Huawei udostępni swój system już w przyszłym miesiącu #PotwierdzoneInfo [aktualizacja]

Okoliczności zmusiły Huawei do podjęcia odważnej decyzji o przesiadce na autorski system operacyjny. Przedstawiciel producenta przekazał dziś, że platforma zostanie oficjalnie udostępniona już w przyszłym miesiącu.

Huawei kontra Stany Zjednoczone

Winowajcą wszystkich problemów Huawei jest amerykańska administracja na czele z prezydentem Donaldem Trumpem, którzy wpisali chiński koncern na tzw. czarną listę, przez co nie może on utrzymywać kontaktów handlowych z firmami z USA. Brzmi to enigmatycznie, ale chodzi przede wszystkim o to, że Chińczycy nie mogą kupować produktów i korzystać z usług wytworzonych przez amerykańskie przedsiębiorstwa.

Oficjalnie Stany Zjednoczone za powód nałożenia zakazu podają troskę o bezpieczeństwo, ponieważ według nich Huawei szpieguje na rzecz chińskiego rządu, nawet jeśli nie przedstawili opinii publicznej niezbitych dowodów na to. Nie zmienia to jednak faktu, że decyzja amerykańskiej administracji jest brzemienna w skutkach – to właśnie przez nią Chińczycy za niedługo stracą dostęp do aplikacji i wszystkich rozwiązań Google, co w kontekście Androida jest prawdziwą katastrofą.

Wojna USA z Huawei przyniosła nieoczekiwany skutek

Autorski system Huawei – kiedy premiera?

Co ciekawe, chiński koncern przygotowywał się na taki scenariusz co najmniej już od 2012 roku, bowiem właśnie w tym roku rozpoczęto prace nad własnym systemem operacyjnym. Według ostatnich deklaracji CEO działu urządzeń konsumenckich, platforma jest niemal gotowa i miała zostać udostępniona tej jesieni lub wiosną 2020 roku.

Alaa Elshimy, Managing Director & Vice President of Huawei Enterprise Business Group Middle East, zdradził jednak serwisowi TechRadar, że autorski system operacyjny Huawei zostanie udostępniony jeszcze wcześniej, bo już w przyszłym miesiącu. Przedstawiciel producenta przy okazji powiedział też, że firma nie zamierzała wprowadzać na rynek własnej platformy z uwagi na silne relacje z Google i innymi partnerami, ponieważ nie chciała psuć tych relacji, jednak okoliczności ją do tego zmusiły

Autorski system Huawei rozwijany jest pod nazwą kodową Hongmeng OS, ale wiele wskazuje na to, że ostatecznie będzie się nazywał Ark OS. Według oficjalnych zapowiedzi CEO działu urządzeń konsumenckich, ma on działać nie tylko na smartfonach, ale także tabletach, wearables, telewizorach, systemach samochodowych i innych sprzętach. Co jednak najważniejsze, aplikacje napisane na Androida mają być w pełni z nim kompatybilne – producentowi pozostanie tylko zapewnić wygodny dla użytkowników sposób dystrybucji programów (może w tym celu wykorzystać AppGallery).

Na koniec muszę jeszcze zaznaczyć, że autorski system operacyjny pojawi się wyłącznie na nowych urządzeniach Huawei – już wprowadzone na rynek dalej będą działać na Androidzie i otrzymywać poprawki zabezpieczeń (jednak aktualizacji do nowszego Androida już prawdopodobnie nie dostaną).

Aktualizacja:

Serwis TechRadar zaktualizował swój artykuł o oświadczenie Huawei, według którego panuje lekki chaos informacyjny wewnątrz przedsiębiorstwa i autorski system operacyjny nie zostanie udostępniony w przyszłym miesiącu, a dopiero – jak wcześniej deklarował CEO działu urządzeń konsumenckich – dopiero jesienią 2019 lub wiosną 2020 roku. Jednocześnie producent dał do zrozumienia, że dostęp do platformy w pierwszej kolejności dostaną mieszkańcy Chin.

*Na zdjęciu tytułowym Huawei Mate 20 Lite (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: TechRadar