aplikacja whatsapp android
(fot. Tabletowo.pl)

WhatsApp pracuje nad zabezpieczeniem kopii zapasowych

Popularny komunikator może wkrótce zapewnić lepszą ochronę kopii zapasowych trzymanych w chmurze. Powinno to pozytywnie przełożyć się nie tylko na bezpieczeństwo danych, ale również na poziom prywatności.

Reklama

WhatsApp i kopie zapasowe

Aplikacja zapewnia funkcję wykonania kopii zapasowej historii rozmów i plików multimedialnych. Na urządzeniach z Androidem wykorzystywany jest Dysk Google. Natomiast na iOS komunikator wysyła dane do iCloud. Dzięki temu, po ponownym zainstalowaniu WhatsAppa, możemy łatwo przywrócić poprzednie czaty.

Reklama
WhatsApp – funkcja kopii zapasowej w iCloud

Funkcja ma jednak jedną poważną wadę. Owszem, WhatsApp podczas komunikacji oferuje szyfrowanie end-to-end, ale nie można tego samego powiedzieć w przypadku kopii zapasowych. Tak, historia rozmów trzymana w chmurze Apple i Google nie jest w pełni zabezpieczona.

Wspomniał o tym nawet twórca Telegrama. Pawieł Durow stwierdził, że brak szyfrowania jest jedną z cech, która sprawia, że WhatsApp nie jest bezpiecznym komunikatorem.

WhatsApp zabezpieczy kopie zapasowe

Serwis WABetaInfo informuje o zmianach odkrytych w beta wersji WhatsAppa (2.20.66) na Androida. Twórcy aplikacji postanowili tym razem skupić się na bezpieczeństwie i rozpoczęli prace nad możliwością szyfrowania historii rozmów trzymanych na Dysku Google.

Nowość pozostaje w bardzo wczesnej fazie rozwoju, więc jeszcze nie zapewnia finalnej funkcjonalności. Mimo to, serwisowi WABetaInfo udało się ustalić, że użytkownik zyska możliwość ochrony kopii zapasowej hasłem. W założeniach, Google nie powinno więc mieć dostępu do rozmów i plików multimedialnych.

(fot. WABetaInfo)

Nie jest to jeszcze pewne, ale prawdopodobnie użytkownik utraci dostęp do kopii, jeśli zapomni hasła. Korzystanie z szyfrowania najpewniej będzie opcjonalne – wciąż ma być oferowana poprzednia możliwość wykonania kopii.

Nie wiemy, kiedy twórcy WhatsAppa zdecydują się na szersze udostępnienie nowej funkcji. Niewykluczone, że będziemy musieli trochę poczekać – jak już wspomniałem, obecnie opcja jest na wczesnym etapie rozwoju. Szyfrowanie kopii zapasowych powinno pojawić się zarówno w aplikacji na Androida, jak i na iOS.

Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na nowe rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa. Tymczasem użytkownicy komunikatora mogą cieszyć się wyczekiwanym ciemnym motywem.

Polecamy również:

Prywatne grupy z WhatsAppa możliwe do wyszukania w Google. Winni (najczęściej) sami użytkownicy

źródło: WABetaInfo