Huawei Nova 3 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Wojna USA z Huawei przyniosła nieoczekiwany skutek

Może to trochę zbyt mocno powiedziane, ale można odnieść wrażenie, że pętla na szyi Huawei zaciska się mocniej i mocniej. Kolejne firmy ogłaszają zawieszenie współpracy z chińskim koncernem, przez co jego przyszłość stoi pod coraz większym znakiem zapytania, nawet jeśli sam zainteresowany deklaruje, że konflikt z amerykańskim rządem nie zagraża jego podstawowej działalności. Właśnie przyniósł on jednak kolejny nieoczekiwany skutek.

Na obecnym etapie nie sposób przewidzieć, co się stanie, jeżeli Huawei zostanie odcięty od całej amerykańskiej technologii i produktów. W bardziej optymistycznym scenariuszu można złożyć, że Chińczycy znajdą dla nich alternatywy, natomiast w pesymistycznym maluje się wyjątkowo nieciekawa wizja upadku potęgi chińskiego koncernu, na którą mocno i wytrwale pracowano przez ostatnie lata.

Reklama

Faktem jednak jest, że kolejne amerykańskie przedsiębiorstwa ogłaszają zawieszenie współpracy z Huawei, do czego zmusił ich zakaz utrzymywania kontaktów handlowych z chińskim koncernem wydany przez amerykańską administrację. Jednocześnie niektóre skutki bana wychodzą na światło dzienne zupełnie przypadkiem, jak właśnie ten, o którym za chwilę przeczytacie.

Urządzenia Huawei i Honor bez slotu na kartę microSD

Serwis GizChina zajrzał na stronę SD Association i odkrył, że Huawei został usunięty z listy partnerów, pomimo że jeszcze do niedawna się na niej znajdował. Z pewnością nie jest to przypadek, tylko wynik konfliktu na linii Stany Zjednoczone – chiński koncern.

W związku z powyższym Huawei najprawdopodobniej zostanie zmuszony zrezygnować ze stosowania w swoich (a także marki Honor) urządzeniach slotu na kartę pamięci w standardzie zgodnym z wytycznymi SD Association, czyli m.in. microSD.

To niewątpliwie jeden z tych nieoczekiwanych skutków nałożenia bana na Huawei, ale SD Association ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, więc również musi się liczyć z wydanymi przez amerykańską administrację zakazami utrzymywania kontaktów handlowych z przedsiębiorstwami z tzw. czarnej listy.

Z drugiej strony, taki obrót spraw może pomóc Huawei wypromować własny standard Huawei NM Card, potocznie zwany nanoSD, ponieważ karta pamięci jest wielkości karty nano SIM. Użytkownicy mogą jednak początkowo doznać niemałego szoku, że będą musieli zapomnieć o utrapopularnych, dość tanich i powszechnie dostępnych nośnikach microSD.

Huawei Mate 20 Pro bez dostępu do Android Q beta

Przy okazji warto wspomnieć, że z uwagi na fakt, że za mniej niż trzy miesiące Huawei straci dostęp do usług i rozwiązań Google, Mate 20 Pro został usunięty z listy urządzeń, które mogą brać udział w beta testach Androida Q.

Huawei przesłało oficjalny komunikat w sprawie współpracy z innymi firmami:

„W odpowiedzi na presję polityczną, kilka organizacji standaryzujących oraz branżowych zawiesiło współpracę z Huawei w niektórych obszarach. Jesteśmy głęboko zawiedzeni ich decyzjami, ale nie wpłyną one na naszą codzienną działalność i w dalszym ciągu będziemy dbać o dostarczanie naszym klientom najwyższej jakości produktów i usług. Huawei jest aktywnym członkiem ponad 400 organizacji standaryzujących, instytucji branżowych oraz społeczności Open Source, w których zajmujemy blisko 400 kluczowych stanowisk i zgłosiliśmy prawie 60 000 nowych inicjatyw. Nasza współpraca z większością z nich w dalszym ciągu działa bez zakłóceń i zamierzamy dalej współpracować dla rozwoju całej branży.

Wspomniane organizacje reprezentują zasób wiedzy, który wspólnie zebraliśmy z całego obszaru nauki i technologii. Otwarte i globalnie ujednolicone standardy stoją na straży wartości, które pozwalają dostarczać wszystkim użytkownikom produkty i usługi, nie tylko bardziej zaawansowane, ale również o wiele wyższej jakości. Właśnie takie podejście pozwoliło tak silnie rozwijać się nam jako społeczeństwu informacyjnemu.
W większości przypadków organizacje standaryzujące, instytucje branżowe oraz społeczności Open Source przestrzegają zasad przejrzystości, otwartości, uczciwości i braku dyskryminacji. Zasady te stanowią podstawę zdrowego i zrównoważonego rozwoju całej branży ICT.

Huawei nie naruszył statutu żadnej z tych organizacji, a mimo to pewna grupa z nich postanowiła zawiesić współpracę bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Ich działania są sprzeczne z zasadami, których przestrzegania strzegą, a tym samym podważają ich wiarygodność jako organizacji międzynarodowych. Ostatecznie takie decyzję spowodują rozdrobnienie standardów i spowodują zwiększenie kosztów i ryzyka dla wszystkich.
Wierzymy, że te działania nie reprezentują woli całej branży. Pomimo komplikacji, jesteśmy przekonani, że branża ICT będzie cieszyć się długoterminowym, zrównoważonym rozwojem.”

Aktualizacja - 2019.05.29Huawei Technologies Co., Ltd. ponownie pojawił się na liście partnerów SD Association.

System Huawei jeszcze nie jest gotowy, ale Chińczycy robią, co mogą

System Huawei jeszcze nie jest gotowy, ale Chińczycy robią, co mogą

*Na zdjęciu tytułowym Huawei Nova 3 (pod linkiem znajdziecie recenzję tego modelu przygotowaną przez Kacpra)

Źródło: SD Association przez GizChina; Android Police