Intel Core CPU
źródło: Intel

To koniec procesorów Intel Pentium i Celeron. Co teraz?

Jak dotąd, obok mainstreamowej serii procesorów Core (i3, i5, i7, i9), Intel cały czas produkował układy Pentium i Celeron, które były przeznaczone dla budżetowych systemów. Jak się okazuje, amerykański gigant elektroniki porzuca te serie dla laptopów. Co znajdzie się w przyszłości w tanich notebookach?

Nigdy więcej procesorów Intel Pentium i Celeron

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Te są potrzebne i Intel, czyli jeden z dwóch największych producentów procesorów dla komputerów osobistych dobrze zdaje sobie z tego sprawę. Firma postanowiła całkowicie porzucić legendarne serie układów Pentium i Celeron dla laptopów, zastępując je jednym, prostszym oznaczeniem.

Nowa nazwa, która brzmi po prostu „Intel Processor” zostanie zastosowana po raz pierwszy w 2023 roku wraz z nadchodzącymi mobilnymi układami Raptor Lake 13. generacji, której premiera oczekiwana jest na początek przyszłego roku.

Intel Alder Lake-HX
Alder Lake-HX (fot. Intel)

Nowa nazwa prawdopodobnie ma na celu uproszczenie nazewnictwa – od lat Pentiumy i Celerony są tylko cieniem dawnej świetności dawnych CPU z serii Pentium, a obecnie zajmują niższą pozycję niż zdecydowanie bardziej wydajniejsze układy z serii Core.

Zmiana wydaje się potrzebna, jednak czy jest dobra?

Ujednolicenie dwóch osobnych serii z pewnością ma swoje plusy, jednak do dotychczasowego oznaczenia użytkownicy byli bardzo przyzwyczajeni. Mieliśmy bowiem laptopy z procesorami Intel Pentium, które trafiały do najbardziej podstawowych urządzeń. Były też Celerony, które lądowały w jeszcze tańszych konstrukcjach.

Przykładowo modele ostatniej generacji nie różniły się na pierwszy rzut oka. Pentium 8500 (8505), a także Celeron 7300 (7305) mają na pokładzie jeden rdzeń wydajnościowy i 4 rdzenie energooszczędne, jednak Pentium miał technologię hyper-threadingu, natomiast Celeron już nie. W przyszłym roku zobaczymy, jak Intel rozwiąże kwestię oznaczeń poszczególnych modeli – zarówno tańszych, jak i droższych.

Zmiana dotyczy mobilnych procesorów, jednak niewykluczone, że w segmencie desktopów producent również zdecyduje się na ujednolicenie nazewnictwa. Czas pokaże.