To nie koniec problemów Huawei. USA oszczędziło smartfony, ale nie sprzęt do rozbudowy 5G | Tabletowo.pl

To nie koniec problemów Huawei. USA oszczędziło smartfony, ale nie sprzęt do rozbudowy 5G

Dołącz do dyskusji 0

Doradca Białego Domu rozszerzył informację, którą podał Donald Trump, o zrezygnowaniu z ograniczeń handlowych z firmą Huawei. Jak się okazało, zakaz współpracy dla amerykańskich przedsiębiorstw nadal jest aktywny, tyle, że nie w każdej dziedzinie działalności chińskiego giganta.

O ile przemysł związany ze smartfonami i innymi urządzeniami końcowymi wciąż będzie mógł swobodnie się rozwijać, bez ograniczeń kontaktów biznesowych z firmami pochodzącymi z USA, tak los przedsięwzięć związanych z rozbudową sieci 5G jest zgoła inny.

Utrudnienia dla Huawei będą więc miały charakter wybiórczy. Obawy USA o bezpieczeństwo narodowe ze strony infrastruktury 5G, budowanej przez tego producenta, nie rozpłynęły się w powietrzu. Taryfa ulgowa obejmuje przede wszystkim współpracę Huawei z firmami mikroprocesorowymi, których produkty i patenty są powszechnie dostępne w innych krajach. Stany Zjednoczone nadal jednak utrzymają w mocy restrykcje wobec specjalistycznych urządzeń niedostępnych na rynku konsumenckim, a służących do rozwijania technologii bezprzewodowej wymiany informacji przez operatorów telekomunikacyjnych. Czyli: 5G.

Częściowe zniesienie blokady wobec Huawei było kluczowym elementem porozumienia osiągniętego w weekend między prezydentem Donaldem Trumpem a chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

Decyzja ta jest krytykowana przez amerykańskie środowiska polityczne z dwóch stron. Jedni uważają, że przywracanie choć częściowych kontaktów biznesowych z Huawei będzie niekorzystne dla Stanów Zjednoczonych, zaś inni dziwią się, dlaczego zakaz nie został zniesiony także dla urządzeń infrastrukturalnych.

Huawei rzecz jasna zaprzecza, by produkty firmy w jakikolwiek sposób zagrażały bezpieczeństwu państw korzystających z jej technologii. Jasne jest więc, że niedawne porozumienie to tylko początek dłuższej dyskusji na ten temat.

źródło: Reuters

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona