Planujesz zakup nowego telewizora? Upewnij się, czy jest gotowy na zmianę parametrów nadawania

Już w 2022 roku wszystkich oglądających telewizję naziemną czeka spora zmiana. Dotychczasowy system kodowania zostanie zastąpiony nowszym, bardziej wydajnym. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie telewizora, by w przyszłości nie musieć inwestować w zakup zewnętrznego dekodera.

DVB-T2 nadchodzi

Obecnie, cyfrowa telewizja naziemna nadaje w standardzie DVB-T. Tak będzie do 2022 roku, kiedy to obecne rozwiązanie zostanie zastąpione standardem o wyższej specyfikacji – DVB-T2, zapewniającym bardziej efektywną transmisję.

DVB-T2 wykorzystuje kodowanie obrazu HEVC (zwane również H.265 albo MPEG-H część 2), w przeciwieństwie do obecnie stosowanego DVB-T, działającego w standardzie AVC (H.264, MPEG-H część 10).

Nie wszystkie telewizory, pozwalające na odbiór DVB-T, są zgodne ze standardem DVB-T2, dlatego decydując się na zmianę, należy uważnie przeanalizować parametry nowego nabytku.

Jak sprawdzić, czy telewizor jest gotowy na DVB-T2?

W opisie telewizora, który mamy zamiar kupić, powinna znaleźć się informacja, że umożliwia on korzystanie z DVB-T2 z kodekiem HEVC. Jeżeli nie znajdziemy jej w specyfikacji technicznej, warto potwierdzić u obsługi sklepu, czy konkretny model wspiera nowy kodek. W przypadku braku zgodności, warto wybrać inny telewizor. Oczywiście o ile planujemy korzystać z telewizji naziemnej.

Harmonogram wdrożenia DVB-T2

Nowy standard odbioru telewizji cyfrowej, będzie wdrażany od 2022 roku, w czterech etapach:

  • etap 1: od 28 marca 2022r. (woj. dolnośląskie i lubuskie),
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022r. (woj. wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie),
  • etap 3: od 23 maja 2022r. (woj. podkarpackie, małopolskie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, łódzkie),
  • etap 4: od 27 czerwca 2022r. (woj. lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie).

Podział administracyjny nie pokrywa się dokładnie z zasięgiem poszczególnych stacji nadawczych telewizji naziemnej, dlatego w dokładnym ustaleniu daty zmiany parametrów w naszym miejscu zamieszkania, pomocne będą poniższe mapki:

Do przejścia na DVB-T2 pozostało około 1,5 roku. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie telewizora, a także sprawdzić, czy obecnie używany odbiornik, w 2022 roku, nie przestanie działać. Jeżeli nie jest zgodny z HEVC, a nie chcemy korzystać z zewnętrznego dekodera, przyszły rok będzie właściwym czasem na zmianę.