Wielka Brytania nie zamyka drzwi przed Huawei. Koncern dalej będzie budować sieć 5G

Sieci 5G to ważny temat w wielu krajach – żadne państwo nie chce pozostać z tyłu, podczas gdy inne będą już korzystać z dobrodziejstw znacznie szybszego, bezprzewodowego dostępu do internetu. Naturalnie, ogromną rolę w rozpowszechnianiu tej technologii pełnią firmy dostarczające sprzęt niezbędny do rozbudowy infrastruktury sieciowej, takie jak Huawei.

Huawei może swobodnie działać na Wyspach Brytyjskich

Huawei jest jednym z koncernów, który bierze udział w rozbudowie sieci 5G w wielu krajach. Poza tym korzysta się z rozwiązań Ericssona czy Nokii. Stany Zjednoczone dość skutecznie zasiały w wielu miejscach nieufność wobec Huawei, sugerując, że firma ma silne powiązania z agencją wywiadowczą Chińskiej Republiki Ludowej. Sporo krajów jednak postanowiło nie rezygnować z usług tego koncernu, i nie zgłasza żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem.

Reklama

Taką decyzję podjęto na przykład w Niemczech czy na Węgrzech. Również brytyjski rząd nie widzi nic alarmującego w profilu działania Huawei. W związku z tym firma dostała zapewnienie, że może kontynuować współpracę z klientami, aby utrzymać wdrażanie technologii 5G na właściwych torach. To o tyle ciekawe, że Londyn w przeszłości wielokrotnie sugerował się zdaniem Waszyngtonu, również w kwestiach związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym.

Podobną deklarację złożyła także Unia Europejska

Huawei przypomina, że dostarcza technologie dla brytyjskich operatorów już od 15 lat. Deklaruje też wspieranie swoich dotychczasowych klientów w inwestycjach związanych z 5G.

Londyńska policja rozmieści kamery do rozpoznawania twarzy w całym mieście

Nagonka na Huawei słabsza niż kiedykolwiek

Wydaje się, że wykluczanie Huawei z rozwoju sieci nowej generacji przestało być modne. Być może poszczególne państwa zdały sobie sprawę, w jak małym stopniu uzasadnione są obawy zgłaszane raz po raz przeciw tej firmie przez USA. Albo dokonano obliczeń, z których wynikło, że odcinając Huawei od współtworzenia sieci 5G, koszty wdrożenia będą wyraźnie większe.

Niezależnie od tego, czy u podstaw takich decyzji leżą zasady fair play czy też chłodne kalkulacje, jedno wydaje się być w miarę jasne: Huawei będzie jednym z głównych przedsiębiorstw, które pomogą kształtować krajobraz sieci 5G w Europie.

Jest przełom! Prezydent USA podpisał pierwszą część porozumienia handlowego z Chinami

źródło: informacja prasowa