Plaża (fot. rawpixel, CC0)

Dokąd na wakacje w 2022 roku? Zobaczcie, gdzie według Google wybierają się Polacy

Polacy potrafią być bardzo skrupulatni, jeśli chodzi o planowanie wakacji. Często rozpoczyna się ono wyszukiwaniem informacji na temat noclegów w internecie. Jakie miejsca są według Google najczęściej sprawdzane?

Noclegi i loty coraz częściej wyszukiwane

Google zauważyło, że Polacy znacznie częściej niż rok temu wyszukują w sieci informacji na temat najlepszych miejsc na urlop. Ponieważ sezon wakacyjny ruszył na dobre, a zniesienie ograniczeń w podróżowaniu przełożyło się na znacznie większy komfort psychiczny przemieszczania się rożnymi środkami transportu i wyjeżdżania poza granice Polski, nie dziwi nas, że wyszukiwarka Google odnotowała prawdziwy boom na hasła związane z turystyką.

Jak podaje firma, liczba wyszukiwań noclegów wzrosła w maju aż o 40% w skali rok do roku. Co więcej, w tym roku liczba wyszukiwanych haseł dotyczących lotów była znacznie wyższa niż nawet w latach przed pandemią. Chętniej niż rok temu wybieramy też podróże zagraniczne niż krajowe.

Już rok temu widzieliśmy znaczącą zmianę trendu w preferencjach Polek i Polaków co do wyboru kierunków wakacyjnych w porównaniu do pierwszych, “pandemicznych” wakacji w 2020. Pojawiło się większe zainteresowanie podróżami lotniczymi oraz coraz chętniej planowane były podróże zagraniczne. Dziś z pewnością możemy potwierdzić hipotezę, że w pierwsze wakacje bez znaczących obostrzeń Polki i Polacy wrócą do przedpandemicznych przyzwyczajeń i będą przypominały bardziej 2019 rok niż poprzednie lata w trakcie pandemii. Mówi o tym na pewno wielkość wyszukiwań związanych z lotami, która w maju 2022 już przekroczyła rekordowy poziom z lipca 2019.Jacek Bisiński, Travel Industry Manager w Google

Gdzie na wakacje w Polsce? TOP wyszukiwań w Google

Polacy przede wszystkim interesują się wakacjami w kraju. W internecie sprawdzają atrakcje lokalne, ale także wiążące się z przebyciem kilku setek kilometrów – byle w obrębie granicy rodzimego państwa. W maju tego roku hasła powiązane z atrakcjami turystycznymi były wyszukiwane przez Polki i Polaków o 20% częściej niż w roku ubiegłym.

TOP 10 lokalizacji, które sprawdzali Polacy, to:

 1. Energylandia,
 2. Zakopane,
 3. Park wodny Suntago,
 4. Szklarska Poręba,
 5. Kazimierz Dolny,
 6. Karpacz,
 7. Zoo we Wrocławiu,
 8. Kołobrzeg,
 9. Szczyrk,
 10. Bieszczady.

Na wakacje za granicę

Wakacyjne planowanie to nie tylko urlopy w Polsce. W maju 2022 roku 55% wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło lokalizacji w naszym kraju, a kierunki zagraniczne stanowiły 45%. To niemalże takie same proporcje jak sprzed pandemii.

Co najchętniej sprawdzali Polacy? Oto pięć najczęściej wyszukiwanych krajów, kolejno pod względem popularności;

 1. Włochy,
 2. Grecja,
 3. Hiszpania,
 4. Turcja,
 5. Chorwacja.

Wychodzi na to, że trendy w wyszukiwarce Google dość trafnie ilustrują nasze zainteresowania dotyczące podróży.

Przy okazji pozdrawiamy naszych Czytelników, przebywających obecnie na urlopach – życzymy dużo słońca i tanich gofrów!