Wiadomości Google

Wiadomości RCS robią się coraz bardziej bezpieczne. Tak twierdzi Google

Wiadomości w standardzie RCS dostępne są już w każdej sieci. Co prawda nie na wszystkich urządzeniach, ale jednak – w swoim tempie powolutku zastępują SMS-y. Google co chwilę aktualizuje aplikację Wiadomości, by wnosić kolejne funkcje.

RCS to „nowy” standard wiadomości

Wdrażanie standardu RCS jako zastępcy starożytnych SMS-ów trwa już dłuższy czas. Niektóre duże, zagraniczne sieci komórkowe obsługują go mniej więcej od 2012 roku. W Polsce pierwsze wdrożenia miały miejsce wiosną tego roku. Kolejni operatorzy uruchamiają ten tekstowy system komunikacji ze smartfonem ze zmiennym szczęściem i mocno „na wyrywki”. Na przykład Play w czerwcu zaczynał ze wsparciem RCS tylko dla trzech modeli Samsunga.

Google postawiło sobie wytyczać kierunek operatorom przez stałe rozwijanie aplikacji Wiadomości Google na Androidzie. Dzięki niej napiszemy klasyczną wiadomość SMS, ale równie dobrze (mając odpowiedni telefon i wsparcie operatora) korzystać z funkcji czatu, wysyłać nagrania głosowe, wideo czy dołączyć do niej GIF-a. Wszystko to możliwe jest dzięki korzystaniu z internetu mobilnego lub Wi-Fi, a nie zwykłego GSM.

Wiadomości bardziej bezpieczne niż wcześniej

Google pochwaliło się na swoim blogu, że zakończono wprowadzanie standardu RCS w każdym kraju na świecie.

Gif illustrating that chat features are available around the world

Ponadto, do aplikacji Wiadomości Google wprowadzone zostanie pełne szyfrowanie end-to-end, co oznacza, że stają się one równie bezpieczne jak komunikaty, które przekazujemy sobie na przykład przez WhatsAppa czy Telegram.

Oczywiście aplikacje te mają także szereg innych zabezpieczeń, więc Wiadomości Google nie można określić jako najbezpieczniejszy sposób komunikacji w ogóle. Ponadto szyfrowanie dostępne jest na razie wyłącznie dla beta testerów. Pełne wdrożenie planowane jest na 2021 rok.

Należy pamiętać, że wszystkie funkcje RCS (w tym przyszłe szyfrowanie end-to-end) dostępne będą wyłącznie w sytuacji, gdy zarówno nadawca, jak i odbiorca wiadomości, mają włączoną funkcję czatu. Ograniczeń technicznych nie da się niestety przeskoczyć.

Szczerze powiedziawszy, nie spodziewałem się, że Google w najbliższym czasie zapewni szyfrowanie komunikatów w aplikacji Wiadomości. Co prawda nie sprawi to, że nagle zacznę z niej korzystać, ale dobrze jest wiedzieć, że ma się jakąś bezpieczniejszą opcję.