Mapy Apple, Spotify i kalendarz na ekranie głównym. (fot. Tabletowo.pl)

Korzystanie z Waze w Apple CarPlay stało się odczuwalnie wygodniejsze

Nie trzeba już uruchamiać Waze w trybie pełnoekranowym. Dostęp do nawigacji możemy mieć bezpośrednio z ekranu głównego CarPlay.

Kolejna nawigacja Google z lepszym wsparciem oprogramowania Apple

Google dość chętnie korzysta z nowych możliwości, udostępnianych programistom przez firmę Tima Cooka. Dobrym przykładem są chociażby nowe widżety dostępne od premiery iOS 14, a także funkcje wdrażane w oprogramowaniu dla kierowców.

To właśnie Mapy Google, a także nawigacja Waze, były jednymi z pierwszych, które pojawiły się CarPlay, stając się naprawdę dobrą alternatywą dla Map Apple. Firma z Mountain View dość sprawnie skorzystała również z kolejnej nowości. W iOS 13.4 dodano bowiem obsługę nawigacji zewnętrznych deweloperów na ekranie głównym. Chodzi o możliwość wyświetlania mapy w oknie, obok widżetu muzyki i innych aplikacji.

Wspomniana przed chwilą opcja zapewnia podgląd nawigacji bez konieczności uruchamiania aplikacji w trybie pełnoekranowym. Dzięki temu nie musimy przełączać się między kilkoma aplikacjami, aby mieć wygodny dostęp do najważniejszych funkcji związanych z nawigacją czy muzyką.

Do tej pory, oprócz Map Apple, na ekranie głównym mogliśmy wyświetlić Mapy Google. Natomiast teraz dołącza do nich nawigacja Waze.

Waze z ulepszeniami w CarPlay

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, aplikacja Waze otrzymała obsługę widżetu na ekranie głównym. Owszem, wcześniej funkcja była już dostępna, ale wyłącznie dla testerów wersji beta, a teraz wprowadzana jest u wszystkich użytkowników.

Waze w Apple CarPlay
(fot. The Verge)

W związku z tym, że widżet zajmuje zauważalnie mniej powierzchni niż aplikacja w trybie pełnoekranowym, to interfejs ograniczony jest tylko do najważniejszych informacji. Oprócz podglądu nawigacji, kierowca widzi aktualną prędkość, a także odległość i przybliżony czas dotarcia do celu.

Aby wprowadzić jakiekolwiek zmiany w nawigacji, nadal musimy uruchomić aplikację w całym oknie. Dotyczy to również niektórych funkcji – np. zgłaszania różnych sytuacji na drodze. Na szczęście wystarczy tylko kliknąć na widżet, aby przejść do trybu pełnoekranowego.

W związku z tym, że aktualizacja wdrażana jest stopniowo, to jeszcze nie wszyscy mogą mieć dostęp do nowości. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać.