Sony Xperia 1

Xperia 5 ma być ostatnim flagowcem Sony z modemem 4G. Firma postawi na 5G

Sony jest trochę w tyle, ponieważ jako jeden z nielicznych producentów wciąż nie ma ofercie smartfona z modemem 5G. Może to być jednak cisza przed burzą, bowiem według nieoficjalnych informacji, Xperia 5 prawdopodobnie będzie ostatnim flagowcem marki z modemem 4G.

Producenci dostrzegają potencjał sieci 5G

Segment smartfonów i ogólnie urządzeń mobilnych ma to do siebie, że cały czas się zmienia i producenci muszą szybko reagować na nowe trendy, bowiem w przeciwnym razie mogą gorzko tego pożałować. Historia zna wiele takich przypadków, ale jednym z najlepszych przykładów jest historia Nokii, która trzymała się z dala od Androida i teraz od nowa musi budować swoją pozycję na rynku (na jej szczęście, robi to niezwykle skutecznie).

Reklama

Aktualnie jedną z najważniejszych nowości jest sieć 5G. I chociaż cały czas jest dostępna wyłącznie w bardzo ograniczonym stopniu, wielu producentów wprowadziło już do sprzedaży smartfon z modemem 5G. Wśród nich znajdują się Samsung, Huawei, LG, OnePlus i ZTE. Szczególnie ten pierwszy sporo zyskuje na tej rewolucji, ponieważ sprzedał już ponad dwa miliony urządzeń obsługujących sieć piątej generacji.

Kiedy smartfon Sony z modemem 5G?

Sony przyzwyczaiło nas do tego, że chodzi swoimi własnymi ścieżkami i dość powoli reaguje na najnowsze trendy na rynku (a niektóre, jeśli nie większość, nawet całkowicie ignoruje). Podobnie jest w przypadku sieci 5G – Japończycy wciąż nie mają w ofercie smartfona, który by ją obsługiwał.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że może to być cisza przed burzą, bowiem zaprezentowana na targach IFA 2019 Xperia 5 podobno ma być ostatnim flagowcem Sony z modemem 5G – każdy kolejny zaoferuje już obsługę sieci piątej generacji.

Pierwszy smartfon japońskiego przedsiębiorstwa z modemem 5G ma rzekomo zadebiutować na wiosnę 2020 roku. Termin nie jest przypadkowy, gdyż w tym samym okresie japoński operator DoCoMo uruchomi komercyjną sieć 5G.

I tutaj właśnie pojawiają się pewne wątpliwości. Niewykluczone, że powyższe doniesienia są tylko częściowo prawdziwe, ponieważ raczej wątpliwe, aby Sony całkowicie zrezygnowało z modemów 4G LTE w swoich flagowcach, kiedy sieć piątej generacji wciąż nie jest powszechnie dostępna (użytkownicy nie wykorzystaliby więc modemu 5G, pomimo że i tak by za niego zapłacili).

Bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się ten, według którego Sony będzie sprzedawać dwie wersje najnowszych flagowców – z 5G w Japonii (i być może też na wybranych rynkach) oraz z 4G LTE w większości krajów. Podobnie postępują inni producenci i coś w tej materii może się zmienić dopiero za kilka lat, kiedy sieć piątej generacji się upowszechni.

Flagowiec Sony z procesorem Snapdragon 865 i modemem 5G

Sony wypuści na rynek flagowca z procesorem Snapdragon 865 i modemem 5G

*Na zdjęciu tytułowym Sony Xperia 1 (pod linkiem znajdziecie jej recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: sumahoinfo.com via GizmoChina