Huawei HarmonyOS 2.0 logo
HarmonyOS 2.0 (źródło: Huawei Developers)

A jednak! System HarmonyOS będzie dostępny na smartfonach

Huawei zaprezentował autorski system operacyjny HarmonyOS ponad rok temu, 9 sierpnia 2019 roku. Dziś producent omówił jego drugie wydanie i zapowiedział, że będzie dostępny na smartfony. Beta testy ruszą jeszcze w tym roku!

HarmonyOS to alternatywa dla Androida

Huawei, przez nakładane przez Stany Zjednoczone, coraz dotkliwsze sankcje, znalazł się w bardzo trudnym położeniu. Co jednak ciekawe, już dużo wcześniej rozpoczął prace nad własnym systemem operacyjnym, lecz dopiero w zeszłym roku oficjalnie zaprezentował HarmonyOS, prawdopodobnie dlatego, że zmusiła go do tego sytuacja.

Jednocześnie producent utrzymywał, że „pozostaje wierny” Androidowi i nie zamierza instalować na swoich smartfonach czy tabletach alternatywnego oprogramowania, pomimo braku dostępu do aplikacji i usług Google. Dziś otworzył jednak furtkę, aby system HarmonyOS pojawił się na pokładzie smart-telefonów.

HarmonyOS 2.0 będzie dostępny na smartfonach

Podczas dzisiejszej konferencji dla deweloperów Huawei przedstawił nowe wydanie swojego autorskiego systemu z oznaczeniem 2.0. Najciekawszym fragmentem prezentacji niewątpliwie była informacja, że wersja beta HarmonyOS 2.0 na smart TV i smartwatche będzie dostępna dla programistów już od dziś, tj. 10 września 2020 roku, natomiast pod koniec grudnia zostaną udostępnione wszystkie narzędzia, pozwalające zainstalować to oprogramowanie na smartfonach. Jak podkreślił Richard Yu, CEO działu urządzeń konsumenckich Huawei, niewykluczone, że już w przyszłym roku na rynku pojawią się pierwsze smart-telefony z tym systemem na pokładzie.

Huawei HarmonyOS 2.0

Co ciekawe, sam Huawei nie zadeklarował, że się o to pokusi – jego oprogramowanie ma być ogólnodostępne (otwartoźródłowe) jak Android, więc jeśli inni producenci będą nim zainteresowani, mogą wprowadzić na rynek urządzenia z Harmony OS.

Początkowo oprogramowanie Huawei obsłuży sprzęty z od 128 KB do 128 MB RAM, natomiast w kwietniu dodane zostanie wsparcie dla urządzeń z do 4 GB RAM, a w październiku z ponad 4 GB RAM. Nie należy się więc spodziewać flagowców z systemem HarmonyOS w najbliższej przyszłości, jeśli w ogóle na rynku pojawią się smartfony z tym systemem. Huawei to umożliwił, ale jak będzie – przekonamy się (najwcześniej) w przyszłym roku.