WhatsApp pracuje nad zabezpieczeniem kopii zapasowych
(fot. Tabletowo.pl)

WhatsApp pracuje nad zabezpieczeniem kopii zapasowych

Popularny komunikator może wkrótce zapewnić lepszą ochronę kopii zapasowych trzymanych w chmurze. Powinno to pozytywnie przełożyć się nie tylko na bezpieczeństwo danych, ale również na poziom prywatności.

WhatsApp i kopie zapasowe

Aplikacja zapewnia funkcję wykonania kopii zapasowej historii rozmów i plików multimedialnych. Na urządzeniach z Androidem wykorzystywany jest Dysk Google. Natomiast na iOS komunikator wysyła dane do iCloud. Dzięki temu, po ponownym zainstalowaniu WhatsAppa, możemy łatwo przywrócić poprzednie czaty.

WhatsApp pracuje nad zabezpieczeniem kopii zapasowych
WhatsApp – funkcja kopii zapasowej w iCloud

Funkcja ma jednak jedną poważną wadę. Owszem, WhatsApp podczas komunikacji oferuje szyfrowanie end-to-end, ale nie można tego samego powiedzieć w przypadku kopii zapasowych. Tak, historia rozmów trzymana w chmurze Apple i Google nie jest w pełni zabezpieczona.

Wspomniał o tym nawet twórca Telegrama. Pawieł Durow stwierdził, że brak szyfrowania jest jedną z cech, która sprawia, że WhatsApp nie jest bezpiecznym komunikatorem.

WhatsApp zabezpieczy kopie zapasowe

Serwis WABetaInfo informuje o zmianach odkrytych w beta wersji WhatsAppa (2.20.66) na Androida. Twórcy aplikacji postanowili tym razem skupić się na bezpieczeństwie i rozpoczęli prace nad możliwością szyfrowania historii rozmów trzymanych na Dysku Google.

Nowość pozostaje w bardzo wczesnej fazie rozwoju, więc jeszcze nie zapewnia finalnej funkcjonalności. Mimo to, serwisowi WABetaInfo udało się ustalić, że użytkownik zyska możliwość ochrony kopii zapasowej hasłem. W założeniach, Google nie powinno więc mieć dostępu do rozmów i plików multimedialnych.

WhatsApp pracuje nad zabezpieczeniem kopii zapasowych
(fot. WABetaInfo)

Nie jest to jeszcze pewne, ale prawdopodobnie użytkownik utraci dostęp do kopii, jeśli zapomni hasła. Korzystanie z szyfrowania najpewniej będzie opcjonalne – wciąż ma być oferowana poprzednia możliwość wykonania kopii.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Nie wiemy, kiedy twórcy WhatsAppa zdecydują się na szersze udostępnienie nowej funkcji. Niewykluczone, że będziemy musieli trochę poczekać – jak już wspomniałem, obecnie opcja jest na wczesnym etapie rozwoju. Szyfrowanie kopii zapasowych powinno pojawić się zarówno w aplikacji na Androida, jak i na iOS.

Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na nowe rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa. Tymczasem użytkownicy komunikatora mogą cieszyć się wyczekiwanym ciemnym motywem.

Polecamy również:

Prywatne grupy z WhatsAppa możliwe do wyszukania w Google. Winni (najczęściej) sami użytkownicy

źródło: WABetaInfo