Twisto drożeje. Jeśli do końca września nie wybierzesz planu, zostaniesz obciążony opłatą!

Twisto to fintech, który na naszym rynku odbierany jest jako jeden z głównych konkurentów Revoluta. Mam wrażenie, że po zmianach, które zaczną wkrótce obowiązywać, mało kto przy nim pozostanie.

Twisto wprowadza dwa nowe plany, w tym jeden bezpłatny

Prowadzenie finansów przez Twisto nie było dotąd skomplikowane ani kosztowne. Tę drugą zaletę trzeba będzie zweryfikować, jako że firma zamierza wkrótce wprowadzić dwa nowe plany, różniące się możliwościami i ceną. Za część dotychczasowo bezpłatnych funkcji trzeba będzie wydać trochę grosza.

Jak Twisto informuje w mailach rozsyłanych do swoich klientów oraz na swojej stronie internetowej, oferta fintechu rozdzieli się na dwa plany: Online i Space. Różnice między nimi najlepiej tłumaczy poniższe porównanie.

Niektóre podstawowe założenia działania Twisto zachowane są w planie Online za 0 zł. Jedną z najważniejszych funkcji, które były obecne od początku, był limit kredytowy do 45 dni oraz przesunięcie płatności. Jakiś czas temu dodano do tego możliwość zakupów na raty. I to wszystko pozostaje bez opłat.

Ograniczenia zaczynają się, gdy rozważamy korzystanie z fizycznej karty płatniczej. W planie Online nie będzie ona funkcjonować. Mało tego – bez opłat nie skorzystamy nawet z Google Play (lub Apple Pay, które będzie dostępne w Twisto od października), a do kursów wymiany walut doliczane będzie 3% prowizji.

Część z opcji trafiło do planu Space. Powyższych limitów nie ma (oprócz bariery 3 tys. zł za wymianę walut bez prowizji), ale za pełną swobodę działania trzeba będzie płacić – 9,99 zł miesięcznie.

Od kiedy wchodzą w życie nowe plany?

Nowe plany Twisto zaczną obowiązywać od 14 września, przy czym naliczanie opłat rozpocznie się w październiku (opłata zostanie doliczona do październikowego rachunku). We wrześniu w aplikacji i na koncie online pojawi się możliwość wybrania planu – i będzie trzeba to zrobić do 30 września. W każdym momencie będzie można go zmienić na drugi.

Ważna sprawa: zgodnie z informacją na stronie Twisto, jeśli do 30 września nie dokonamy wyboru planu, automatycznie zostaniemy przypisani do planu Space.

Jeśli nie zgadzamy się na proponowane przez Twisto zmiany, przysługuje nam prawo do wypowiedzenia umowy. Prawdopodobnie niejeden dotychczasowy użytkownik fintechu to zrobi. Nie widzę podstaw, by w 2020 roku płacić za możliwość korzystania z karty fizycznej, nawet jeśli to tylko 10 zł miesięcznie.