(fot. pexels.com)

Przez epidemię koronawirusa globalna sprzedaż wearables mocno zwolni

COVID-19 ma wpływ na wiele elementów przemysłu elektroniki użytkowej. Jednym z segmentów branży, który odnotuje mniejsze zainteresowanie nowymi produktami, jest rynek urządzeń noszonych.

Reklama

Wzrost sprzedaży to jedno, oczekiwania – to drugie

Ogólnie rzecz biorąc, elektroniczne urządzenia, które możemy założyć na nadgarstek, przeżywają swój rozkwit. Coraz więcej osób ma lub zamierza kupić smartbanda lub smartwatcha. Widać to w wynikach sprzedaży tych gadżetów. Choć same smartwatche nieco straciły na zainteresowaniu, inteligentne opaski stają się coraz bardziej pożądanym towarem.

Coraz lepsze wyniki są powodem do radości – zwłaszcza dla tych, którzy zarabiają na sprzedaży wearables. Z drugiej strony, prognozy dotyczące tego rynku, które opracowywano na początku roku, na pewno się nie sprawdzą.

Reklama

Jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa, szacowano, że tegoroczna sprzedaż urządzeń noszonych uplasuje się gdzieś w okolicach 281 milionów sztuk. Jednak, jak można się spodziewać, COVID-19 spowodował spadek zamówień, wywołał trudności w produkcji oraz wielokrotnie przerywał łańcuchy dostaw różnych firm. W wyniku tego należy spodziewać się niższej sprzedaży wearables w ujęciu rocznym, którą teraz szacuje się na 254 mln sztuk urządzeń.

Nie znaczy to, że branży grozi recesja. Wzrost w ujęciu rocznym powinien sięgnąć około 5%, ale to i tak jest pewnym zawodem dla inwestorów liczących na 17%. Dla porównania, sprzedaż urządzeń noszonych wzrosła o 23% między rokiem 2018 a 2019.

Na Apple Watcha z ekranem micro LED jeszcze trochę poczekamy

Pomoc medyczna noszona na ręce

W obliczu zagrożeń związanych z epidemią COVID-19, więcej osób zaczęło przykładać wagę do dbania o swoje zdrowie. Raczej nie przełoży się to na zwiększenie zainteresowania gadżetami z funkcjami zdrowotnymi w najbliższym czasie, ale właśnie w tym pokładają nadzieję ich producenci.

Już teraz wiele smartbandów i smartwatchy oferuje takie możliwości jak pulsometr, mierzenie poziomu tlenu we krwi czy EKG. Honor zamierza wprowadzić do sprzedaży smartfon z wbudowanym termometrem.

Przyszłość może więc należeć do urządzeń stale monitorujących nasze czynności życiowe. Gdy się nad tym dłużej zastanowić, takie tendencje mogą być z jednej strony błogosławieństwem, a z drugiej – przekleństwem. Nasza prywatność będzie wystawiona na większe zagrożenia niż kiedykolwiek wcześniej.

Znamy datę premiery Xiaomi Mi Band 5!

źródło: AbiResearch