Reklama
fot. Google

Wiadomości Google zyskały garść nowych funkcji. RCS wzbogacono m.in. o edycję multimediów

Mam wrażenie, że Google bardzo późno obudziło się z tym, że iMessage oferowane przez Apple niejako w obrębie SMS-ów to przyszłość komunikacji. Gigant z Mountain View od kilku miesięcy pracuje nad funkcją czatu i Wiadomości Google stopniowo mogą pochwalić się przyzwoitą usługą RCS. Równie stopniowo są wzbogacane o kolejne funkcje.

Reklama

Bogactwo RCS czy prostota SMS?

Funkcje czatu powoli są obsługiwane w Polsce i choć operatorzy powoli chwalą się udostępnianiem RCS swoim klientom, to na pełne wsparcie dla wszystkich będzie trzeba jeszcze poczekać. A po co to wszystko?

W komunikatorach typu instant messaging przyzwyczailiśmy się do nieco bogatszej komunikacji niż tylko wymiana wiadomości. Proste i wygodne przesyłanie multimediów, sprawdzanie statusu wyświetlenia czy chociażby reagowanie przy pomocy emotikonek. Do tego przyzwyczaił nas między innymi Messenger, do którego Wiadomości Google mogą stopniowo się zbliżać, jeśli chodzi o funkcje czatu.

Zacznijmy może od tego, że wszystkie zmiany zostały udostępnione na blogu Google. Według tego tekstu, wszystkie te funkcje pojawiły się w najnowszej wersji aplikacji Wiadomości, którą możecie pobrać tutaj.

Wiadomości Google z garścią nowych funkcji – reakcje emoji i inteligentne odpowiedzi z naklejki

Reakcje przy pomocy emoji, gigant z Mountain View testuje już od kilku miesięcy. Jednak dopiero teraz funkcja ta jest masowo udostępniana użytkownikom RCS. Messenger czy iMessage spopularyzowały emoji w takim kontekście do tego stopnia, że chyba nie muszę już nic dodawać?

Wiadomości Google (RCS) - reakcji emoji

O funkcji Smart reply tudzież Inteligentne odpowiedzi wiemy już wystarczająco dużo dzięki Androidowi 10. Dodajmy więc tylko, że Google postanowiło poszerzyć tę opcję o proponowanie naklejek – dobrze obrazuje to GIF poniżej. Warto dodać, że póki co funkcja ta działa tylko w przypadku języka angielskiego.

Wiadomości Google (RCS) - naklejki

Edycja multimediów? Proszę bardzo!

Teraz coś, co w moim odczuciu jest niezbędne, żeby Funkcja czatu tudzież RCS na dobre się spopularyzowały. Bez reakcji emoji można żyć, jednak wyższość komunikatorów nad SMS-ami wynika głównie z rozwiniętego systemu dzielenia się multimediami.

Wiadomości Google wreszcie zostały wzbogacone o to, co jest do tego niezbędne – edytor multimediów, dzięki któremu możemy łatwo coś napisać, narysować czy napisać na zdjęciu.

Wiadomości Google (RCS) - edycja multimediów

Są i wiadomości głosowe – nagraj się, nie musisz dzwonić

Czy trzeba cokolwiek dodawać? Sam nie mam pojęcia, czemu aż tak nagminnie korzystam z tej opcji, ale niezliczoną liczbę razy zdarza mi się zapoczątkować długą wypowiedź słowami czekaj, nagram się. Mówcie co chcecie, ale w niektórych przypadkach ten sposób komunikacji jest wygodniejszy niż rozmowa telefoniczna i nie wyobrażam sobie, że potencjalnie wykorzystywany przeze mnie komunikator był jej pozbawiony.

Na deser – integracja z Google Duo

Ach, Google Duo. Pamiętam, że wiązałem spore nadzieje z tym komunikatorem, lecz ten zupełnie rozpłynął się gdzieś wśród miliona innych aplikacji od Google. Ostatnimi czasy sporo zmienia się w jego obrębie, a teraz Wiadomości Google zostały zintegrowane z Google Duo.

Wiadomości Google (RCS) - integracja z Google Duo

Mówiąc „integracja” mam na myśli przede wszystkim to, że z poziomu Wiadomości można rozpocząć wideorozmowę – kliknięcie odpowiedniej ikonki od razu wykona połączenie w obrębie Google Duo. I bardzo dobrze – wideorozmowy, zwłaszcza ostatnimi czasy, znowu są na topie.