Play wprowadza czat RCS, czyli następcę SMS-a, do trzech modeli smartfonów Samsunga

RCS już od lat zapowiadany jest jako „następca SMS-a”, ale wdrażanie tego standardu idzie jak pod górkę. Pewien ruch w temacie widać ze strony operatora sieci Play w Polsce.

Reklama

Z RCS nam nie po drodze

Operatorzy bardzo leniwie podchodzą do realizacji planu wyparcia standardu SMS przez RCS (Rich Communication Services). Wysyłanie wiadomości przez internet, a nie podstawowe połączenie GSM, jest znacznie bardziej wszechstronne. Jednak widząc, że mnóstwo klientów wciąż przekazuje sobie informacje za pomocą SMS-ów, wprowadzanie RCS idzie sieciom niezwykle wolno. I to mimo tego, że rozwiązanie to dostępne jest od kilku lat, a SMS-om za dwa lata „stuknie” trzydziestka.

Proces wdrażania RCS stara się podgonić nieco Google, które od końca kwietnia oferuje użytkownikom aplikacji Wiadomości włączenie obsługi tego standardu, umożliwiając prowadzenie wymiany zdań w formie czatu, a nie oderwanych od siebie, kolejno odbieranych komunikatów.

Reklama

Do systemowego wdrożenia RCS od strony operatora, dojrzał już Play.

RCS w Play, ale tylko na trzech modelach smartfonów

RCS ma sporą przewagę nad zwykłymi SMS-ami. Nie tylko prezentuje rozmowę w postaci czatu, ale także umożliwia podejrzenie, czy odbiorca wiadomości ją odczytał oraz czy w danym momencie coś do nas pisze.

Nasze komunikaty mogą też zawierać duże załączniki, nawet do 100 MB, czego nie dałoby się wrzucić do zwykłego MMS-a. Jeśli wysyłka wiadomości Czat RCS nie będzie możliwa, użytkownik zostanie zapytany czy ma ona zostać wysłana jako SMS.

Obecnie Play wprowadza Czat RCS tylko na trzy modele telefonów:

  1. Samsung Galaxy S10
  2. Samsung Galaxy S10+
  3. Samsung Galaxy S10e

Z czasem Fioletowi dodadzą obsługę także innych smartfonów działających na Androidzie 10. Zapewne podobnie uczynią też inni operatorzy działający w Polsce.

  1. Dobrze by było, aby auror tekstu na końcu tekstu podał informację również o dostępności Wiadomości RCS u innych operatorów telefoni komórkowej. Na przykład RCS od ponad dwóch miesięcy jest dostępny w Orange w moim przypadku przy umowie na abonament. Co najmniej od dwóch miesięcy mam RCS dostępny na moim telefonie Sony Xperia XZ Premium DS. Dodam że po włączeniu można w ustawieniach aplikacji Wiadomości wyłączyć w każdej chwili i ponownie włączyć. Należy dodać ważną kwestię, że osoba, która chce odebrać taką wiadomość (SMSa nowej generacji RCS) również musi mieć włączoną funkcję RCS w aplikacji Wiadomości do wysyłania SMS-ów, jeśli nie będzie mieć włączonej nowej funkcji to otrzyma zwykłego SMSa. Aby mieć możliwość używać nowej wersji SMSa należy mieć włączoną transmisję danych komórkowych, lub być w zasięgu sieci WiFi do której należy być zalogowanym. Tak na marginesie, ale to chyba jest wiadome dla wszystkich.

  2. Play jak zawsze w tyle, nic nowego. Tak samo jak z eSIM, choć podobno w tym przypadku obawiają się zbyt dużej migracji numerów. No i mają rację. Pomimo, że zmiana operatora jest dzisiaj banalnie prosta wielu moim znajomym i tak się nie chce bo trzeba zmienić kartę sim, więc siedzą od lat na tych bezterminowych umowach z 3GB internetu na miesiąc.

  3. W sumie to jaki jest sens używania standardu, który jest aż tak wymagający. Przecież przy aktualnych technologiach coś na wzór RCS ma każda osoba korzystająca z dowolnego komunikatora (signal, whatsup, messenger itp.) I względem SMSa każdy z tych ma wadę, że jeśli nie mamy włączonych danych komórkowych, to nawet nie zobaczymy, że ktoś do nas pisze i dlatego smsy nadal nie zostały zapomniane.
    O RCS pisze się jako o następcy SMS podczas gdy jak patrzę na sposób działania tego, to bardziej robi konkurencję komunikatorom obecnym na rynku i w żaden sposób nie wkracza na obszar SMSów, który wg mnie zostanie niezmieniony, ponieważ mają jedną istotną cechę, brak potrzeby korzystania z danych komórkowych. No chyba, że coś źle zrozumiałem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama