Thermomix (źródło: Vorwerk)
Thermomix (źródło: Vorwerk)

Thermomix rządzi w Polsce. Polacy go kupują na potęgę, mimo że tani nie jest

Marka Vorwerk podzieliła się zeszłorocznymi wynikami sprzedaży swojego flagowego urządzenia. Liczby nie kłamią – Thermomix stał się dla Polaków jednym z najważniejszych sprzętów kuchennych.

W polskiej kuchni rządzi Thermomix

Thermomix to jeden z najbardziej znanych robotów kuchennych na świecie. Sprzęt został wyposażony w wygodny, duży ekran dotykowy, na którym z łatwością zapoznamy się z przepisem i ustawimy interesujące nas parametry. Jego funkcjonalność jest ogromna – pozwala na krojenie, mieszanie, gotowanie, smażenie, ubijanie, zagniatanie, przyrządzanie potraw na parze, rozdrabnianie, siekanie, mielenie, a nawet fermentowanie i ważenie. To urządzenie może spokojnie zastąpić kilka nieporęcznych garnków, tradycyjny mikser czy blender, a na koniec z niewielką pomocą użytkownika umyć zabrudzoną misę.

Lista zalet przekłada się oczywiście na koszt urządzenia. Marka Vorwerk co pewien czas podnosi cenę swojego flagowego sprzętu, która na ten moment wynosi 6455 złotych. Wielu zastanawia się, czy kwota, którą trzeba zapłacić za Thermomix, nie jest zbytnio wygórowana. Przychody za tego robota w Polsce mówią jednak jasno – ludzie i tak kupią.

Okazuje się, że 2023 rok dla marki Vorwerk był związany z ogromnym przychodem. Wartość towarów i usług sprzedanych na terenie naszego kraju wyniosła około 290 milionów euro. W zeszłym roku Polacy kupili aż 232 tysiące robotów, co sprawia, że zaraz po Niemczech jesteśmy najważniejszym dla tego przedsiębiorstwa krajem.

Platforma Cookidoo, czyli przepisy dla robota

Firma Vorwerk rozwija też platformę Cookidoo, która gromadzi ponad 80 tysięcy przepisów, w tym 5 tysięcy polskich. Instrukcje gotowania krok po kroku są niezwykle proste, a posiłkom podołają nawet początkujący kucharze. Przepisy można przeglądać za pomocą aplikacji na urządzeniach mobilnych oraz dzielić się nimi z rodziną czy znajomymi.

Thermomix (źródło: Vorwerk)
Thermomix i Cookidoo (źródło: Vorwerk)

Roczna opłata abonamentowa za Cookidoo wynosi 199 złotych, a według wyników z kwietnia 2024 roku z platformy korzysta już ponad 5 milionów użytkowników. Firma zaznacza, że w 2019 roku użytkowników było niecałe 1,2 miliona.

Vorwerk to oczywiście nie tylko Thermomix. Marka świetnie czuje się też w dziedzinie utrzymania czystości, oferując serię Kobold, a wśród niej roboty sprzątające czy bezprzewodowe odkurzacze pionowe.

Thermomix (źródło: Vorwerk)
Thermomix (źródło: Vorwerk)