Netflix aplikacja
(fot. pixabay.com)

Netflix rezygnuje z kontrowersyjnej zmiany

Netflix nie ukrywa, że zamierza ukrócić współdzielenie kont pomiędzy osobami, które nie mieszkają ze sobą, co jest niezgodne z obowiązującym regulaminem platformy. Nieoczekiwanie jednak serwis wycofał się rakiem z ostatnio wprowadzonych zmian w Polsce.

Netflix miał zacząć weryfikować osoby korzystające z jednego konta

Regulamin serwisu Netflix jasno informuje, że serwis Netflix oraz wszelkie treści, do których dostęp następuje przy jego użyciu, są przeznaczone wyłącznie do niekomercyjnego użytku osobistego i nie mogą być udostępniane osobom, które nie mieszkają z użytkownikiem w gospodarstwie domowym, o ile nie pozwala na to plan subskrypcyjny użytkownika. Mimo to wiele osób w Polsce współdzieli jedno konto, choć nie mieszka ze sobą.

Na początku 2023 roku na stronie Centrum pomocy pojawiły się informacje, że serwis będzie mógł weryfikować użytkowników, którzy korzystają z jednego konta. Jak miało to działać w praktyce? Jeśli platforma wykryłaby logowanie spoza gospodarstwa domowego użytkownika lub gdyby ktoś uzyskiwałby dostęp do konta w sposób ciągły z innej lokalizacji, mogłaby poprosić o zweryfikowanie tego urządzenia, co byłoby warunkiem korzystania z dostępu poza gospodarstwem domowym.

Jak mogliśmy przeczytać na stronie Centrum pomocy, aby zweryfikować urządzenie:

  1. Netflix wysyła link na adres e-mail lub numer telefonu powiązany z kontem głównego właściciela konta.
  2. Link otwiera stronę, na której znajduje się 4-cyfrowy kod weryfikacyjny.
  3. Kod należy wprowadzić na urządzeniu, na którym pojawiła się prośba, w ciągu 15 minut.
  4. Po udanej weryfikacji na urządzeniu będzie można korzystać z serwisu.

Jednocześnie platforma zastrzegła, że prośba o weryfikację może się pojawiać co pewien czas.

Współdzielenie Netflixa znów bez ograniczeń – rewolucyjna zmiana

Zapowiedziana możliwość weryfikacji nie spodobała się użytkownikom, którzy współdzielą konto z (nie)znajomymi, lecz od początku 2023 roku Netflix zaczął na poważnie walczyć z tym zjawiskiem na całym świecie. Jak jednak zauważył serwis dobreprogramy, ze strony Centrum pomocy zniknęła informacja o weryfikacji urządzeń spoza gospodarstwa domowego – dziś na podstronie, poświęconej współdzieleniu konta, widnieje informacja:

Konto Netflix można współdzielić z osobami mieszkającymi w jednym gospodarstwie domowym (z osobami, które mieszkają w tej samej lokalizacji, co właściciel konta). Aby korzystać z serwisu Netflix, osoby spoza Twojego gospodarstwa domowego muszą założyć własne konto.
Współdzielenie konta Netflix nowe zasady luty 2023 fot. Tabletowo.pl
fot. Tabletowo.pl

Niewykluczone jednak, że to cisza przed burzą. Jak bowiem zostało wspomniane na początku, w regulaminie serwisu zapisano, że treści nie mogą być udostępniane osobom, które nie mieszkają z użytkownikiem w gospodarstwie domowym, o ile nie pozwala na to plan subskrypcyjny użytkownika – w poprzedniej wersji regulaminu nie było ostatniej części, tj. o ile nie pozwala na to plan subskrypcyjny użytkownika.

Oznacza to, że najprawdopodobniej również w Polsce Netflix zamierza wprowadzić możliwość dodania (za dodatkową opłatą) dodatkowych kont dla osób, które nie mieszkają razem z głównym właścicielem konta. Rozwiązanie to jest już dostępne na kilku rynkach i ma być skuteczniejszą zachętą niż widmo regularnej weryfikacji. Czy jednak użytkownicy w kraju nad Wisłą będą z tego korzystać – czas pokaże. Na tę chwilę można powiedzieć, że wróciły stare zasady.