Huawei EMUI 11
EMUI 11 (źródło: Huawei)

Czy EMUI 11 bazuje na Androidzie 11? To skomplikowane

Huawei, podobnie jak większość producentów, opiera kolejne wydania swojego autorskiego interfejsu na nowych wersjach Androida. W przypadku EMUI 11 sytuacja wygląda jednak nieco inaczej.

Reklama

Nie wiem, czy zauważyliście, ale Huawei oficjalnie nie komunikuje, że dane urządzenie otrzyma „aktualizację do EMUI X, opartego na Androidzie X” – firma podaje jedynie, że dostanie ono nową wersję EMUI, a całkowicie pomija, że bazuje ona na konkretnym wydaniu Androida, mimo że tak właśnie jest. Nie bez powodu w końcu „zrównano” numerację EMUI i Androida począwszy od 2017 roku.

W przypadku najnowszego EMUI 11 wygląda to jednak nieco inaczej.

Czy EMUI 11 bazuje na Androidzie 11? To skomplikowane

Jak informuje serwis Android Authority, Huawei nie miał dostępu do kodu źródłowego Androida 11 aż do jego oficjalnego udostępnienia 8 września 2020 roku. Wynika to z faktu, że firma (wraz z ponad setką swoich spółek zależnych) znajduje się na tzw. liście podmiotów, przez co nie może utrzymywać relacji handlowych z amerykańskimi przedsiębiorstwami, wśród których znajduje się właśnie Google.

Dopiero po oficjalnej premierze Androida 11 udostępniono jego kod źródłowy, który jest dostępny dla wszystkich producentów, jako że jest to oprogramowanie typu open-source (podobnie będzie również w przypadku HarmonyOS). Huawei nie zamierzał jednak czekać i własnym sumptem opracował EMUI 11, które przyniesie wiele ciekawych nowości i funkcji, mimo że wciąż opiera się na Androidzie 10.

Huawei EMUI 11
EMUI 11 – najważniejsze nowości (źródło: Huawei Developers)

Serwis Android Authority dowiedział się, że Huawei zamierza zaimplementować w EMUI 11 niektóre funkcje Androida 11. Nie wiadomo jednak, które dokładnie – przedstawiciel marki tego nie doprecyzował. Wygląda więc na to, że firma może pójść śladem Xiaomi i przestanie opierać kolejne wersje swojego autorskiego interfejsu na konkretnych wydaniach Androida.

Dla użytkowników powinna to być świetna wiadomość, ponieważ producent wielokrotnie udowodnił, że potrafi znacząco rozbudować funkcjonalność Androida. Ten ostatni często z dużym opóźnieniem zaczyna oferować opcje, które w autorskich interfejsach różnych marek są dostępne od dawna. Zresztą według samego Huawei „w ostatnich latach EMUI było w stanie przewyższyć Androida w wielu aspektach” – i trudno się z tym nie zgodzić.

Polecamy również: