TV telewizor telewizja
fot. Pexels

TVP wprowadzi na rynek dekoder, który obsłuży standard DVB-T2

Technika nieustannie idzie do przodu, a na dodatek cały czas dynamicznie zmieniają się uwarunkowania na rynku i wszyscy muszą się do tego dostosować, czy się to komuś podoba, czy nie. TVP chce jednak wyjść naprzeciw posiadaczom starszych telewizorów, które nie obsługują nowego standardu DVB-T2, w jakim nadawana jest cyfrowa telewizja naziemna, dlatego przygotowuje dla nich specjalny dekoder.

Cyfrowa telewizja naziemna – zmiana standardu DVB-T na DVB-T2

Obecnie cyfrowa telewizja naziemna nadaje w standardzie DVB-T. To się jednak już wkrótce zmieni, bowiem od 2022 roku przejdzie ona na efektywniejszą technologię DVB-T2. W praktyce oznacza to, że jeżeli ktoś posiada starszy telewizor, który nie obsługuje standardu DVB-T2, straci możliwość oglądania kanałów, udostępnianych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej.

Cyfrowa telewizja naziemna ma tę niezaprzeczalną zaletę, że za jej pośrednictwem można oglądać bez opłat kilkadziesiąt różnych kanałów, w tym programy od największych nadawców w Polsce, tj. TVP, Polsat i TVN. Trzeba jednak posiadać sprzęt, który ją obsłuży, a dokładniej standard, w jakim jest nadawana, czyli DVB-T.

Już wkrótce, bo w 2022 roku, nastąpi „przesiadka” na nowszą technologię DVB-T2, która jest o wiele bardziej efektywna. W dodatku zmiana ta jest spowodowana koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz, na którym docelowo uruchomione ma zostać „Polskie 5G” – a aktualnie cyfrowa telewizja naziemna wykorzystuje zakres od 470 do 790 MHz.

Zmiana standardu do nadawania cyfrowej telewizji naziemnej wymagać będzie jednak od użytkowników posiadania sprzętu, który obsłuży DVB-T2. W przypadku nowych telewizorów, takich jak chociażby Xiaomi Mi TV 4S 55″, to żaden problem, lecz pojawia się on w sytuacji, gdy ktoś nie ma w domu kompatybilnego urządzenia.

TVP wprowadzi na rynek dekoder, który obsłuży standard DVB-T2

Tak samo, jak w przypadku DVB-T, na rynku są już dostępne dekodery, obsługujące standard DVB-T2 (zob. LTC T203 w Media Expert). Swój własny przygotowuje także TVP.

Telewizja Polska, mając świadomość, że, nie wszystkie odbiorniki telewizyjne będą w stanie obsłużyć DVB-T2 oraz chcąc uniknąć wykluczenia telewizyjnego, udostępni widzom dekoder hybrydowy pozwalający oglądać audycje nadawane w nowym standardzie na odbiornikach telewizyjnych starego typu – informuje portal Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.
TVP Telewizja Polska budynek siedziba Warszawa
Siedziba Telewizji Polskiej w Warszawie (fot. Gregorius71 / Pixabay)

Hybrydowy dekoder TVP do obsługi cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2 zaoferuje jego posiadaczom również dodatkowe funkcje, takie jak nPVR, dostęp do biblioteki VOD TVP i materiałów partnerów TVP oraz możliwość uruchomienia usług OTT firm trzecich (na przykład Cyfrowego Polsatu).

Na razie nie mamy szczegółów na temat dostępności dekodera TVP ani cennika. Zapewne pojawią się one bliżej momentu, w którym cyfrowa telewizja naziemna przejdzie ze standardu DVB-T na DVB-T2. Harmonogram znajdziecie w podlinkowanym poniżej artykule: