Huawei logo

Amerykańskie sankcje pogrążą, ale nie zniszczą smartfonów Huawei

Huawei wyrósł na naszych oczach na prawdziwego giganta w segmencie smartfonów. Niestety, producent wkrótce straci budowaną przez ostatnie lata pozycję. Nie będzie jednak tak, że całkowicie przestanie się liczyć na tym rynku.

Można powiedzieć, że zawdzięczamy Huawei rewolucję w segmencie smartfonów, ponieważ to właśnie dzięki tej firmie inne zaczęły wprowadzać na rynek bardziej konkurencyjne i zaawansowane urządzenia. Gdyby nie Huawei, moglibyśmy poczekać na tę (potrzebną) zmianę znacznie dłużej.

Niestety, amerykańskie sankcje wyhamowały ekspansję i rozwój tej marki. Do tej pory podobny los spotkał tylko ZTE, aczkolwiek przeszedł on bez większego echa, przynajmniej w Polsce, mimo że swego czasu firma ta bardzo prężnie działała w kraju nad Wisłą.

Amerykańskie sankcje pogrążą, ale nie zniszczą smartfonów Huawei

Amerykanie uderzyli w Huawei z kilku stron i odcięli firmę od dostępu do kluczowych technologii, bez których działalność w branży jest praktycznie niemożliwa. Jedynym ratunkiem są licencje na współpracę handlową z amerykańskimi przedsiębiorstwami, ale Departament Handlu Stanów Zjednoczonych nie przychyla się do wszystkich wniosków. Na dodatek, pomimo zmiany na fotelu prezydenta, USA nie zamierzają zmienić swojej polityki względem chińskiego giganta, mimo że wiele osób na to liczyło.

Coraz więcej wskazuje na to, że smartfony staną się dla Huawei mniej ważne niż do tej pory. Producent, mimo amerykańskich sankcji, nie zamierza się wycofywać z tego rynku, lecz jednocześnie mocniej zaczyna skupiać się na innych segmentach. Ostatnio na przykład pojawiły się informacje, że dostarczy rozwiązania, które pomogą chińskim hodowcom świń.

Według informacji przekazywanych przez serwis Nikkei Asia, z uwagi na amerykańskie sankcje Huawei znacznie ograniczy produkcję smartfonów. Producent podobno poinformował już swoich dostawców, że w 2021 roku planuje zamówić komponenty do 70-80 mln smart-telefonów. Oznacza to spadek o ponad 60% rok do roku, ponieważ jeszcze w 2020 roku dostarczył na rynek 189 mln tych urządzeń! W 2019 było ich natomiast 240 mln.

smartfon Huawei P30 Pro Huawei P40 smartphone
fot. Tomasz Szwast / Tabletowo.pl

Co ciekawe, niektórzy dostawcy informują, że w 2021 roku Huawei może wyprodukować jeszcze mniej smartfonów, bo zaledwie 50 mln. Podobnego zdania są też analityci z TrendFroce. Co więcej, zamówienia podobno będą dotyczyć jedynie smartfonów bez modemów 5G, ponieważ amerykańskie sankcje odcięły firmę od wszystkiego, co jest związane z 5G.

Jest już zatem niemal pewne, że w 2021 roku Huawei utraci budowaną przez lata pozycję. Jednocześnie rynek smartfonów bez modemów 5G wciąż jest ogromny, więc wprowadzenie na niego kilkudziesięciu milionów urządzeń z pewnością przyniesie finansową korzyść firmie.