Google Wiadomości (fot. Google)

Bałagan w SMS-ach? Nigdy więcej! Google usunie jednorazowe hasła z naszych wiadomości

Zapewne znacie to uczucie, kiedy po wykonaniu wielu operacji, które wymagały hasła jednorazowego do potwierdzenia naszej tożsamości, poczuliście lekką dezorientację. Które SMS-y dotyczą czynności wykonywanej właśnie teraz? Czy przepisaliśmy je poprawnie? Google chce nam w tym trochę pomóc i wprowadza funkcję, która po 24 godzinach, pozbędzie się jednorazowego hasła z aplikacji wiadomości.

Wiadomości uporządkowane

Aplikacja Wiadomości Google (Messages) co rusz wzbogaca się w nowe funkcje. W 2020 roku informowaliśmy o edycji multimediów, wiadomościach RCS czy zmianach w wersji desktopowej. Swego czasu pojawiły się też wieści, które wskazywały na wprowadzenie kategoryzacji otrzymanych wiadomości, która nieco przybliżała wygląd aplikacji do usług Gmaila. Teraz wszystko wskazuje na to, że oprócz wprowadzenia kategorii, Google udoskonali nową wersję aplikacji o funkcję, która zadba o jeszcze większy porządek w naszych wiadomościach. Po wybraniu stosownej opcji w ustawieniach, jednorazowe hasła (OTP – one-time password) zostaną po 24 godzinach usunięte z naszych smartfonów.

Nowa funkcja pojawiła się w wersji beta aplikacji oznaczonej numerem 7.5.048. Funkcjonalność ta nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich testujących, ale Google planuje systematycznie włączać ją na kolejnych urządzeniach. Opcja ta pojawiła się w kodzie programu już we wrześniu ubiegłego roku, ale wygląda na to, że nie była ona jeszcze na tym etapie gotowa do oddania pod testy.

Google Wiadomości jednorazowe hasła
Po wybraniu stosownej opcji aplikacja usunie jednorazowe hasła po 24 godzinach (fot. XDA Developers)

Hasła jednorazowe znikną na życzenie użytkownika

Hasła jednorazowe zapewne nie są nikomu obce. Logując się do różnych serwisów, czy wykonując różnorakie transakcje przez internet, bardzo często wymagane jest dodatkowe potwierdzenie takiej operacji ze względów bezpieczeństwa. Hasła jednorazowe w swoim założeniu są tylko i wyłącznie tymczasowe. Nie ma więc sensu trzymać je w pamięci smartfona. Nie przynosi to żadnych korzyści, a wprowadza tylko dodatkowe zamieszanie w sytuacji, kiedy takich haseł jest w aplikacji dość dużo. Automatyczne znikanie tego typu wiadomości po 24 godzinach, nie powinno więc nikogo martwić. Google nie planuje narzucać nam tej funkcji. Będzie ona opcjonalna, do ewentualnego włączenia w opcjach.

Obecnie nie ma żadnych informacji na temat tego kiedy funkcja trafi do stabilnej wersji aplikacji w sklepie Play. Biorąc pod uwagę, że zarówno o kategoryzacji wiadomości, jak i usuwaniu jednorazowych haseł słyszeliśmy już jakiś czas temu, a teraz opcje te pojawiły się w wersji beta, nie powinniśmy czekać zbyt długo.

5 świetnych nowości w aplikacjach Google!