(fot. imbushuo, Twitter)

Jeden ekran jednak wystarczył. Windows 10X zainstalowany na MacBooku

Nowy system operacyjny Microsoftu jeszcze nie miał oficjalnej premiery, ale już udało się go uruchomić na… komputerze Apple.

Reklama

Microsoft jest zainteresowany urządzeniami z dwoma ekranami

Windows 10X nie jest zupełnie nowym systemem operacyjnym. Mamy do czynienia ze specjalną wersją podstawowej „Dziesiątki”, która została dostosowana do urządzeń wyposażonych w dwa ekrany. Docelowo to właśnie na takim sprzęcie będzie instalowane oprogramowanie Microsoftu i w założeniach ma wykorzystać potencjał dodatkowego wyświetlacza.

Reklama

Microsoft wydał niedawno narzędzia, które pozwalają uruchomić emulator Windowsa 10X. Dzięki temu programiści mogą się z nim zapoznać, a także zacząć przebudowywać aplikacje. Owszem, oprogramowanie działające na „Dziesiątce” ma bez problemu pracować na nowej wersji Windowsa, ale firma z Redmond zachęca deweloperów do dostosowania aplikacji do drugiego ekranu.

Windows 10X na laptopie z jednym ekranem

Programistom udało się wyodrębnić obraz Windowsa 10X z udostępnionego emulatora. W jakim celu to zrobili? Chcieli sprawdzić, czy nowy system można zainstalować bezpośrednio na urządzeniu, bez ograniczania się do wirtualnej maszyny.

Jeden z deweloperów, na swoim koncie na Twitterze, opublikował materiał wideo przedstawiający Windowsa 10X działającego na 12-calowym MacBooku. W związku z tym, że laptop Apple ma tylko jeden ekran, to cały obszar został podzielony na dwie części, aby symulować urządzenie z dwoma wyświetlaczami.

Owszem, nie ma to żadnego praktycznego zastosowania. Na MacBooku znacznie lepiej sprawdza się macOS czy nawet podstawowa wersja Windowsa. Całość należy więc traktować jako ciekawostkę – możemy po prostu zobaczyć, jak system wygląda i działa na sprzęcie Apple.

Natomiast programista Steve Troughton-Smith uruchomił Windowsa 10X na Surface Go, ale z pewnymi ograniczeniami. Pojawiły się problemy z poprawną pracą ekranu dotykowego i łącznością Wi-Fi. Nie powinno to dziwić – system nie miał jeszcze oficjalnej premiery i jest po prostu skierowany na inny typ urządzeń.

Na pierwszy sprzęt, który wykorzysta potencjał Windowsa 10X, jeszcze trochę poczekamy. Microsoft Surface Neo ma trafić do sprzedaży pod koniec 2020 roku.

źródło: 9to5Mac