Tesla
(fot. Tesla)

Tesla wraca do prac w Niemczech. Ekolodzy nie osiągnęli założonego celu

Gigafabryka jednak powstanie w Niemczech. Firma Elona Muska może wrócić do prac przygotowawczych.

Problemy z wycinką lasu

Pierwsza fabryka Tesli w Europie ma powstać w gminie Grüenheide, zlokalizowanej na wschód od Berlina. Zostanie ona wybudowana na terenie lokalnego lasu. W związku z tym, producent zdecydował się na wycinkę 153 hektarów drzew, aby przygotować teren do dalszych prac.

Nowa fabryka Tesli powstanie w Niemczech. Chce zatrudniać Polaków

To właśnie usunięcie sporego obszaru lasu nie spodobało się lokalnym aktywistom z Grüene Liga Brandenburg (Zielona Liga Brandenburgii). Ekolodzy poinformowali, że działania Tesli negatywnie odbiją się na środowisku naturalnym i zwierzętach zamieszkujących las.

Akcja przeprowadzona przez ekologów nie skończyła się wyłącznie na protestach. Postanowili oni złożyć zastrzeżenia do niemieckiego sądu, który po wstępnym zbadaniu sprawy, nakazał amerykańskiej firmie wstrzymanie prac.

Tesla wraca do gry

Na wyjaśnienie całego zamieszania nie musieliśmy długo czekać. Jak informuje Bloomberg, w miniony czwartek sąd berlińsko-brandenburski orzekł, że Tesla może wznowić wycinkę lasu na terenie gminy Grüenheide.

Sąd stwierdził, że lokalne władze nie naruszyły prawa, gdy zezwoliły na rozpoczęcie wstępnych prac do budowy fabryki. Odrzucona więc została skarga ekologów z Grüene Liga Brandenburg, którzy swoje zastrzeżenia argumentowali m.in. tym, że ​​Tesla i lokalne władze uchylały się od przepisów, aby przyspieszyć projekt.

Sprawne rozstrzygnięcie sporu to naprawdę dobra informacja dla Elona Muska. Pojawiły się obawy, że jeśli budowa nie zostanie szybko wznowiona, to przedsięwzięcie może zostać opóźnione od 6 do 9 miesięcy ze względu na okres rozrodu lokalnej fauny i flory, rozpoczynający się w marcu.

Volkswagen i PGE postawią prawie 300 stacji ładowania w Polsce

Tesla nie powinna mieć problemów z ukończeniem wycinki drzew do marca. Producent wyciął już dwie trzecie i jest na dobrej drodze, aby niebawem skończyć prace przygotowawcze. Warto dodać, że wycinany las nie jest lasem naturalnym – został zasadzony dla fabryki tektury. Ponadto, Tesla obiecała, że w zamian posadzi trzy razy więcej drzew w innej lokalizacji.

Tesla zamierza w Niemczech produkować nawet 500 tys. aut rocznie, a zatrudnienie ma znaleźć 12 tys. osób. Otwarcie gigafabryki planowane jest już na 2021 rok.

źródło: Bloomberg