Spory spadek sprzedaży komputerów. To nie był dobry kwartał dla producentów

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wpływa na życie zwykłych obywateli, jak i także na największe firmy. Producenci komputerów muszą pogodzić się z zauważalnie niższą sprzedażą.

Miniony rok okazał się dobry dla rynku komputerów

Niektórzy wskazywali, że coraz większe możliwości oferowane przez smartfony i tablety sprawią, że dla wielu osób komputer stanie się zbędnym narzędziem. Cóż, era post-PC nie nadeszła, a przynajmniej w zapowiadanej, dość skrajnej formie. Owszem, zmniejszyła się liczba zadań, które wykonujemy na komputerze, aczkolwiek bardziej klasyczne skrzynki PC czy laptopy nie zniknęły z biurek i nadal w wybranych scenariuszach są niezastąpione.

Sprzedaż komputerów w Q1 2020. (fot. IDC)

Faktycznie, przez siedem lat aż do 2018 roku sprzedaż komputerów spadała. Czynników wpływających na taką sytuację z pewnością było jednak znacznie więcej niż tylko pojawienie się wydajnych smartfonów i tabletów. Należy tutaj wymienić chociażby akceptowalną moc obliczeniową oferowaną nawet przez kilkuletnie komputery ze średniej półki.

W końcu jednak, stary komputer przestanie wystarczać lub ulegnie poważnej awarii. Wówczas jedyną opcją może być konieczność sięgnięcia po nowe urządzenie. Na taki ruch zdecydowało się sporo osób w 2019 roku, co przełożyło się na wzrost sprzedaży, pierwszy od kilku lat. Według analityków, na większe zainteresowanie wpłynęło również zakończenie wsparcia dla Windowsa 7 – w wybranych scenariuszach przesiadka na „Dziesiątkę” wiązała się z kupnem nowego komputera.

Słaby początek 2020 roku

Dobry okres dla producentów komputerów nie trwał długo. Dane udostępnione przez firmy analityczne pokazują spadek sprzedaży w pierwszym kwartale 2020 roku. Według IDC, łączne zainteresowanie było niższe o 9,8% niż poprzednim roku. Z kolei Gartner informuje o spadku na poziomie aż o 12,3%. Jako główny powód podawana jest pandemia koronawirusa.

Sprzedaż komputerów w Q1 2020. (fot. Gartner)

Wśród największych producentów tylko Dell może pochwalić się nieznacznym wzrostem. Natomiast pozostali członkowie pierwszej piątki odnotowali gorsze wyniki. Szczególnie widać to po sprzedaży HP, Acera i Apple. Co więcej, dane IDC wskazują, że firma Tima Cooka spadła o jedną pozycję, kończąc kwartał na piątym miejscu.

Nic nie wskazuje, aby najbliższe miesiące okazały się odczuwalnie lepsze dla rynku komputerów. Mało prawdopodobne, że sprzedaż zbliży się do wyników z 2019 roku. Na ewentualną poprawę najpewniej jeszcze trochę będziemy musieli poczekać.

Polecamy również:

Rok z MacBookiem Air 2018. Zadowolenie przeplatane rozczarowaniami

źródło: IDCGartner