(źródło: ec.europa.eu)

Unia Europejska też chce mieć swojego mObywatela

Wygodny dostęp do ważnych dokumentów z poziomu smartfona to cel, do którego dąży teraz Unia Europejska. Powstanie aplikacja będąca europejskim odpowiednikiem mObywatela.

Być jak mObywatel

Jeśli chodzi o dostęp do usług cyfrowych oferowanych przez państwo, Polska nie ma się czego wstydzić. Cyfrowy Urząd Skarbowy, Profil Zaufany i aplikacja mObywatel działają całkiem nieźle. W gruncie rzeczy w Europie nie ma równie dobrych odpowiedników tych cyfrowych usług, może poza świetnie prowadzoną w Ukrainie aplikacją Diia.

Teraz Parlament Europejski zatwierdził rozporządzenie w sprawie projektu Unijnego Portfela Tożsamości Cyfrowej. Ma on umożliwić obywatelom UE identyfikowanie się i uwierzytelnianie w Internecie w szeregu usług publicznych i prywatnych, a także przechowywanie i udostępnianie dokumentów cyfrowych. Użytkownicy portfela będą mogli także tworzyć bezpłatne podpisy cyfrowe. Brzmi znajomo, prawda?

Unijny Portfel Tożsamości Cyfrowej nie będzie w żadnym stopniu obligatoryjny. Będzie miał za zadanie ułatwiać sprawy, a nie tworzyć niepotrzebne wymagania. Sama aplikacja dystrybuowana ma być na licencji open source. Bazowy kod programu można nawet legalnie pobierać z GitHuba.

Unia Europejska chce być cyfrowa

Bezpłatna aplikacja ma być dostępna w 19 państwach Unii Europejskiej oraz Ukrainie. Budowana będzie (podobnie jak polski mObywatel) z dołączalnych modułów. W ten sposób z jej poziomu będzie można potwierdzić tożsamość, by na przykład zarejestrować kartę SIM czy otworzyć konto w banku. Poza tym możliwe będzie przechowywanie cyfrowych odpowiedników dokumentów takich jak prawo jazdy.

Po zatwierdzeniu projektu Unijnego Portfela Tożsamości Cyfrowej, trafi on do Dziennika Ustaw. Po 20 dniach od tego momentu, wejdzie w życie. Finalnie aplikacja ma być gotowa do 2026 roku.

Można założyć, że aplikacja UE podobna do polskiego mObywatela okaże się przydatnym narzędziem. Ciekawe tylko, jak daleko mObywatel odskoczy do tego czasu innym tego typu usługom. Już teraz rozwija się bardzo dynamicznie, a funkcje, które jeszcze mają trafić do apki, zapowiadają się całkiem nieźle. Aktualnie można już potwierdzać za jej pomocą umowy o pracę zawierane na odległość, a wkrótce powinniśmy mieć możliwość dodania Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej oraz Legitymacji Honorowego Dawcy Krwi.