Kolejne karty graficzne Nvidia GeForce już niebawem. Wyciekła specyfikacja RTX 3070 Ti!

Po wpadce Aorusa na Twitterze, dostajemy kolejną falę przecieków związaną z nadchodzącą premierą nowych kart graficznych Nvidii. Dokumentacja firmy Micron, zajmującej się produkcją pamięci, trafiła do sieci, potwierdzając specyfikacje kolejnych układów graficznych ze stajni Zielonych.

Reklama

MSI GeForce RTX 3070 Ti wykorzysta pamięci GDDR6X

Według informacji portalu Videocardz, MSI planuje wydać dwa modele kart graficznych – z serii Ventus 3X oraz SUPRIM X. Oba warianty będą korzystać z tego samego rdzenia graficznego G104-400 z 6144 rdzeniami CUDA. Karty mają mieć na pokładzie pamięci GDDR6X (model bez przyrostku Ti był wyposażony w GDDR6). Wersja Ventus 3X ma zaoferować taktowanie rdzenia na poziomie 1800 MHz oraz TDP równe 290 W. Karta graficzna będzie zasilana dodatkowo przez dwa złącza 8-pinowe.

Rtx 3070 Ti Ventus 3X
MSI GeForce RTX 3070 Ti Ventus 3X (źródło: Videocardz)

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti będzie bazowała na rdzeniu GA104-400 – porównując z modelem podstawowym (bez Ti), który opierał się na jądrze GA104-300, zaszły tu pewne zmiany. Przede wszystkim poprawiony procesor graficzny korzysta z 48 klastrów graficznych i 48 rdzeniów odpowiadających za technologię Ray Tracing. Nowe karty graficzne będą wykorzysytywały pamięci GDDR6X na 256-bitowej szynie, oferując prędkość na poziomie 19 Gb/s. Model z dopiskiem Ti względem podstawowego, powinien być nieznacznie wydajniejszy w zastosowaniach wyświetlania realistycznego oświetlenia ale także renderowania tekstur o wysokiej rozdzielczości, bowiem bazowy model 3070 z procesorem graficznym GA104-300 miał dwa rdzenie RT i klastry procesora graficznego mniej.

Rtx 3080 Ti Suprim X
MSI GeForce RTX 3070 Ti SUPRIM X (źródło: Videocardz)

Jak wcześniej zapowiadono, Nvidia w kartach RTX 3070 Ti wprowadzi technologię redukującą Hash Rate. W teorii powinno ograniczyć to wydajność w kopaniu kryptowalut, konsekwentnie odstraszając górników od zakupu kart graficznych z takim oznaczeniem. Ostatnia próba zmniejszania wydajności w tego typu zastosowaniach okazała się jednak wielką klapą – osoby znające się na rzeczy potrafili zdjąć blokadę, a później sama Nvidia, przez pomyłkę, wydając sterownik z numerem 470.05, usunęła ogranicznik Hash Rate…

Osobiście mam wielką nadzieję, że nowe karty graficzne „zielonych” będą dedykowane tylko i wyłącznie dla graczy. Karty mają być oficjalnie zaprezentowane już w następny poniedziałek 31 maja podczas transmisji na żywo z targów Computex 2021, a premiera sklepowa nowych kart RTX podawana jest na 10 czerwca.