Huawei Nova 3 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Tak może wyglądać system Huawei (zrzuty ekranu)

Według deklaracji CEO działu urządzeń konsumenckich, Huawei udostępni swój własny system operacyjny jesienią 2019 lub dopiero wiosną 2020 roku, jednak już teraz możemy zobaczyć, jak będzie wyglądał interfejs autorskiej platformy producenta z Państwa Środka.

Dokładnie 19 sierpnia 2019 roku Huawei straci dostęp do licencjonowanego przez Google Androida, co w praktyce oznaczać będzie niemożność udostępnia klientom m.in. nowych wersji Zielonego Robota. Jeśli zaś chodzi o inne aktualizacje, w tym poprawek zabezpieczeń, to użytkownicy mają nadal je dostawać, również po ww. dacie.

I chociaż właściwie „na upartego” Huawei mógłby pozostać przy Androidzie, ponieważ to oprogramowanie typu Open Source, to praktycznie wszystko wskazuje na to, że producent zdecyduje się przesiąść na własną platformę, którą opracowuje już od 2012 roku.

System Huawei

Autorski system Huawei opracowywany jest pod nazwą kodową Hongmeng OS, lecz wersja dla konsumentów najprawdopodobniej będzie się nazywać Ark OS. Świadczy o tym zgłoszenie patentowe, które odnaleziono w niemieckim DPMA Deutsches Patent- und Markenamt. Co więcej, w przesłanej dokumentacji znajdują się także zrzuty ekranu, przedstawiające interfejs platformy producenta z Państwa Środka.

Nie ma tego jednak specjalnie dużo, właściwie zobaczyć możemy wyłącznie sekcję poświęconą aplikacjom. W ogólnym ujęciu różnice względem EMUI 9 na Androidzie są raczej niewielkie, ponieważ w gruncie rzeczy poszczególne elementy interfejsu są podobnie zaprojektowane i rozmieszczone (aczkolwiek mimo wszystko nie tak samo).

system Huawei
fot. DPMA via Caschys Blog

Nie sposób nie odnieść też wrażenia, że interfejs Ark OS (przyjmijmy, że faktycznie tak ostatecznie będzie się nazywać system Huawei) pod względem wizualnym jest bardzo podobny do iOS od Apple i nakładek innych chińskich producentów z Oppo i Vivo na czele (które także mocno inspirują się oprogramowaniem koncernu z Cupertino).

system Huawei
fot. DPMA via Caschys Blog

Niejedno wskazuje jednak na to, że Ark OS w pierwszej kolejności zostanie udostępniony użytkownikom w Chinach, a dopiero później pozostałym na całym świecie. W ojczyźnie producenta sytuacja jest bowiem nieco prostsza – Huawei nie musi tam sobie zaprzątać głowy usługami Google, ponieważ są one oficjalnie zbanowane przez tamtejszy rząd.

Osobiście cały czas mam jednak nadzieję, że Donald Trump oraz amerykańska administracja „zlitują się” nad Huawei i pozwolą mu korzystać przynajmniej z certyfikowanego przez Google Androida. Z drugiej strony, nałożony na chiński koncern zakaz wywołał wiele innych niekorzystnych dla firmy skutków i wciąż nie wiadomo, jak poradzi sobie ona w nowych okolicznościach (chociaż sam producent optymistycznie patrzy w przyszłość).

Wojna USA z Huawei przyniosła nieoczekiwany skutek

Jeśli jednak zakaz zostanie utrzymany, to jestem bardzo ciekawy, czy użytkownicy łatwo i szybko przekonają się do własnego systemu Huawei. Wszyscy bowiem pamiętamy, jak skończyły Bada OS i Windows Phone/Mobile, pomimo że za nimi również stali giganci na rynku smartfonów.

Swego rodzaju ułatwieniem powinien być fakt, że z Ark OS mają być kompatybilne aplikacje napisane na Androida, do ich dystrybucji producent mógłby wykorzystać własny sklep AppGallery (zamiast Sklepu Play), z którego już teraz korzysta ~50 milionów użytkowników.

Autorski system Huawei jest już prawie gotowy

Autorski system Huawei jest już prawie gotowy

*Na zdjęciu tytułowym Huawei Nova 3 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kacpra)

Źródło: DPMA przez Caschys Blog dzięki Tablety