DisplayPort 2.1 VESA
źródło: VESA

VESA pokazała światu DisplayPort 2.1. Co zaoferuje nowy standard?

DisplayPort to obok HDMI obecnie najpopularniejszy standard, który umożliwia przesyłanie wysokiej jakości obrazu z urządzenia do wyświetlacza zewnętrznego. VESA właśnie ogłosiła specyfikację DisplayPort 2.1, jednak ta nie zaoferuje szybszego transferu danych.

DisplayPort 2.1 bez szybszego transferu

Najnowsza wersja standardu DisplayPort oznaczana numerem 2.1 ma być niczym innym, jak zastępcą wersji 2.0, która nie zadebiutowała tak dawno – bo w czerwcu 2019. Niemniej nie oznacza to, że 2.0 jest już przestarzała – nic z tych rzeczy, bowiem każde urządzenie wspierające tę wersję, automatycznie ma certyfikat nowej wersji 2.1.

Jak wcześniej wspomniałem, nie ma tu zmian pod względem możliwości technicznych – wciąż może obsłużyć przepustowość 80 Gb/s, a więc jest zupełnie tak samo jak w wersji 2.0. Zatem gdzie nowości? VESA chciała się tu skupić przede wszystkim na jakości dostarczanego obrazu – niezależnie, czy przez natywny kabel DisplayPort, czy przez USB-C. Jedną z ważniejszych modyfikacji, jaką wprowadza nowy standard okazuje się wydajniejsza konwergencja z USB 4.

Stabilność i jakość obrazu na pierwszym miejscu

Oznacza to, że jeśli korzystamy DisplayPort przez USB-C (przy pomocy technologii DisplayPort Alt) lub tunelowania przez łącze USB 4, jakość obrazu ma być nieskazitelna. Wydajność zapewniana jest przez bezstratny kodek Display Stream Compression (DSC) VESA i funkcję VESA Panel Replay. DSC ma zredukować wykorzystanie pasma o 67%, bez utraty na jakości w postaci artefaktów wizualnych. Ponadto Panel Relay ma zmniejszyć pasma transportu pakietów tunelowanych o 99%.

Warto dodać, że VESA wprowadziła także zmiany w specyfikacji kabli DisplayPort. Te, które mają certyfikat DP40, wspierający szybkość łącza UHBR10 o przepustowości 40 Gb/s, mogą mieć ponad 2 metry długości, natomiast kable z certyfikatem DP80 obsługujące UHBR20 i maksymalnie 80 Gb/s mogą przekroczyć długość 1 metra.

Jeśli mamy sprzęt – kartę graficzną, monitor inne urządzenie wspierające DisplayPort 2.0, to bez obaw, nie będzie potrzeby wymiany. Nowe kable będą w wersji 2.1 będą kompatybilne z 2.0.