HarmonyOS logo

Ale numer! HarmonyOS będzie można wgrać na smartfony z EMUI 11

Kiedy tylko pojawiły się pierwsze informacje o autorskim systemie Huawei, wiele osób od razu chciało zobaczyć smartfon z HarmonyOS na pokładzie. Wczoraj producent zapowiedział, że mogą się one pojawić na rynku, ale okazuje się, że oprogramowanie to będzie można wgrać także na urządzenia z EMUI 11!

Huawei nie powiedział od razu wszystkiego o HarmonyOS

Jeszcze przed oficjalną prezentacją HarmonyOS w sierpniu 2019 roku Huawei zdradził, że prace nad własnym systemem rozpoczęły się wiele lat wcześniej, tylko dopiero teraz projekt ten ujrzał światło dzienne. Przyczyniło się do tego prawdopodobnie przede wszystkim nałożenie sankcji przez Stany Zjednoczone – gdyby nie one, autorski system operacyjny marki mógłby jeszcze długo pozostać w ukryciu.

system Huawei HarmonyOS
Huawei HarmonyOS (fot. Android Authority)

Huawei jeszcze do niedawna utrzymywał, że pozostaje „mocno związany” z Androidem, tym bardziej, że – jak deklaruje – niemało przyczynił się do jego rozwoju (interpretować to można na wiele sposobów, teraz nie będziemy wdawać się w szczegóły). Początkowo zapewniał też, że pomimo iż HarmonyOS ma być multiplatformowym systemem, możliwym do zainstalowania na urządzeniach z różnych segmentów i branż (w tym także AGD, RTV i motoryzacyjnej), smartfony i tablety cały czas będą pracowały pod kontrolą Androida.

HarmonyOS będzie dostępny na smartfony…

Jeszcze zanim Huawei oficjalnie zaprezentował HarmonyOS, deklarował, że będzie w stanie zmigrować z Androida na własny system w ciągu kilku dni. Nikt wtedy nie przywiązywał do tego uwagi, bo w końcu producent utrzymywał, że nie zamierza rezygnować z instalowania oprogramowania Google na swoich urządzeniach mobilnych.

Wczoraj jednak, podczas konferencji dla deweloperów HDC 2020, Huawei poinformował, że udostępni programistom wydanie beta HarmonyOS na smartfony do końca grudnia 2020 roku. Do kwietnia 2021 roku system ma obsłużyć urządzenia z ponad 4 GB RAM, więc będzie mógł trafić na pokład każdego modelu.

Z wypowiedzi Huawei nie wynikało jednak, że planuje wprowadzić na rynek smartfony z HarmonyOS, a raczej będzie czekał, aż zdecydują się na to inni producenci, ponieważ ma to być oprogramowanie otwartoźródłowe (open-source), dostępne dla każdego zainteresowanego (jak Android).

… również z Androidem i EMUI 11

Huawei oświadczył serwisowi Android Authority, że „urządzenia z EMUI 11 będą kwalifikować się do aktualizacji do Harmony OS w przyszłości”. Przedstawiciel producenta nie zdradził więcej szczegółów, ale zdaje się, że otrzymaliśmy już potwierdzenie, że możliwość szybkiej migracji z Androida na autorski system nie są tylko przechwałkami, tylko najprawdziwszą prawdą.

Huawei pozostawił tutaj duże pole do spekulacji, ale na razie wstrzymamy się od gdybania, mimo że w głowie pojawia się masa pytań. Wygląda jednak na to, że firma nie będzie stała i biernie patrzyła, aż HarmonyOS zainteresują się inni producenci, tylko sama również przyczyni się do jego popularyzacji na smart-telefonach.

Wielu użytkowników, którzy od początku mówili, że chcieliby przynajmniej przetestować ten system na smartfonie, z pewnością się ucieszy z tej informacji. Bardziej dociekliwi mogą natomiast przejrzeć stronę internetową poświęconą HarmonyOS, bo system w końcu się jej doczekał.

Polecamy również: