Ministerstwo Cyfryzacji powoła do życia spółkę „Polskie 5G” dla sieci przyszłości

Spółka „Polskie 5G” powstaje w celu wspierania rozwoju sieci 5G w Polsce, między innymi przy udziale operatorów Orange, T-Mobile czy Polkomtela.

„Polskie 5G” ma być jedynym hurtowym operatorem 5G w paśmie 700 MHz w naszym kraju, co w założeniu ma ułatwić współpracę różnych sieci mobilnych podczas pokrywania powierzchni Polski zasięgiem łączności 5G. Podpisany w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji dokument ma pomóc z walczeniem z „dziurami zasięgowymi” w różnych miejscach kraju, jak też w zapewnieniu łączności dla Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych, ratowniczych oraz infrastruktury krytycznej.

Sygnatariuszami memorandum zostały: Polski Fundusz Rozwoju, państwowy operator Exatel oraz operatorzy komercyjni: Orange, T-Mobile i Plus. Na dokumencie nie znajdziemy podpisów przedstawicieli sieci Play, ale byli oni obecni podczas spotkania w Ministerstwie Cyfryzacji i zadeklarowali pomoc w wywiązywaniu się z postanowień memorandum, jak też czynny udział w rozbudowie sieci 5G w Polsce.

Jak przekazał prezes Exatela, Nikodem Bończa Tomaszewski,

„Wspólna infrastruktura #Polskie5G to też niższe koszty budowy i eksploatacji sieci oraz niższa emisja elektromagnetyczna niż w przypadku budowy kilku sieci oddzielnie.”

Ciekawe, jak ta współpraca podczas rozbudowy sieci 5G będzie wyglądać, kiedy „Polskie 5G” zacznie już działać. Operatorzy komercyjni prowadzą już testy szybkiej transmisji danych w różnych miastach w Polsce, ale do tej pory odbywało się to raczej w atmosferze silnej konkurencji.

Orange rozpoczyna testy sieci 5G w Lublinie

źródło: wirtualnemedia.pl