Czy za pomocą Xperii XZ4 Sony spopularyzuje nowy format ekranu smartfonów, czyli 21:9?

Tegoroczne targi Mobile World Congress potrzebują bohatera. Ponieważ nowe smartfony Samsunga zostaną zaprezentowane jeszcze przed ich rozpoczęciem, a Huawei P30 zadebiutuje miesiąc po ich zakończeniu, jakaś firma musi zadbać o dobre show. Rzecz jasna najbardziej wyczekiwanymi konferencjami będą te, których gwoździem programu będą urządzenia składane, ale z radością zobaczylibyśmy jakąś innowację w dziedzinie konwencjonalnych smartfonów. Takiej możemy spodziewać się po Sony.

Japończycy w ostatnich latach nie mogli nazwać się smartfonowymi rewolucjonistami. Przez długi czas trzymali się jednego stylu projektowego, by dopiero w Xperii XZ2 zadbać o zmniejszenie ramek, o co już wcześniej starali się inni producenci. Xperia XZ3 była delikatną modyfikacją swojej poprzedniczki, ale Xperia XZ4 może być wzorniczo bardzo odległa od swoich starszych sióstr.

Sony, zapowiadając swoją obecność na targach MWC 2019, posłużyło się krótkim teaserem, przekazującym, że czas na „nową perspektywę”. Osoby dokładnie śledzące przecieki dotyczące nowych smartfonów Sony kojarzą to hasło z wzornictwem spodziewanych Xperii. Mają one zostać wyposażone w bardzo niekonwencjonalny ekran o proporcjach 21:9.

Sony ma do pokazania na MWC kilka modeli smartfonów. Oprócz flagowej Xperii XZ4, powinniśmy zobaczyć także Xperie X10 i X10 Plus (zastępujące XA2 i XA2 Plus). Firma zwykła organizować swoje konferencje w poniedziałkowe poranki, co z oczywistych względów jest dość ryzykowne, jako że utrzymanie pełnej uwagi w poniedziałek rano wiąże się zwykle z dość dużym wysiłkiem. Pokaz rozpocznie się 25 lutego o godzinie 8:45.

Osobiście jestem zaintrygowany pomysłem „wydłużenia” ekranu o dodatkowe milimetry. Choć wielu zarzuca Sony, że smartfony z ekranem o proporcjach 21:9 bardziej będą przypominać piloty do telewizora niż telefony, uważam to za całkiem ciekawy zabieg. Tym bardziej robi to na mnie wrażenie, gdyż przez lata Sony uznawałem za wyjątkowo niechętne do zmian – a tu proszę. Bardzo chciałbym, żeby ten eksperyment się udał.

Sony Xperia XZ4 będzie „naj” pod wieloma względami. Kolejne informacje tylko to potwierdzają

źródło: @sonyxperia