użytkowników, o czym pisalo wcześniej Tabletowo. Trudno sie zatem dziwić, że klienci najchętniej wybierają tablet, który przynosi im najwięcej satysfakcji z użytkowania.

  http://www.appleday.org/new-ipad-garners-98-satisfaction-rating-tops-consumer-reports-rankings/

 • patyk

  dzisiaj w vobisie powiedziano mi, ze jest bardzo duza liczba reklamacji nowego ipada.
  ma to byc spowodowane przegrzewaniem sie nowej wersji tabletu oraz problemami z wifi.
  z uwagi na fakt, iz ludzie nie chca zwrotu pieniedzy a “nowy” produkt, ktory nie bedzie mial tych problemow sa duze problemy, bo nowy rzut sprzetu na rynek ma byc w przyszlym miesiacu.

 • MKuchta

  Czy 3g jest bardzo potrzebne ? Czy twoim zdaniem 32 gb pamięci wystarczą ?Zamierzam kupić pierwszy tablet (IPada 3) . Zastanawiam się nad wersją 32 gb 4g lub 32 gb WIFI .

  • Rafał

   Mam 32 GB + 3G + Wifi , z 3g korzystam gdy jestem poza domem ( w pracy ). Myślę że 32GB to kompromis między drogim 64GB a bardzo małym 16GB.

   Pozdrawiam
   Rafał

  • 3G jest bardzo przydatne w miejscach, w których nie masz dostępu do WiFi – u mnie nawet na uczelni takowego nie ma, więc 3G jest zbawieniem… ;-)

   Dla mnie tablet musi mieć 3G (kit z tym, że trzeba płacić! za wygodę czasem trzeba…). Ale każdy musi patrzeć według swoich potrzeb.

 • Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how
  can i subscribe for a blog website? The account helped
  me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
  of this your broadcast provided bright clear concept

 • MKuchta

  Bardzo dziękuję za porady ! ;D

 • Świetna i pouczająca dyskusja, która przybliża mnie w końcu do wyboru IOS vs Android. I wybiorę chyba Apple… Już mam ipoda classic, więc itunes nie jest mi obce. Trochę się wahałem – kwestia ekranu 4:3.. ale filmów pełnometrażowych na tablecie i tak nie będe oglądał, raczej jakieś filmiki z internetu. Do oglądania filmów mam duży TV. Natomiast do zdjęc, ekran nowego ipada nadaje się idealnie. Dzięki za info o pamięci, widzę, że nie ma sensu brać wersji 16GB tylko raczej 32!

 • Kasper

  Witam,

  Mam takie pytania, czy to prawda że w IOS wszystkie materiały (filmy/muzyka ect.) są przypisane do danej aplikacji? Tzn. jeżeli wrzucę coś do folderu aplikacji X to aplikacja Y już tego nie widzi ? Nie ma jednego źródła dla wszystkich programów ? Coś a’la “moje dokumenty” i w nim “obrazy” czy “muzyka”. I czy prawdą jest też to, że by cokolwiek zmienić w pamięci tabletu, trzeba go podłączyć do komputera? Jest coś jak totalcommander który działa bez PC ? Które gry wyglądają lepiej, te na iPad3 czy tablecie z tegra 3? Proszę też o ustosunkowanie się do mojego wrażenia (może niesłusznego), że android jest systemem otwartym, ale “dzikim”. Przez co nie ma na niego naprawdę wartościowych aplikacji od producentów “3rd party” np. pakietu office z prawdziwego zdarzenia, czy innych podobnych, nawet płatnych. Odnoszę wrażenie że producenci zewnętrzni, bardziej liczą się z Apple niż z Google. Nie jestem posiadaczem żadnego tabletu, nie mam nawet telefonu od apple czy z androidem. Moje obawy są raczej oparte obserwacjami i lekturą różnych recenzji. Przepraszam za natłok pytań, mam nadzieję że ktoś jednak odpowie ;)

 • Kasia

  Witam… Od kilku dni jestem posiadaczem nowego iPada, mój problem dotyczy pobierania plików większych niż 50 mb… Wówczas wyświetla się komunikat, ze mam użyć połączenia wi-fi lub aplikacji iTunes… Czy to normalne w tym urządzeniu ? Pozdrawiam

 • marcela

  Lepszy jest ipad czy samsung galaxy note 10.1

 • Rycho

  Mam pytanie odnośnie kalendarza wbydowanego w IPAD-zie
  Usunął mi praktycznie całą zawartośc kalendarza i zostawił tylko zdarzenia które mają nadaną powtarzalność oraz bierzące sprawy.
  Pomóżcie mi jak przywrócić sprawy z poprzednich m-cy

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona