Microsoft Surface Neo
Microsoft Surface Neo (źródło: Microsoft)

Microsoft odczarowuje Windowsa 10X dla urządzeń z dwoma ekranami, udostępniając emulator systemu

To ciekawe, że o Surface Neo, działającym na Windowsie 10X wiemy mniej niż o Surface Duo, który będzie korzystał z Androida. Wydawałoby się, że Microsoft, będący ojcem Windowsa, będzie bardziej skłonny przekazywać informacje o bliższym mu systemie. Coś tam jednak w tym temacie się ruszyło.

Podczas Microsoft 365 Developer Day, Microsoft postanowił udostępnić programistom szereg narzędzi, którzy zamierzają dostosować swoją aplikację do działania na systemie Windows 10X. Przypominam, że jest to specjalna wersja Windowsa 10, która będzie instalowana wyłącznie na urządzeniach z dwoma ekranami. Zapewni dodatkowe funkcje, przystosuje interfejs do pracy na więcej niż jednym fizycznym pulpicie i otworzy przed użytkownikami nieznane wcześniej funkcje wielozadaniowości. To tak w teorii.

Najważniejszym elementem dzisiejszego udostępnienia nowych narzędzi dla programistów jest uruchomienie emulatora systemu Windows 10XPozwala on deweloperom zobaczyć, jak będą wyglądać ich aplikacje na urządzeniu z dwoma ekranami. To ważne, bo obecnie na rynku nie ma ani jednego urządzenia z tym systemem na pokładzie. Surface Neo ma być gotowy do sprzedaży pod koniec tego roku, jednak byłoby trochę głupio, gdyby sprzęt anonsowany przez Microsoft jako przełomowy, nie mógł już na starcie pochwalić się wsparciem kluczowych programów, z których na co dzień korzystają osoby przyzwyczajone do Windowsa, choćby na urządzeniach Surface.

Microsoft Surface Neo królikiem doświadczalnym nowej architektury procesorów Intel Tremont

Microsoftu sposób na dwa ekrany

Microsoft podkreśla, że wszystkie aplikacje działające na Windowsie, będą działać także na sprzętach z dwoma ekranami. Jednak żeby wykorzystać w pełni ich potencjał, deweloperzy będą musieli zadbać o kilka dodatkowych funkcji, dzięki czemu korzystanie z nich na dwóch ekranach jednocześnie będzie miało sens. Obecnie gigant z Redmond proponuje trzy możliwości takiego rozszerzenia opcji:

  • powiększenie obszaru roboczego, które zasadniczo rozciąga przestrzeń aplikacji na dwa ekrany
  • rozdzielenie aplikacji i towarzyszących im narzędziom na dwa ekrany
  • używanie dwóch różnych aplikacji jednocześnie obok siebie

Dla tych, którzy tworzą w Javie, CSS, HTML i posługują się platformą Xamarin od Microsoftu, twórcy Windowsa przekazali, że już teraz wspiera ona urządzenia z dwoma ekranami. Programistom i tak to chyba nie zrobi różnicy, póki nie będą mogli wykorzystać tego na właśnie takim sprzęcie, więc.. ;)

Sukces Windowsa 10X w dużej mierze zależy od deweloperów – tego, na ile kreatywni będą w wykorzystywaniu miejsca, jakie pozostawił im Microsoft w postaci drugiego ekranu w urządzeniach nowego typu. I oczywiście, sporo zależeć będzie od samego giganta z Redmond. Musi on oferować maksymalne wsparcie dla twórców – żeby produkty pokroju Surface Neo mogły nabrać wiatru w żagle.

Microsoft będzie miał trudną przeprawę z Surface Neo i Duo. I nie chodzi o sprzęt, a o aplikacje

źródło: Microsoft przez Techcrunch