Sztuczna inteligencja Google Gemini trafia do przeglądarki Opera z Aria
(źródło: Opera)

Sztuczna inteligencja Google Gemini trafi do przeglądarki Opera

Aria – sztuczna inteligencja przeglądarki norweskiej firmy – zyskuje dostęp do dużych modeli językowych przedsiębiorstwa Google. W ramach nowego programu oraz współpracy z technologicznym gigantem Opera One Developer obsłuży też funkcje generowania obrazów i zamiany tekstu na mowę.

Google Gemini trafia do darmowej przeglądarki Opera

Sztuczna inteligencja to dziedzina, o której nowe informacje pojawiają się praktycznie każdego dnia. Po tym, jak OpenAI uruchomiło i udostępniło swój ChatGPT, coraz więcej przedsiębiorstw dołącza do wielkiego wyścigu o najlepsze i najbardziej wydajne narzędzia i generatory AI. Oczywiście znajdziemy w nim największych gigantów, takich jak Google czy Microsoft, ale nie tylko.

Twórcy ChatGPT opracowują Menedżera multimediów oraz narzędzie do wykrywania obrazów generowanych za pomocą DALL-E
ChatGPT (źródło: OpenAI)

Norweska firma Opera Software ASA znana jest przede wszystkim ze swojej darmowej przeglądarki internetowej, która w zeszłym roku zyskała dostęp do sztucznej inteligencji nazwanej Aria. Dotychczas AI było zasilane przez kilka modeli, zgromadzonych w Opera Composer, jednak – jak widać – nie było to wystarczające.

Norwegowie rozpoczynają współpracę z Google Cloud po to, aby modele używane przez Gemini mogły dołączyć do tzw. silnika sztucznej inteligencji Opera Composer stosowanej w Aria, który w jednym miejscu gromadzi wielu dostawców oraz duże modele językowe (LLM).

Sztuczna inteligencja Google Gemini trafia do przeglądarki Opera z Aria

Wyjątkową cechą sztucznej inteligencji w Operze jest fakt, że jej silnik przetwarza polecenie wydawane przez użytkownika, a następnie samodzielnie decyduje, z którego modelu powinien skorzystać w danej sytuacji.

Sztuczna inteligencja w silniku Opery

Jak twierdzi norweskie przedsiębiorstwo – dzięki dołączeniu Google Gemini do Opera Composer znana i darmowa przeglądarka stanie się jeszcze bardziej przystępna, funkcjonalna i jednocześnie nowocześniejsza.

Firma niedawno wykonała kolejny krok w prężnym rozwoju AI, tworząc najnowszy klaster wykorzystujący do działania superkomputery Nvidia DGX. Norwegowie ulokowali go na Islandii, gdzie zasilany jest zieloną energią.

Sztuczna inteligencja Google Gemini trafia do przeglądarki Opera z Aria

Przedsiębiorstwo uruchomiło również nowy program, który pozwoli udostępniać najnowsze i eksperymentalne funkcje AI. Dzięki AI Feature Drops, stworzonej z Google Cloud, osoby korzystające z przeglądarki Opera One Developer będą mogły skorzystać z generatora obrazów opartego o model Imagen 2. Aria pozwoli też na odczytywanie odpowiedzi AI za pomocą funkcji zamiany tekstu na mowę opracowanej przez Google.