Play wprowadza czat RCS, czyli następcę SMS-a, do trzech modeli smartfonów Samsunga

RCS już od lat zapowiadany jest jako „następca SMS-a”, ale wdrażanie tego standardu idzie jak pod górkę. Pewien ruch w temacie widać ze strony operatora sieci Play w Polsce.

Z RCS nam nie po drodze

Operatorzy bardzo leniwie podchodzą do realizacji planu wyparcia standardu SMS przez RCS (Rich Communication Services). Wysyłanie wiadomości przez internet, a nie podstawowe połączenie GSM, jest znacznie bardziej wszechstronne. Jednak widząc, że mnóstwo klientów wciąż przekazuje sobie informacje za pomocą SMS-ów, wprowadzanie RCS idzie sieciom niezwykle wolno. I to mimo tego, że rozwiązanie to dostępne jest od kilku lat, a SMS-om za dwa lata „stuknie” trzydziestka.

Proces wdrażania RCS stara się podgonić nieco Google, które od końca kwietnia oferuje użytkownikom aplikacji Wiadomości włączenie obsługi tego standardu, umożliwiając prowadzenie wymiany zdań w formie czatu, a nie oderwanych od siebie, kolejno odbieranych komunikatów.

Do systemowego wdrożenia RCS od strony operatora, dojrzał już Play.

RCS w Play, ale tylko na trzech modelach smartfonów

RCS ma sporą przewagę nad zwykłymi SMS-ami. Nie tylko prezentuje rozmowę w postaci czatu, ale także umożliwia podejrzenie, czy odbiorca wiadomości ją odczytał oraz czy w danym momencie coś do nas pisze.

Nasze komunikaty mogą też zawierać duże załączniki, nawet do 100 MB, czego nie dałoby się wrzucić do zwykłego MMS-a. Jeśli wysyłka wiadomości Czat RCS nie będzie możliwa, użytkownik zostanie zapytany czy ma ona zostać wysłana jako SMS.

Obecnie Play wprowadza Czat RCS tylko na trzy modele telefonów:

  1. Samsung Galaxy S10
  2. Samsung Galaxy S10+
  3. Samsung Galaxy S10e

Z czasem Fioletowi dodadzą obsługę także innych smartfonów działających na Androidzie 10. Zapewne podobnie uczynią też inni operatorzy działający w Polsce.