Węgry nie boją się współpracy z Huawei przy sieci 5G

Kolejne państwo przekonuje się, że zarzuty stawiane Huawei jako firmie, która może współpracować z agencjami wywiadowczymi pekińskiego rządu, są bezpodstawne. Węgry zbudują swoją sieć 5G we współpracy z chińskim koncernem.

Węgry przygotowują się do wprowadzenia komercyjnego uruchomienia sieci 5G w swoim kraju. Tak jak w innych krajach europejskich, również tam prowadzone są testy szybkiej infrastruktury bezprzewodowej w celu dostosowania się do wymogów Unii Europejskiej, ale także z powodu wielu korzyści, które potencjalnie niesie ze sobą wprowadzenie tego standardu przesyłu informacji.

Reklama

Przy okazji wizyty w Chinach, węgierski minister spraw zagranicznych, Peter Szijjarto, poinformował, że Węgry będą rozbudowywać sieć 5G wykorzystując sprzęt Huawei. Jest to tylko potwierdzenie wcześniejszego stanowiska Węgier w sprawie zarzutów wobec chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego, które dotyczą rzekomej współpracy firmy z rodzimymi służbami wywiadowczymi. Choć są to podejrzenia raz po raz powtarzane przez amerykańskich polityków, dotąd nie przedstawiono dowodów na taką działalność.

Nie tylko Węgry ufają Huawei

Podobne zdanie w sprawie Huawei mają Niemcy. Choć w Polsce żaden operator nie wyklucza Huawei z udziału w testach sieci 5G, to nie ma jasnego stanowiska polskiego rządu w tej sprawie. Podczas wizyty wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w naszym kraju podpisano porozumienie w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G. Biorąc pod uwagę, że USA ma największe obawy przed szpiegowaniem Huawei na rzecz Pekinu, sprawy związane z wykorzystaniem tej firmy przy rozbudowie sieci piątej generacji w Polsce mogą nie potoczyć się po myśli przedsiębiorstwa.

Dużo do powiedzenia będzie miała zapewne specjalna spółka, o której planach poinformowano pod koniec ubiegłego miesiąca. Ma ona czuwać nad ogólnym rozwojem sieci 5G w Polsce i być może będzie mieć jakiś wpływ na decyzje operatorów komercyjnych na dobór dostawców sprzętu i rozwiązań sieciowych wykorzystywanych w tym procesie.

Ministerstwo Cyfryzacji powoła do życia spółkę „Polskie 5G” dla sieci przyszłości

źródło: wirtualnemedia.pl