Rdzenie Mongoose w Exynosie 8895 mogą taktować z częstotliwością nawet 4 GHz!

Kilkanaście dni temu Zauba zdradziła nam, że Samsung rozpoczął testy Exynosa 8895. Wtedy wydawało się, że będzie to tylko lekko podrasowany Exynos 8890. Tymczasem wiele wskazuje na to, że jest to układ stworzony z myślą o przyszłorocznych high-endach.

Samsung niezbyt konsekwentnie nazywa swoje flagowe procesory. W 2014 roku był to Exynos 5422 i Exynos 5433, w 2015 Exynos 7420, zaś w tym jest to Exynos 8890 – trudno więc znaleźć jakiś klucz, który pomógłby zrozumieć, co decyduje o takim, a nie innym oznaczeniu danego układu. Dlatego nikt by się nie zdziwił, gdyby następny opatrzono zupełnie nowym ciągiem cyfr.

Tymczasem rolę przyszłorocznego, flagowego procesora może przyjąć Exynos 8895. Powoli poszerzamy wiedzę na jego temat i to, czego się dowiadujemy, zaczyna nas utwierdzać w takim przekonaniu. Najnowsze wieści bowiem donoszą, że autorskie rdzenie Mongoose mogą taktować z częstotliwością nawet 4 GHz, co – patrząc z dzisiejszej perspektywy – wydaje się zupełną abstrakcją. Pozostałe 4 rdzenie Cortex-A53 mają natomiast pracować z zegarem 2,7 GHz.

Tutaj jednak trzeba zauważyć, że na pewno są to maksymalne osiągi Exynosa 8895 i wątpliwe, aby Samsung zdecydował się udostępnić taką moc użytkownikom. Głównie z jednego powodu – przy takim obciążeniu najpewniej wydobywałyby się ogromne ilości ciepła, które trudno byłoby zneutralizować.

Exynos 8895, podobnie, jak wszystkie przyszłoroczne, flagowe procesory (Qualcomm Snapdragon 830, MediaTek Helio X30, Apple A11) ma być wytwarzany przy użyciu 10-nm procesu litograficznego. Dzięki temu – oprócz mniejszych rozmiarów – uzyskana zostanie również większa wydajność (o czym mowa powyżej) oraz energooszczędność.

Źródło: Weibo (I Ice Univerese) przez Phone Arena

Komentarze

 • wyjontowy

  w dzisiejszych czasach zegar nic nie mowi o wydajnosci procesora, dajmy przyklad , procesor amd za 195 zlotych z zegram 4.7 Ghz uzyskuje kilkakrotnie razy mniej klatek w grach niz procesor inteta 3.3 Ghz za 500 zlotych

  • The_Ecki

   Pewnie, patrząc na Apple można to samo napisać.

   • Apple po prostu do jednego rdzenia pakuje bebechy kilku, stąd ma wyższą wydajność na rdzeń. Przy tej samej architekturze rdzeni wydajność będzie liniowo zależna od częstotliwości – a raczej byłaby, gdyby nie wąskie gardła, takie jak RAM.

  • Przy tej samej architekturze rdzenia Ghz dość liniowo przekładają się na wydajność. A53 taktowany 4Ghz będzie 2x szybszy niż A53 taktowany 2Ghz, chyba że spowolni go jakieś wąskie gardło (pamięć). W twoim przykładzie mamy do czynienia z kompletnie różnymi architekturami.

 • xxxxx

  Utylizować to można śmieci, w omawianym przypadku raczej chodzi o neutralizacje.

  • The_Ecki

   Pewnie chodzi o odprowadzanie ciepła, bo pasywne chłodzenia wolno odprowadzają ciepło.

  • Tak, właśnie tego słowa mi brakło, dzięki!

  • macsee

   Utylizować można też pracowników :-), ale w tym kontekście oznacza to raczej o zagospodarowanie im czasu, o przydzielenie zadań itd.

 • The_Ecki

  Zacytuję pewnie źródło: “To przerażające, jak słabo wypada w tych wszystkich testach Snapdragon 805. Jest to ostatni czołowy procesor 32-bitowej ery i swego czasu naprawdę zachwycał wydajnością, a obecnie – szczególnie w kontekście bardzo szybkiego taktowania (nadal jest to najszybciej taktowany smartfonowy procesor w historii) – wywołuje ona co najwyżej uśmiech politowania, bo „zegar w zegar” układ ten jest teraz nawet słabszy od Corteksa-A53. Wydajność jedno- i wielowątkowa jest po prostu słaba i to dobrze, że Qualcomm stworzył Kryo niemal od zera, bo dzięki temu nowa architektura mobilnego giganta jest ponad dwa razy szybsza „zegar w zegar” od starej. Byłoby fajnie, gdyby pewna zielona firma znana z tworzenia procesorów desktopowych potrafiła dokonać czegoś podobnego ;)”
  Ciekawe jak szybko zbija napięcie, bo w S7 daje radę, ale tylko przez chwilę.

 • W temacie

  Eh… Po co oomu taka moc obliczeniowa w smartfonie… Niech oracuja nad czyms ala zoom optyczny. ZADNA aplikacja nie jest w stanie zajechsc naet nota 4 z 2014 roku, nic go niespowalnia, jedyna rownica miedzy flagowcami z 2016 to… Szybsze odpalanie apek o sekunde… Na orawde gdyby przestac rozwijac procki juz 3 lata temu nikt by nie zauwazyl roznicy nawet w grsch, nie mowoac juz o normalnym uzytkowaniu.
  Zoom optyczny chociaz x4, bateria w stansarcie 5000 zeby trzymala 3 dni (ja wtedy wyciagne 4-5) i juz jest cos.

 • Misio

  I będzie jak z S7. 2 minuty działania i dwukrotnie mniej klatek w grach niż na tak krytykowanym P9 od Huaweia (wystarczy poczytać oceny pod niektórymi grami, jak to posiadacze S7 płaczą, bo muli). W benchsmarkach jasne że będzie szybko. Tylko co z tego?

  • W przypadku Note 4 throttling dawał się we znaki tylko w wersji ze Snapdragonem, a nie Exynosem. Jak jest z S7?

   • Łukasz Leśkiewicz

    To samo jest z S7. Throttling dotyczy wersji SD820. Exynos po bardzo długim graniu zbija 200mHz na CPU. Rożnica nieodczuwalna. GPU throttlingu nie przejawia.

 • Leon

  Lg Nexus 5x czy Huawei p9Lite? Szukam telefonu z dobra wydajnoscia( glownie do gier :D).

  • Jeśli do gier, to może lepiej 7 calowy tablet? Chociaż teraz w tabletach dość słaby wybór.

   • Leon

    Tablet nie… Po prostu musze wymienic telefon i szukam plynnego,szybkiego,wydajnego urzadzenia. Zastanawiam sie miedzy tym nexusem 5x i huaweiem p9lite.

 • VMortens

  Wiadomo, że Autodesk nie ma zamiaru Autocada wydawać na smartfony, ale na początku na pewno nie będą wychodziły wersje z topowym taktowaniem. To ma być architerktura na jakiś czas dla nich.
  Jakieś zaawansowane procedury throttlingu też pewnie zostaną zaimplementowane :)

 • Marcin Czapkiewicz

  Sorki ale rdzenie w procesorach nie “taktują” a “są taktowane zegarem”. Strasznie ten tytuł razi.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona