Advertisement
Ważne

W przyszłym roku smartfony przyśpieszą jeszcze bardziej

Wydaje Ci się, że topowe smartfony, takie jak Samsung Galaxy S7 czy iPhone 6s, są szybkie? Poczekaj do 2017 roku. Szykuje się niezłe przyśpieszenie.

Z pewnością słyszeliście o architekturze ARM wykorzystywanej w urządzeniach mobilnych. Produkuje je brytyjska firma o tej samej nazwie. Architektura stworzona przez ARM wykorzystywana jest zarówno przez Apple, jak i Samsunga czy innych producentów w procesorach i chipach. A teraz firma twierdzi, że na przyszły rok szykuje się spore przyśpieszenie procesorów oraz znacznie lepsza wydajność baterii smartfonów i tabletów.

James Bruce z ARM Holdings udzielił niedawno wywiadu, w którym zapowiedział dwa nowe chipy ARM. Pierwszy to architektura ARM dla procesorów – Cortex-A73, drugi zaś – dla chipów graficznych (Mali-G71). Zdaniem przedstawiciela ARM oba chipy mają poprawić wydajność urządzeń mobilnych od 30% w porównaniu z obecnymi modelami dostępnymi na rynku.

Z kolei Mali-G71 jest o ponad 50% szybszy od swojego poprzednika. Oba chipy są mniejsze i działają na nowej, bardziej wydajnej architekturze. Jak dotąd już 10 partnerów postanowiło wykorzystać nowe rozwiązania ARM – w tym takie firmy jak Samsung, HiSilicon, Marvell czyMediaTek. Oba chipy ARM pozwalają też na lepsze wykorzystanie baterii – np. Mali-G71 potrzebuje jej do pracy o 20% mniej niż jego poprzednik z tego roku.

Nowe rozwiązania pojawią się w przyszłorocznych smartfonach. ARM szacuje, że w 2017 roku sprzedanych zostanie 1,5 mld smartfonów wykorzystujących rozwiązania firmy.

Źródło: CNet

Komentarze

 • Mobilne GPU z topowych smartfonow 2016r. sa tak wydajne jak stacjonarne topowe karty graficzne z roku …

  Zna ktos odpowiedz?

  • zcxz

   Z jakiegoś artykułu
   “At the end of the day I’d say it’s safe to assume the current crop of
   high-end ultra mobile devices can deliver GPU performance similar to
   that of mid to high-end GPUs from 2006”.
   Możesz to wygooglować by znaleźć źródło.

   • to bardzo ciekawe

   • Fidel

    No tak – tylko ten cytat pochodzi z…. 2013 roku :)

  • stark2991

   Chcesz to ocenić na podstawie GFlops czy na podstawie tego jakie gry można odpalić? Bo jak to pierwsze to chyba już przeskoczyliśmy poprzednie konsole (albo nawet obecne)
   Jeśli na podstawie gier to może, MOŻE jesteśmy w okolicach 2005 roku :)

   • Do obecnych jeszcze daleko, chyba że zaliczasz do nich WiiU – do poziomu WiiU myślę, ze już blisko albo nawet został przekroczony. Z CPU jest nieco gorzej, bo ciągle to jednak okolice starszych wersji i3.

 • Beton

  No dobra, to pozbieram jeszcze kasę przez pół roku i w przyszłym pójdę wymienic telefon. A już się chciałem wybierać do mediaexpert i kupować w przyszłym miesiąu, ale jak ma być super innowacja z prędkością to poczekam.

 • Pique12

  A teraz chwilą refleksji… Co ja będę robił na smartfonie z wydajnością PC? Oczywiście się cieszę bo mocy obliczeniowej nigdy za wiele, ale w obecnej formie to za mało. Do przeglądania sieci, oglądania filmów i grania w mobilne gry wystarcza spokojnie telefon chyba z 2015 roku. Gdyby jednak telefon robił za PC z moimi plikami, muzyka, wideo, a prace. mógłbym wygodnie kontynuować wszędzie tam gdzie jest kawałek monitora i myszki to kto wie…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona