W Exynosie 8895 za grafikę odpowiadać będzie układ ARM Mali-G71

Exynos 8895 sukcesywnie odkrywa przed nami swoje kolejne tajemnice: wiemy już, że do jego produkcji wykorzystany zostanie 10-nm proces litograficzny, a cztery mocniejsze rdzenie – Mongoose – taktować mają z zegarem 3 GHz (choć ich maksymalne osiągi to aż 4 GHz). Teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się co nieco na temat towarzyszącego mu układu graficznego.

Mali-G71 zostało zapowiedziane przez ARM pod koniec maja. GPU – jako pierwsze – wykorzystuje architekturę Bifrost. Układ może się składać z dwóch lub nawet 32 rdzeni (oczywiście dostępne są również inne konfiguracje). Zapewnia też kompatybilność m.in. z Vulcan, OpenGL ES 3.2 i Android RenderScript.

Co również bardzo ważne, Mali-G71, w porównaniu do Mali-T880, ma o 20% mniejsze zapotrzebowanie na energię z akumulatora, choć do produkcji wykorzystano ten sam, 16-nm proces litograficzny. Zegar układu ma pracować z częstotliwością 850 MHz.

ARM Mali-G71
ARM Mali-G71

Samsung podobno zdecydował się zastosować Mali-G71 w Exynosie 8895, który napędzać ma przyszłoroczne flagowce, czyli m.in. Galaxy S8. Według pierwszych testów, grafika ta jest o 1,8 raza wydajniejsza od Mali-T880 MP12 z Exynosa 8890. Podobno pokonuje też GPU ze Snapdragona 830.

Wszystko wskazuje na to, że Samsung rzeczywiście w 2017 roku jeszcze bardziej zamierza skupić się na wirtualnej rzeczywistości. Komfortowe przebywanie w niej zapewni nie tylko wydajny układ graficzny oraz mocny procesor, ale także ekran o rozdzielczości 4K, w który wyposażone zostaną przyszłoroczne flagowce z serii Galaxy S.

Źródło: SamMobile, ARMAndroid Headlines (grafika wyróżniająca)