ID.3 (fot. Volkswagen)

Volkswagen planuje małego i taniego elektryka dla ludu

Nowy, w pełni elektryczny samochód Volkswagena ma podbić serca mas. Jego zaletą będzie niska cena.

Rodzina ID. powoli się powiększa

Volkswagen, podobnie jak wielu innych, dużych producentów samochodów, coraz wyraźniej stawia na elektryfikację swojej oferty. Samochody elektryczne przestały być już tylko eksperymentem i ciekawostką na rynku, a stają się powoli ważnym filarem finansowym. W niedalekiej przyszłości mają one bowiem stanowić sporą część ogólnej sprzedaży.

Volkswagen ID.3
Model ID.3 (fot. Volkswagen)

W celu spełnienia coraz bardziej rygorystycznych norm spalin, a także podążając za obecnymi trendami na rynku, Niemcy powołali do życia zupełnie nową rodzinę samochodów o nazwie ID. Pierwsi przedstawiciele to ID.3, który określany jest jako elektryczny następcą Golfa, a także ID.4, czyli model należący do modnego ostatnio segmentu crossoverów.

Oczywiście to nie koniec planów rozwoju ID. Wiemy, że trwają już prace nad większym kombi, mającym być odpowiednikiem popularnego Passata. Ponadto, jak informuje Reuters, niebawem w ofercie pojawi się mniejszy elektryk, który powinien być zbliżony do spalinowego modelu Polo.

Nadjeżdża „elektryczne Polo”

Wcześniej już pojawiały się głosy, że wspomniany ID.3, podobnie jak kiedyś Golf, będzie pojazdem dla ludu, który pozwoli zdobyć serca Europejczyków. Owszem, to naprawdę interesujący projekt, zarówno pod względem wyglądu, jak i zastosowanych technologii, ale niestety gorzej jest z ceną. Kosztuje on trochę więcej niż nowy Golf, który niekoniecznie jest już „autem dla ludu”. Bliżej tego określenia są obecnie samochody produkowane przez Skodę.

Volkswagen nie powiedział jednak ostatniego słowa – podobno w planach jest tańszy i mniejszy elektryk. Warto dodać, że to jak najbardziej prawdopodobny scenariusz – w końcu model Polo nie doczekał się jeszcze swojego elektrycznego odpowiednika.

Volkswagen Polo
Polo (fot. Volkswagen)

W ramach projektu Small BEV (Battery Electric Vehicle) powstaje obecnie w pełni elektryczny samochód, który rozmiarowo ma przypominać wspomniany model Polo, a jego cena ma wynosić 20-25 tys. euro, czyli mniej niż ID.3. Dzięki temu, będzie to najtańszy elektryk w ofercie Volkswagena.

Oczywiście nie otrzymamy po prostu zelektryfikowanego Polo. Najpewniej będzie to przedstawiciel rodziny ID., oparty o nową elektryczną platformę i ze znacząco zmienionym wzornictwem względem swojego spalinowego brata.

Te wiadomości mogą Cię zainteresować: