(fot. Volkswagen)

Volkswagen i PGE postawią prawie 300 stacji ładowania w Polsce

Niemiecki producent samochodów ogłosił, że we współpracy z PGE Nowa Energia zainstaluje prawie 300 nowych punktów ładowania aut elektrycznych w Polsce.

Elektromobilność w Polsce zaczyna się rozwijać

Jednym z głównych problemów korzystania z samochodów elektrycznych w Polsce jest skromna liczba stacji ładowania. Owszem, jeśli mamy odpowiednie warunki, to akumulatory można „tankować” w domu, ale kłopoty mogą pojawić się podczas pokonywania dłuższej trasy. W związku z tym, zapowiedziana inwestycja powinna ucieszyć właścicieli elektryków, i to nie tylko tych z grupy Volkswagena.

(fot. Volkswagen)

Przedstawiciele Volkswagen Group Polska, Stowarzyszenia Dealerów oraz PGE Nowa Energia zawarli porozumienie dotyczące budowy ogólnodostępnych stacji ładowania, które powstaną przy salonach sprzedaży samochodów marek należących do koncernu Volkswagen.

Koncern Volkswagen zdecydowanie inwestuje w elektromobilność. Jesteśmy przekonani, że przyszłość należy do samochodów elektrycznych. Nie tylko ze względu na środowisko i zmiany klimatyczne, ale także dlatego, że samochody elektryczne są po prostu lepsze. Już dziś w ofercie w Polsce mamy auta elektryczne w niemal wszystkich segmentach rynku. W tym roku ich gama zostanie podwojona. Wraz z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych na drogach, w parze musi iść dynamiczny rozwój infrastruktury – powiedział Wolf Stefan Specht, Prezes Zarządu Volkswagen Group Polska.

Jakie stacje powstaną?

Stacja ładowania zapewnią moc DC 50 kW i AC 22 kW. Zostaną one wyposażone w złącza DC minimum 1xCCS2 i złącza AC 1xType2 oraz opcjonalnie mogą oferować dodatkowe złącza. Dzięki temu, punkty ładowania PGE Nowa Energia będą dostępne dla kierowców aut elektrycznych większości marek.

Ponadto, planowane jest zintegrowanie stacji z aplikacjami i usługami producentów, którzy należą do Grupy Volkswagen – np. WeCharge Volkswagena i Audi e-tron Charging Services.

(fot. Volkswagen)

Łącznie, w ciągu dwóch lat, ma powstać prawie 300 nowych punktów ładowania aut elektrycznych. Oznacza to, że przy salonach będzie dostępnych 350 punktów, w których naładujemy samochód – z 70 można już korzystać.

Co z ekologią? W końcu prąd w Polsce powstaje w elektrowniach węglowych. Warto tutaj zaznaczyć, że wszystkie ładowarki zainstalowane przez PGE będą zasilane energią ze źródeł odnawialnych.

Grupa PGE jest pierwszym w Polsce operatorem, którego stacje ładowania samochodów elektrycznych są w 100% zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Rozwijana sieć stacji ładowania w ramach współpracy z Volkswagen Group Polska i Stowarzyszeniem Dealerów marek Volkswagen, Audi, Skoda i Seat to nasz kolejny krok w kierunku ograniczania niskiej emisji – poinformował Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Polecamy również:

Volkswagen przyspiesza z samochodami elektrycznymi

źródło: informacja prasowa