Bitcoin cyfrowa waluta moneta
Bitcoin (fot. ZT_OSCAR/Pixabay)

Urząd Skarbowy dowie się, że masz kryptowaluty. Dzięki nowym przepisom

Kryptowaluty to waluta wirtualna, której wartość najczęściej nie jest powiązana z wartością oficjalnej waluty (FIAT) lub konkretnego dobra (jak złoto). W związku z tym inwestowanie w nie wiąże się z dużym ryzykiem. Wiele osób i firm decyduje się jednak na taki krok. Wkrótce Urząd Skarbowy będzie wiedział, kto posiada kryptowaluty, podczas gdy dziś możliwe jest ukrycie dochodu z nich.

Urząd Skarbowy będzie wiedział, kto ma kryptowaluty

Jak informuje Business Insider, na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, mającej na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy DAC-8 (nie mylić z dyrektywą DAC7). Nowe przepisy będą dotyczyć osób i podmiotów, które posiadają kryptowaluty.

Po ich wdrożeniu platformy, świadczące usługi związane z obrotem kryptowalutami, będą miały obowiązek raportowania wszystkich transakcji. Co ważne: dotyczy to zarówno serwisów zarejestrowanych w Unii Europejskiej, jak i działających na terenie Wspólnoty, ale posiadających siedzibę poza nią.

Na mocy nowych przepisów, wynikających z unijnej dyrektywy DAC-8, organy podatkowe w krajach należących do Unii Europejskiej, w tym Urząd Skarbowy w Polsce, będą miały dostęp do informacji na temat posiadaczy kryptowalut oraz przepływów kryptoaktywów. Mowa tu o takich danych, jak dane identyfikacyjne użytkowników i adresy ich portfeli oraz wartości przeprowadzanych transakcji.

W ten sposób Unia Europejska chce ograniczyć zjawisko prania brudnych pieniędzy z wykorzystaniem kryptowalut. Równocześnie nowe przepisy znacząco ułatwią organom podatkowym wykrywanie niezgłoszonych zysków (mimo że formalnie taki obowiązek już istnieje), co – jak zauważa Tomasz Konarzewski – może zwiększyć liczbę kontroli i konsekwencji podatkowych.

Kiedy trzeba zapłacić podatek za kryptowaluty?

Zakup kryptowaluty nie jest opodatkowany (od kilku lat kryptowaluty można kupić m.in. w aplikacji Revolut), natomiast może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Takim kosztem może być też wydatek poniesiony z tytułu sprzedaży waluty wirtualnej (na przykład prowizja dla podmiotu pośredniczącego).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, koszty uzyskania przychodów należy wykazać w zeznaniu podatkowym, nawet jeśli w danym roku kalendarzowym podatnik nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Opodatkowany jest natomiast dochód ze sprzedaży kryptowaluty. Dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów, w związku z czym warto skrupulatnie dokumentować te ostatnie. Z przychodem mamy do czynienia wtedy, gdy posiadacz kryptowaluty lub innej waluty wirtualnej sprzedaje ją na giełdzie, w kantorze albo na wolnym rynku, czyli wymienia je na prawny środek płatniczy.

Ponadto przychód powstaje wtedy, gdy ktoś dokonuje zapłaty walutą wirtualną za towar, usługę lub prawo majątkowe bądź reguluje inne zobowiązania. Wysokość podatku dochodowego z odpłatnego zbycia walut wirtualnych wynosi 19%.

Neutralna podatkowo jest natomiast wymiana kryptowaluty na inną walutę wirtualną, czyli przykładowo Bitcoina na Etherum albo stablecoina.